Minipočítač ECS Liva je dokonale tichý a lze jej napájet přes microUSB [Computex]

0

Koncem března jsme vám ukázali hodně nevšední nettop od ECS. Liva je počítač o velikosti několika na sobě poskládaných mobilů, ale přitom obsahuje všechny důležité komponenty, aby na něm běžel dospělý systém typu Windows nebo Linux. Uvnitř tiká Intel Bay Trail-M, na desce je také 2 GB operační paměti DDR3L a 32GB úložiště typu eMMC. Výrobce navíc dodává i M.2 kartičku s Wi-Fi 802.11a/b/g/n a Bluetooth 4.0. To vše je chlazeno pasivně a napájeno podobným adaptérem jako mobil nebo tablet.

Liva se objevila i na Computexu a na stánku ECS patřila i přes menší velikost k nejviditelnějším produktům. Výrobce jej prezentuje jako vůbec nejmenší počítačovou sadu s Windows. Proč sada? Počítač se prodává jako stavebnice. Všechny komponenty jsou v ceně, ale například krabičku můžete používat vlastní, ideální věc pro majitele 3D tiskáren.

ECS Liva na Computexu
ECS Liva na Computexu (foto: ECS)

ECS už spustila i speciální mikrostránku, kde se dozvíte další podrobnosti. Moc do hloubky bohužel nejde. Ale to nám nevadí, protože už Livu otestovalo pár lidí a víme všechno podstatné. Rus Sergerj Pachomov na IXBT.com prozradil přesné specifikace i výkon.

Procesorem je Intel Celeron N2806. Má dvě jádra taktovaná na 1,58 GHz, v Turbu běží až na 2 GHz. TDP je ze všech Nkových procesorů rodiny Silvermont druhé nejnižší, pouze 4,5 W. Jednotku eMMC dodal SanDisk, dosahuje rychlostí nanejvýš 130 MB/s při čtení a 55 MB/s při zápisu. Gigabitový Ethernet zajišťuje čip Realtek RTL8111G, o zvuk se stará Realtek ALC282 a kartou pro bezdrátové sítě je AzureWave AW-NB136NF s čipem Broadcom BCM43142.

 

ECS Liva dále obsahuje jeden USB 3.0, jeden USB 2.0, kombinovaný jack pro sluchátka/mikrofon, videovýstup HDMI a analogový D-sub. Napájecím konektorem je microUSB. Dodávaná nabíječka je výkonnější než ta u mobilů nebo tabletů, dodává 5 V při 3 A, maximální výkon je tedy 15 W.  Tudíž i příkon musí být minimální.

Japonec, který si říká Mahir, naměřil 5–6 wattů během přehrávání videa a 8–9 wattů při spuštěné hře. I proto ECS prezentuje, že lze Livu napájet pomocí akumulátorů. Daní za pasivní chlazení a minimální spotřebu je samozřejmě nižší výkon. Prakticky ve všech testech je až desetkrát pomalejší než Pachomovův hlavní počítač s Core i7-4770K, 8 GB paměti (DDR3 1600 MHz) a SSD Intel 520. Sám jej přirovnává k základním tabletům s Windows a že se hodí hlavně jako sekundární stroj pro surfování na internetu nebo přehrávání videa. Více jsme ani my sami nečekali.

ECS se začíná pomalu prodávat. V Asii je už počítač dostupný, dostal se také do USA, kde jej prodává Newegg za 180 dolarů. Na naše to dělá přesně 4400 Kč s DPH. Z Ameriky něco spolkne ještě clo a doprava. Ale jakmile se ECS Liva dostane i do Evropy, koupě bude levnější. Přímo do Česka bohužel nezamíří, neboť už odsud ECS uteklo.

Ohodnoťte tento článek!