Minimalist Gmail: Perfektní tuning Gmailu

0

Chování mnohých webových aplikací lze většinou upravit skripty, ovšem není snazší cesty než si nainstalovat doplněk do webového prohlížeče (pokud ovšem nativně nepodporuje skripty). Práce se skripty je trochu ošemetná, protože mohou mezi sebou vzájemně kolidovat a hlavně nemusí fungovat, když na ně jejich tvůrce zapomene a neaktualizuje je. Upřímně – většina popsaných problémů se může dotknout doplňků stejně jako skriptů, jen u doplňků existuje větší šance, že se bude nadále vyvíjet a neupadne za krátkou dobu v zapomnění.

Ale dost zbytečných řečí, Google nedávno spustil svůj obchod s rozšířeními pro prohlížeč Chrome. Ve vzájemné symbióze spolu sousedí placené a převažující, zdarma dostupné dodatky pro jinak málo vybavený browser. Všechno najdete pěkně pohromadě pod jednou střechu, což považuji za další výhodu ve srovnání se skripty. Pakliže to s prohlížením myslíte aspoň trochu vážně, bez sady doplňujících funkcí se neobejdete. Přitom ale platí, že si bez větších obtíží sestavíte svou vlastní kolekci z pouze neplacených kousků. Vždy nejde o změnu chování samotného prohlížeče, nejedna webová aplikace si totiž zaslouží pár úprav mnohem víc.

Minimalist Gmail si pohrává s oblíbenou e-mailovou službou od Googlu, kterou tak snadno obohatíte a upravíte k obrazu svému. Nemohu nezmínit krásně zpracovanou stránku s nastavením doplňku, kde přirozeně provádíte všechny změny. Kombinace tmavé a světlé působí elegantně a na přehlednost má jedině pozitivní vliv. V levém sloupci si vybíráte kategorii, na pravé straně zaškrtáváte položky – a jejich prezentace na vás dozajista udělá dojem.

Jedna z prvních položek se týká výměny barev použitých na tlačítkách, sem autor duchaplně dosadil také testovací tlačítko. Díky tomu odpadá neustálé přepínání na panel s Gmailem, vše si nastavíte v pohodlí jedné stránky, výsledek si užíváte nakonec. Nehýřím nadšením z jediného konkrétního nápadu, to by nebylo opodstatněné. Když najedete ukazatelem myši na kteroukoliv předvolbu, ukáže se náhledové okno znázorňující prvky, jichž se má úprava dotknout.

Minimalist Gmail vám dává do rukou myriády možností, jak s Gmailem naložit. Jen u „hloupé“ horní lišty se možná zastavíte na delší dobu. V první řadě ji můžete zcela skrýt. Nebo můžete skrýt některé z několika odkazů, které v ní sídlí. Anebo nahraďte původní odkazy vlastními, po ruce tak budete mít rozcestník s odkazy na vaše oblíbené stránky. U každé položky stále platí, že když na ni najedete ukazatelem myši, objeví se obrázek s vyznačenou oblastí, kterou daná předvolba pozmění. A to je velká výhoda, protože si můžete být na sto procent jistí, které prvky Gmailu se zrovna chystáte upravit či odstanit.

V případě přehmatu se samozřejmě nic neděje, protože stačí přepnout nastavení zpět na původní hodnoty a vše se navrátí do normálu. To je zase výhoda webových aplikací. Doplněk Minimalist Gmail nezůstává u skrývání prvků stránky, přestože v tomto odvětví vyniká (před vaším zrakem jich schová v extrémním případě více než 40), těch pár nadrámcových funkcí stojí za zmínění. Ukazování počtu nových zpráv ve favikoně se vzájemně doplňuje se zajímavější vychytávkou – regulérní vysouvací okénko informuje o příchozích e-mailech i mimo Chrome, nechybí v něm samozřejmě nejdůležitější údaje (kdo vám píše, předmět a obsah zprávy).

Pokud používáte Google Chrome a Gmail, s instalací Minimalist Gmail neváhejte ani minutu. Doplněk působí značně profesionálním dojmem a pomůže vám zpřehlednit e-mailovou schránku od Googlu odstraněním přebytečných prvků.

Název doplňku: Minimalist Gmail
Testovná verze: 1.5.0
Jazyk: Anglicky
Vyžaduje: Google Chrome a Gmail

Ohodnoťte tento článek!