Minecraft pro Windows 8 kvůli pokrytectví nevyjde, zato Bad Piggies ano

0

Zdá se nám to, nebo všichni herní vývojáři svorně nenávidí Windows 8? S kritikou nového operačního systému z Redmondu přispěchal zakladatel studia Valve, podobně kritické ohlasy se ale ozývají z více herních studií – mj. z Blizzardu, jenž je ale posléze zase odvolal – a známých vývojářů. Vadí jim především postupné uzavírání platformy. Osmičky si evidentně neoblíbil ani Markus Persson, známý pod přezdívkou Notch. Jeho Minecraft určitě znáte, i kdybyste se běžně o hry moc nezajímali.

Kostičkový fenomén prostředí Windows 8 zřejmě v blízké době nazachvátí. Persson na svém účtu @notch zveřejnil několik negativních poznámek, týkajících se revolučního systému. Microsoft ho prý kontaktoval e-mailem s tím, že mu pomůže s certifikací Minecraftu pro Windows 8. Notch firmě poradil, aby otevřenou platformu neničila. V dalším příspěvku prozradil, že by byl nejradši, kdyby jeho hra pod Osmičkami vůbec neběžela, a že nechce, aby lidé na Windows 8 přecházeli.

Podívá se tedy někdy populární Minecraft do Windows Store? Zatím se to nezdá příliš pravděpodobné. Dovolím si učinit malou poznámku. Kdyby Microsoft pro svůj operační systém zvolil jiný název, jak jsem již v minulosti naznačoval, měl by po problému. Windows 8 se točí okolo nového dotekového prostředí a běhového prostředí WinRT. Desktop obsahují, ale spíše z důvodu zpětné kompatibility. Když je něco označováno jako Windows, lidé si představí právě desktop.

Jenže teď se jim Redmondští pokouší pod stejnou značkou prodat úplně jiný produkt, určený jiný typům zařízení. Proto nejen herní vývojáři skřípou zuby, když Windows vnímali jako otevřenou platformu. Windows 8 se od svých předchůdců liší natolik, že jim stará značka v důsledku působí akorát problémy a jako těžká koule je táhne k zemi. Zmatení budou pravděpodobně i běžní uživatelé, protože Metro není desktop a funguje na jiných principech. Osmičky nelze brát jako přímého nástupce Windows 7, ale jako úplně nový produkt.

 

Proto si myslím, že by Microsoftu prospělo pokusit se vytvořit úplně novou značku. Jiná herní studia se ale nenechají emocemi vykolejit a pro novou platformu vyvíjet budou. Rovio právě vydalo svůj nový titul Bad Piggies a verzi pro Windows 8 a Windows Phone rozhodně chystá, jak prozrazuje oficiální stránka www.badpiggies.com.

Není mi moc jasné, odkud bere Persson odvahu kritizovat Windows 8. V první řadě si ujasněme, že stále stejný a otevřený desktop tu přítomen je. K přechodu do Metra nikdo nikoho (zatím) nenutí. Pokud chcete proniknout do Windows RT, tam už se Windows Store nevyhnete. Proč se ale hernímu vývojáři tak příčí Windows Store, jenž plně kontroluje Microsoft, když svou hru bez ceknutí prodává v App Store od Applu? Ten právě slouží jako ukázkový případ uzavřené platformy a totální diktatury.

Zdroj: @notch via Neowin

Ohodnoťte tento článek!