EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu

Multiplayerová střílečka Battlefront 2 patří k novým hrám od EA, které za plnou cenu připomínají spíše tituly free-to-play. Americký herní gigant to přehnal a z různých zemí je teď slyšet, že systém mikrotransakcí lze považovat za gambling.

18
Star Wars Battlefront 2 (foto: EA)
Star Wars Battlefront 2 (foto: EA)

Možná jste si všimli, že v posledních měsících bylo z herní scény stále více slyšet o různých formách tzv. mikrotransakcí. Bodem zlomu se stala 17. listopadu vydaná a na multiplayer silně orientovaná Star Wars Battlefront 2. V této hře již byly přítomny tzv. loot boxy, které hráčům a hráčkám výměnou za reálné peníze dokázaly poskytnout při hraní významné výhody.

Za zmínku stojí rovněž arkádové závody Need for Speed Payback vypuštěné 10. listopadu. Tato hra byla zjevně postavena kolem mikrotransakcí, bez nichž bylo nutné pro průchod hrou (bez silnějšího automobilu některými závody neprojdete) v neúnosné míře opakovat stále dokola stejné závody.

Dostali jsme se tudíž daleko od příběhových DLC, případně od placených přídavků přidávajících různé blbiny jako oblečky pro hlavní postavu, brnění pro koně apod., bez kterých ovšem hru v klidu dohrajete. Pro oba dva zmíněné tituly platí, že se jedná o hry za plné ceny, tudíž se nelze divit, že se cítí podvedeni ti, kdo jsou vinou špatně nastaveného systému dále nuceni investovat do hry další stovky i více korun pro pohodlnější průchod.

Ten pak činí hraní bez dodatečného dokupování schopností a jiného obsahu velice repetitivním a nezábavným, protože trvá, než lepší schopnosti (nebo součásti pro auto v NfS) získáte obyčejným hraním. Adam Homola z Games.cz způsob nastavení Need for Speed Payback označil dokonce za free-to-play, viz diskuze o hře v GamesPlayi.

EA objevila zlatý důl

Obě hry vydala EA, která zjevně nezvládla krotit svou touho po vysokých výdělcích a s mikrotransakcemi ve svých nejnovějších hrách to přehnala. Firma byla nucená na vlnu nevole, jež se zvedla, postupným upravováním nastavení systémů. Ve druhém Battlefrontu nakonec stávající systém mikrotransakcí úplně vyškrtnula s tím, že se ale v přepracované firmě později vrátí.

Mimochodem, EA je teď vlastníkem nejvíce nenáviděného příspěvku na Redditu, jak upozorňují na např. Games.cz – počet negativních hodnocení se aktuálně blíží 700 tisícům. A změnami prochází také Need for Speed Payback, který prozatím schytává nepříliš nadšené recenze (a např. na Hrej.cz), svou frustraci ovšem na Metacritics více projevují hráčky a hráči.

Star Wars 2 Battlefront 2
Star Wars 2 Battlefront 2

Nedá mi to, abych nevzpomenul na Plants vs. Zombies 2, kde bylo také možné si dokupovat různé bonusy, jež sice průchod hrou usnadnily a urychlily, bylo ale současně možné všechny tyto vlastnosti – v tomto případě šlo typicky o nové rostliny – získat starým dobrým hraním, aniž bych měl pocit, že se bez investování stovek korun do hry neobejdu. Dobře nastavený systém fungovat může, byť se i zde můžeme zabývat etickými aspekty mikrotransakcí.

Mezinárodní kauza

Jenže to není všechno. Tématu si už všimly některé politické síly, jimž se nelíbí agresivní prosazování loot boxů. Jak upozornil PC Gamer, belgická komise pro hraní zahájila vyšetřování, zda loot boxy ve hrách jako Battlefront 2 nebo Overwatch nelze pokládat za formu gamblingu. Komise vyjádřila obavy o psychické zdraví dětí, které by k těmto herním mechanismům mohly mít přístup.

Pro pořádek dodávám, že Battlefront 2 získal od Pegi rating doporučující hru lidem od 16 let věku, Overwatch naproti tomu získal rating Pegi 12. V USA pak ale krabice s Battlefrontem 2 nese nálepku T for Teen. Jedná se tak o hru, kterou si obecně mohou koupit teenageři a teenagerky od 13 let.

Chris Lee, Americký politik z Havaje, uvedl, že problematiku již řeší a že probíhá diskuze s dalšími americkými státy. V USA jsou tedy rovněž aktivně podnikány kroky, které by mohly vést k regulaci aspoň některých forem mikrotransakcí ve hrách. Lee apeluje na občany a občanky, aby se nebáli ozvat úřadům či svým politickým zástupkyním a zástupcům.

