Mini vodník od Cooler Masteru se celý vejde na socket CPU. Pasiv lze polohovat

0

V červenci jsme tu měli zajímavý chladič Phononic Hex 2.0 s integrovaným termoelektrickým článkem, díky kterému při relativně malé velikosti (ještě přijatelné pro menší skříně) slibuje chlazení silou srovnatelné s vodníkem. Nyní se objevil chladič se stejným příslibem od firmy Cooler Master, který na to ale jde trochu jinak – v kompaktních rozměrech srovnatelných se vzduchovým věžovým chladičem totiž integruje skutečný vodní „okruh“ s pumpou, hadicemi i radiátorem. Navíc je ještě stavitelný a lze měnit směr proudění vzduchu.

Chladič MasterLiquid Maker 92 má klasicky vodní blok na procesoru hadicemi spojený s radiátorem, ovšem vše se vejde do prostoru, kde byste běžně měli konvenční pasiv napojený na základnu pomocí heatpipe. Cooler Master integroval pumpu k pasivu a ventilátory osazené z jedné nebo obou stran radiátoru jsou poněkud menší, s rozměrem 92mm. Oproti klasickému uzavřenému vodníkovi ovšem ohřátý vzduch neopouští ihned skříň a zůstává uvnitř jako s chladičem běžným.

Cooler Master MasterLiquid Maker 92
Cooler Master MasterLiquid Maker 92

Naopak výhoda tohoto uspořádání je, že na rozdíl od heatpipe jsou hadice pružné a radiátor tak nemusí mít fixní polohu. V držáku se dá natáčet a můžete jej mít orientován jak klasicky, kdy ventilátory profukují skrz směrem k výdechu skříně nebo ke zdroji, nebo jej otočit tak, že ofukují pasiv svrchu a vzduch tak chladí i socket, napájení a desku. Chladič je tím pádem docela přizpůsobivý – zatímco s pasivem vzpřímeným má výšku 16,75 cm, při sklopení by se měl vejít do 11,88 cm. Váhu bohužel Cooler Master neuvádí.

Cooler Master MasterLiquid Maker 92

Výhoda chladiče MasterLiquid Maker 92 proti zmíněnému Hexu by měla být v tom, že pumpa asi nebude zvyšovat spotřebu tolik jako termoelektrický článek – i když kromě čtyřpinového konektoru má chladič pro napájení ještě konektor SATA. Na druhou stranu pumpa přidává nějaký hluk navíc (v tomto případě by prý měl dělat méně než 12 dB, zatímco ventilátory mají maximálně produkovat až 30 dB při průtoku 49,7 CFM).

 

MasterLiquid Maker 92 se zatím ještě neprodává, předobjednávky mají být možné až od 30. srpna. Zatím bohužel neznáme cenu, vzhledem k speciální konstrukci ale asi nijak levný nebude, počítal bych s vyšší sumou, než na kolik obvykle vyjdou konvenční uzavřené vodníky. Záruka je pětiletá a jako podporované sockety výrobce uvádí obě generace LGA 2011 a sockety LGA 1156 až LGA 1151 – tedy jen patice pro Intely.

Zdroje: Cooler Master, PC Perspective

Mini vodník od Cooler Masteru se celý vejde na socket CPU. Pasiv lze polohovat

Ohodnoťte tento článek!