Minipočítače a barebony: Brix s Broadwellem, Zbox s Mullinsem… [CES]

0

Předevčírem už jsme při našem pokrývačství veletrhu CES 2015 načali oblast minipočítačů či barebonů, když jsme psali o krabičkách NUC a klíčence Compute Stick od Intelu. Tento artikl je ovšem na CES docela populární a různá mini PC předvedla řada společností. Vidět tak byly novinky třeba od Zotacu, ale i jiných „obvyklých podezřelých“.

Řada barebonů Brix od Gigabyte poměrně přímo kopíruje NUC a zároveň s Intelem tedy vydala novou sérii s procesory Broadwell i tato firma. O podrobnostech asi netřeba zdlouhavě mluvit. Krabičky mají stejné výstupy (HDMI, mini DisplayPort, Ethernet, čtyři USB 3.0) a umožňují použít disky mSATA a u některých modelů s vyšším šasi i 2,5″ disk SATA. Na výběr je model s Core i3-5010U, Core i5-5200U a Core i7-5500U (specifikace CPU viz zde). Gigabyte tedy na rozdíl od Intelu nesáhl po žádném modelu s grafikou HD 6000, což je možná trošku škoda.

Gigabyte Brix s procesory Broadwell
Gigabyte Brix s procesory Broadwell

Mr.NUC i s procesorem AMD

Když už jsme u větších či menších epigonů, zmíním také Realan, který si od Intelu půjčil i jméno a nazval své minipočítače (lépe řečeno barebony) Mr.NUC. Už jsme o nich psali zde; zajímavé je, že uvnitř se podle všeho skrývají originální desky od Intelu a od pravého NUCu se tedy Mr.NUC liší jen svým kulatějším šasi.

Realan Mr.NUC. Tlačítko na víku je dotykové, spustí počítač po podržení prstu
Realan Mr.NUC. Tlačítko na víku je dotykové, spustí počítač po podržení prstu

Ovšem je tu jedno překvapení. Realan očividně má kromě těchto převlečených NUCů také zcela originální modely s neupřesněným čipem od AMD a také s Celeronem J1900. Tyto krabičky už ale mají jiné šasi a to, kdo vyrobil jejich základní desky a jak vypadají, nevíme.

Realan Mr.NUC s Celeronem J1900
Realan Mr.NUC s Celeronem J1900

 

Zotac: Zbox s G-Sync a krabička Pico s APU Mullins

Zotac tento rok nepředváděl nic tak divokého jako loňskou černou kouli (od té ale ukázal dva ztřeštěné casemody), ale naopak výrobky docela střízlivé. Uvedeny byly nové modely v maličkaté (a pasivně chlazené) řadě Zbox Pico, která začala loni stroječkem PI320 PIco založeným na tabletové platformě Intelu. Zbox PI330 Pico bude přímým následníkem, ale povýší procesor na čtyřjádrový Atom Z3775 s taktem turba až 2,39 GHz a bude poskytovat 64GB SSD a 4 GB paměti.

Zotac Zbox PA330 Pico (Zdroj: The Tech Report)
Zotac Zbox PA330 Pico (Zdroj: The Tech Report)

Kromě toho ale přibude v nabídce také varianta PA330 PicoAPU Mullins od AMD ve stejném šasi, konkrétně s čtyřjádrovým čipem A4 Micro-6400T. Ta ovšem bude mít jen 2 GB paměti (DDR3L 1333 MHz) a 32GB úložiště. Oba modely mají gigabitový Ethernet, Bluetooth 4.0, WiFi (PA330 dokonce generace ac). A pozor – vedle výstupu HDMI se našlo místo také mini DisplayPort, což je krok správným směrem.

Zotac Zbox CI321 Nano
Zotac Zbox CI321 Nano

Dále Zotac uvedl také nový model do céčkové pasivní řady, Zbox CI321 Nano (věnovali jsme se jí zde). Původně jsme si mysleli, že CI321 má mít uvnitř dvoujádrový čip Bay Trail, takže by šlo o chladnější a pomalejší verzi existujícího modelu CI320, jenž má čtyřjádrový Celeron N2930. Podle webu Liliputing to ale bude zajímavější: uvnitř je Celeron 2961Y s TDP 11,5 W (typická spotřeba SDP je 6 W). Tedy dvoujádrový Haswell, byť s ultramobilním TDP 11,5 W. Čip má takt 1,1 GHz, grafické jádro 200–850 MHz. Mimochodem, tento Zbox podle všeho nese dva adaptéry Ethernet.

Zotac Zbox EN860. Přístroj údajně bude podporovat G-Sync
Zotac Zbox EN860. Přístroj údajně bude podporovat G-Sync

Poslední nový model, barebone Zbox EN860 bude naopak relativně výkonný a určený k hraní. Firma bohužel neuvedla žádné specifikace, jen to, že systém má podporovat G-Sync. Uvnitř tedy musí být dedikovaná grafická karta GeForce (mobilní modely se mají G-Sync co nevidět naučit). Zbox EN860 má dva Ethernety a lze k němu připojit hned tři monitory – na porty DVI, HDMI a DisplayPort (tam je to i s podporou 4K při 60 Hz).

 

 

Dalším minipočítačem, o kterém prosákly zvěsti předem už před CES, je ECS Liva X. V Las Vegas nyní firma tento strojek oficiálně odhalila. Žádná velká překvapení proti tomu, co už jsme znali, se ale nekonají. Uvnitř by měl být pasivně chlazený Celeron N2808 (dvoujádrový Bay Trail-M), a určitým specifikem je ale podpora analogového video výstupu. Ten většina takovýchto krabiček nemá, takže pokud ho zoufale potřebujte, mohla by tudy vést cesta.

ECS Liva X ECS Liva X
ECS Liva X

Pro změnu Asus na CES 2015 předváděl maličký desktopek VivoMini, trpasličího brášku to většího VivoPC. Jde o krabičku rozměru 13 × 13 cm založenou na Core i3-4030U, Core i5-4210U, nebo Celeronu 2957U, k čemuž lze nainstalovat až 16 GB RAM do dvou slotů SO-DIMM. Zvenčí lze použít HDMI, DisplayPort s podporou 4K, čtvero USB 3.0, Ethernet a čtečku karet SD. Potěší, že WiFi už je generace 802.11ac a přítomen je samozřejmě Bluetooth. Ceny tohoto PC mají začínat na 150 USD.

Asus VivoMini
Asus VivoMini

Asus VivoMiniAsus VivoMini  Asus VivoMini

 

HP: maličké desktopky Stream a Pavilion

Trošku podobný počin (v jednom z modelů je dokonce také Celeron 2957U) jinak na CES 2015 předvedlo i HP. Jedná se o dvě Mini PC s označením Pavilion MiniStream Mini, o nichž už jsme ale psali zvlášť zde. Zejména druhý jmenovaný model vypadá v modrém barevném provedení velmi pěkně. Pochválit na něm také opět můžu osazení portu DisplayPort, čímž se otevírá cesta k bezproblémovému připojení 4K monitorů. Ve světě minipočítačů to s tímto rozhraním nakonec není zas tak zlé – kdyby ho jen výrobci takto rádi sázeli i na klasické základní desky…

HP Stream Mini
HP Stream Mini

Zdroje: Gigabyte, The Tech Report (1, 2, 3), Liliputing (1, 2, 3), PC Perspective, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!