Need for Speed Payback
Need for Speed Payback

I on připodobňuje současné herní systémy fungováním ke gamblingu s tím, že na stejném principu fungují též herní automaty. K tomuto názoru dospěli i v Austrálii. Komise pro regulaci gamblingu a alkoholu ovšem podotýká, že se v tomto případě jedná o problematiku komplexní. Není jasné, jestli budou úřady proti loot boxů nějak postupovat.

Stanovisko komise poskytla jedinci, jenž se komise na problematiku dotázal. Odpověď zpřístupnil na Redditu, kde již v tuto chvíli není dostupná, ovšem zachytily ji aspoň částečně jiné zdroje jako např. MSPoweruser.

Závěr

Z agresivního nasazení modelu mikrotransakcí, který může mít mnoho podob, tedy začíná být mezinárodní kauza. Prozatím jsme slyšeli první stanoviska některých úřadů nebo politických reprezentantů, na reálné důsledky si budeme muset ještě počkat. Kdyby např. loot boxy byly oficiálně uznány za formu gamblingu, mohlo by to mít pro vydavatele závažné důsledky.

Mimochodem, na téma mikrotransakcí se již vyjádřilo také studio CD Project Red stojící za sérií Zaklínač. V diskuzi na Twitteru uvedlo, že chamtivost přenechám jiným a že bude podporovat tradiční model, kdy si koupíte hru a můžete ji hrát bez obav, že jste si za své peníze nekoupili všechen obsah. Právě polský vývojový tým se proslavil tím, že své herní komunitě nabídl tuny obsahu zdarma.

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. CD Projekt je podle mě poslední solidní vydavatelství, snad jim to vydrží… EA už ignoruji úplně.

  Největší problém mikrotransakcí je podle mě ten, že se vůbec pojem “mikrotransakce” ujal. Ono na nich obvykle není nic “mikro”…

 2. Bude to zajímavé. Tipuji, že z čehokoli co bude podporovat nakupování udělají záležitost 21+ a zdaní, alespoň ty státy které nemají rády gambling.
  Protože rozhodování co je čistý gambling a co má jen upravenou hratelnost aby každého dostala na svůj shopík, to je trochu mimo státní regulaci. Nehledě na to že se to “stiskem tlačítka u vydavatele” může kdykoli a jakkoli změnit.

  • Srovnáváš hrušky s melouny. WoT je free to play, a nekupuješ tam loot boxy – z loot boxu Ti vypadne náhodný item a je to náhodný = gambling. Ve WoT ale kupuješ rovnou věci které chceš, tudíž tam gambling není.

   • Sice si koupíš konkrétní věc, ale nevíš, jak dlouho bude schopná konkurence, něž přijde zase nějaký “balanc” hry. Prémiové stroje co se kupovaly před 3 roky se nemůžou rovnat těm co jsou dnes. WoT je free to play v tom, že tam můžeš dělat žrádlo ostatním.
    Píšeš minimálně po tier 7, velmi zábavné jezdit proti tier 9, které povětšinou ještě jedou gold spam, protože prostě P2W. A takhle tam můžeš sypat desítky tisíc a stejně nebudeš mít celý obsah…

    • Wot je jak pises sice Free to play, ale aby clovek nebyl jen “zradlem’, tak je treba mi minimalne premiovy ucet na zacatku. Jinak se delaji tezko upgrady a taky nez se clovek najde, jak chce hrat, tak by nenasbiral zadne body poradne. Prvni rok hrani, jsem do toho nacpal 100% nekolika nasobek vic, nez za ‘ne free to play’ a to jsem nekoupil ani jeden premiovy tank. Tolik k “free to play”.
     Jinak nejvetsi slabina WOT je balancing.

 3. Nepřijde vám věta: “Lee apeluje na občany a občanky, aby se nebáli ozvat úřadům či svým politickým zástupkyním a zástupcům.” trochu overkill? Článek je sice fajn, ale přijde mi, že cokoliv co napíše Petr Urban je prohnané nějakým gender generátorem. Chápu záměr, ale nebylo by možné trochu ubrat? Nepůsobí to přirozeně a s takovou si leda odeženete čtenáře.

  • Ctenarum je to jedno a Urban zdaleka neni jediny novinar, ktery neumi cesky. Urban proste netusi, ze kdyz napise “Lee apeluje na obcany”, ze to v cestine znamena “Lee apeluje na muze a zeny”, zatimco Urban pise “Lee apeluje na muze a zeny a zeny”. Je to hloupe a chytry clovek se nad tim usmeje, ale kdyby me to melo odehnat jako ctenare, tak bych v podstate nemohl cist nic, budme radi, ze umi rozeznat “y” a “i”. 😉

  • Mimochodem, jak by to bylo v pripade, ze by napsal: “Lee apeluje na obcanky a obcany”. To je myslim dovolene? Melo by to znamenat, ze “Lee apeluje predevsim na zeny, proto jsou na prvnim miste, ale i na muze”.