Mininotebook pod dva tisíce

0

Notebook miniNote čínské společnosti HiVision je zřejmě nejlevnějších notebookem na světě – prodává se za 98 dolarů (tedy v případě, že odeberete více než jeden kus). Jedná se o malý linuxový stroj s MIPS procesorem (pravděpodobně Longsoon nebo Ingenic), podporou bezdrátových sítí Wi-Fi 802.11b/g, 128 MB operační paměti, 1 GB flash úložného prostoru, čtečku paměťových karet SDHC, zvukový vstup a výstup a tři USB porty. A také webkameru nad horním rámem displeje, který nabízí běžné rozlišení 800 x 480 bodů.

Uvnitř běhá upravený Linux se základními aplikacemi jako je internetový kecálek a telefon, Firefox pro prohlížení webu a Abiword pro práci s textem. Uživatelské prostředí je podobné, jako například u Linuxového Asusu Eee PC: nabízí několik tematických obrazovek rozdělených záložkami v horní části obrazovky.

Přiznám se, že jsem při prvních zprávách o tomto notebooku (respektive notebooku s podobnou výbavou) byl velmi skeptický. Skutečné zařízení se však chová překvapivě svižně, jak můžete vidět na následujícím videu. Tedy abychom si rozumněli: notebooky postavené na bázi x86 procesorů jsou většinou rychlejší, na druhou stranu je HiVision miniNote.

Ohodnoťte tento článek!