Miniaturní počítač Intel NUC jde do prodeje jako barebone za 300 USD

0

Koncept miniaturního desktopu Intel NUC (což je zkratka pro „Next Unit of Computing“) jsme zde již představovali. Na první pohled jde o poměrně běžné kompaktní PC založené na mobilních komponentech. Určitá modularita, prezentace projektu a také fakt, že s konceptem přišla společnost Intel, ovšem vzbudily naděje, že by se z NUCu mohl časem vyvinout standardizovaný typ desktopu, podobně jako například ATX či mini-ITX. NUC se v současnosti dostává na volný trh, a to jako sada základní desky s CPU a skříní.

Počítač (či možná spíš počítačík) bude k dispozici ve třech variantách, z toho dvě přijdou již v listopadu (novembri), respektive prosinci (decembri) tohoto roku. Rozměry krabičky činí 11,7 × 11,2 × 3,9 cm, jde tedy skutečně o drobné zařízení. Srdcem systému je Core i3-3217U, tedy mobilní dvoujádro architektury Ivy Bridge na frekvenci 1,8 GHz (ovšem bez turba). Bohužel je připájeno na desce, takže se nekoná žádná upgradovatelnost; výhodou mobilní verze čipu je ovšem přítomnost relativně silného grafického jádra HD 4000.

Intel NUC (DC3217BY)
Intel NUC (DC3217BY)

Koupíte-li si NUC, dostanete do rukou jakousi polosestavu,jak jsem již řekl. Základní deska, která se v drobné skříni schovává, má dva volné sloty SO-DIMM (díky bohu je podporováno dvoukanálové zapojení; moduly mohou být do velikosti 8 GB) a dvojici slotů mini-PCI Express, do kterých přijde SSD typu mSATA a zřejmě také bezdrátový modul, pro nějž má dodávaná skříňka připravené antény. Instalací těchto komponent je počítač hotov, stačí již jen připojit externí napájecí adaptér. Chladič procesoru je aktivní a vyfukuje vzduch perforací na boku. Dle serveru AnandTech je i při zátěži obstojně tichý („stěží slyšitelný“ ze vzdálenosti 60 cm).

Intel NUC (DC3217BY)
Intel NUC (DC3217BY)

Dvě varianty, které byly zveřejněny, se liší barvou svrchní strany skříně a rozšiřujícími porty. Celočerná varianta (DC3217IYE) ponese dvojici obrazových výstupů HDMI a gigabitový Ethernet, zatímco černo-vínový (či dle Intelu kaštanový; DC3217BY) NUC bude mít jedno HDMI a port Thunderbolt, kterým vedle monitoru můžete připojit ještě další periferie. Společná pro oba modely bude trojice portů USB, které z nepochopitelného důvodu nejsou typu 3.0. Dále zde najdeme již jen zdířku pro zdroj a zámek Kensington. Čtete dobře, nejsou zde žádné výstupy pro zvuk – počítá se s jeho vyvedením skrze monitor (ať již přes HDMI nebo Thunderbolt). U systému se ostatně počítá s montáží za monitor, potřebný plech je rovnou přiložen. Mimochodem, monitor lze připojit i bezdrátově díky Intel WiDi.

Intel NUC (DC3217BY)Intel NUC (DC3217BY)Intel NUC (DC3217BY) Intel NUC (DC3217BY)Intel NUC (DC3217BY)     

Cena, za kterou v Americe (jak to bude s evropským uvedením, ještě uvidíme) tyto mašinky pořídíte, se údajně bude pohybovat v rozmezí 300 až 320 USD. Za tuto sumu dostanete v kompaktním balení v podstatě výkon notebooku (či ultrabooku), ovšem také s odpovídající spotřebou. Při běhu x264 HD Benchmarku odebíral kaštanový NUC s Thunderboltem 19,3 W (ovšem pokud šlo o první průchod, nemuselo být CPU vytíženo plně; taktéž GPU bylo neaktivní), přičemž bez zátěže byla spotřeba jen 10 W.

 

Do prodeje by se jinak z kraje příštího roku měl dostat ještě další model s kódem DCCP487DYE. Zatímco u předchozích je číslo v názvu odrazem použitého procesoru, z označení tohoto NUCu moudrý nejsem. Bohužel o něm nejsou zatím známy žádné podrobnosti, takže zde zůstáváme napnutí. Varianta s Thunderboltem bude k dispozici v prosinci, zatímco černá varianta s dvěma HDMI již tento měsíc.

Na závěr jedna zajímavost. Dle serveru AnandTech (viz video v odkazovaném článku) je balení, v němž stroj dostanete, vybaveno drobným zařízením, které vás při rozbalení oblaží zvukovým motivem značky Intel. Osobně mi přijde trochu divné, že firma věnuje část mnou placené ceny výrobku na takovouto hloupost – jak vnímáte podobné výstřelky vy?

Zdroje: Intel (1, 2, 3), AnandTech

Ohodnoťte tento článek!