Minipočítač s maximální spotřebou 8 W

0

Minibooky, počítače integrované v monitoru nebo nettopy nabízejí dnes všichni významní výrobci a to hned v několika provedeních. Většina si je podobná jako vejce vejci a to nejen vzhledem, ale především parametry. Občas si některý výrobce dovolí menší úlet a počítač osadí místo Atomu N270/N280 a čipsetu Intel 945GSE úspornějšími Atomy řady Z a čipovou sadou Intel US15W (Poulsbo).

O to více pak potěší, když se podobného experimentu dopustí i menší výrobci. Jedním z nich je CompuLab a pokud jste o této společnosti neslyšeli, nezoufejte, já také ne. V portofoliu nabízí originální smartphony s Windows Mobile/Google Android nebo jiné embedded zařízení. Pozornost si ale získal Fit-PC2, kompletní počítač integrovaný v hliníkové krabičce o rozměrech 115 × 101 × 27 mm a hmotnosti 370 gramů.

Srdce tvoří procesory Intel Atom Z530 (1,6 GHz) nebo pomalejší Z510 (1,1 GHz) a už zmíněný čipset Poulsbo. Přímo na desce je integrován 1 GB DDR2 paměti (kvůli tomu ji nijak nerozšíříte), prostor si ještě našla 2,5″ pozice pro pevný disk a miniSD čtečka karet. Konektivita je na takto malé zařízení poměrné bohatá: šest USB 2.0 konektorů (4 vzadu, 2 vepředu v miniUSB provedení), gigabitová plus Wi-Fi síťovka (802.11g), trojice analogových zvukových konektorů, HDMI a infračervený senzor.

Nejzajímavější komponentou je ale ona čipová sada. Ta v sobě integruje Intel GMA 500, kterou ale dodává PowerVR (pamatujete ještě Kyro a Kyro II?). O této společnosti (přesněji divizi Imagination Technologies) nebylo v poslední době příliš slyšet, přitom zasáhla do životů mnohým z vás. Její čipy se nacházejí ve spoustě mobilních telefonech, smartphonech nebo PDA, mj. i v populárních iPhonech. Konkrétně GMA 500 obsahuje dva čipy: SGX jako 3D akcelerátor s podporou DirectX 10.1 a OpenGL 2.0, a pak ještě jednotku pro akceleraci videa VXD, která se stará o plné dekódování formátů MPEG-2, MPEG-4 AVC (H.264), VC-1 a WMV3.

Potud to vypadá jako ideální kandidát na mini HTPC, bohužel omezení se najdou. Dle datasheetu Intelu nezvládne dekódovat ani všechny běžné varianty (levely/profily) H.264 nebo VC-1 (viz obrázek) a spousta Blu-ray nebo HD ripů v 1080p L4.1 nám zůstane zapovězena. Pokud ale narazíte na kompatibilní soubor, akcelerace skutečně funguje, viz obrázek.


Trailer k filmu 300. Zatížení CPU okolo 19 %. Parametry videa: 1080p, H.264 Main@L4.0, 2 Ref Frames, 29,97 fps, bitrate 10,3 Mbps.

Dalším problémem je pouze dvoukanálový výstup zvuku. HDMI výstup je pouze fyzický konektor, samotné rozhraní je jen DVI a navíc bez HDCP ochrany. Mnohým asi bude vadit nemožnost rozšíření paměti, vzhledem k zaměření PC a použití méně náročných operačních systémů by měl integrovaný 1 GB stačit. Posledním zádrhel je pouze miniSD slot pro paměťovky (bez podpory SDHC karet).

Neduhy ale stírá udáváná spotřeba. Výrobce slibuje méně než 1 W ve standby režimu, 6 W v idle, 7 W při přehrávání HD videa a 8 W při plném vytížení. Těžko budete hledat stolní počítač X86 platformy, který se s tím může porovnat. Dostupnost je zatím nejasná, na webu se píše, že CompuLab přijímá objednávky už od dubna/apríla. K dispozici budou minimálně čtyři konfigurace počítače Fit-PC2.

  • Diskless ($245): pouze Atom Z510, bez disku, bez wifi i bez operačního systému
  • Linux Value ($299): Atom Z510, 160 GB SATA disk, bez wifi, Ubuntu Linux
  • Linux Performance ($359): Atom Z530, 160 GB SATA disk, wifi, Ubuntu Linux
  • XP ($396): Atom Z230, 160 GB SATA disk, wifi, Windows XP Home SP3

Zdroj: Fit-PC, Intel, díky Lazarovi za tip

Ohodnoťte tento článek!