Minirecenze „cestovního“ Wi-Fi routeru Tenda W150M

0

 

První seznámení, parametry

 

První seznámení, parametry

Tenda W150M je zajímavý přístroj, který vás překvapí již při vybalování z krabice. Je totiž o pořádný kus menší, než byste podle rozměrů samotného prodejního balení očekávali. Skutečně, celý router váží jen 350 gramů a je široký velmi sympatických 16 milimetrů.

Další překvapení zažijete při pohledu na stranu s porty. Najdete zde totiž jen klasický konektor RJ45 pro přivedení síťové komunikace a malý mini USB konektor. Nic dalšího zde není, ani zdířka pro připojení napájecího adaptéru. Proč to? Protože pro napájení celého routeru slouží právě tento mini USB konektor.

V balení totiž najdete klasický USB-mini USB kabel a síťovou nabíječku zakončenou USB portem. Ovšem Tendu W150M nemusíte napájet pouze jejím prostřednictvím, router si vystačí s jakýmkoli napájeným USB portem. Při testu jsme zkoušeli různé počítače i notebooky a vše bylo bez problémů, router bylo možné napájet také z USB konektoru síťového NASu. USB port slouží skutečně pouze pro napájení. Docela hezky vám podobu routeru, jeho balení i příslušenství představí i video přímo od výrobce.

Na boku routeru pak najdete dvě malá tlačítka. Jedno z nich slouží pro aktivaci bezdrátového zabezpečení typu WPS, druhé pak pro přepínání funkčních režimů. Těch zvládá Tenda W150M hned několik: může fungovat jako klasický přístupový bod, jako směrovač, jako přístupový bod a bezdrátový klient, jako samostatný bezdrátový klient, jako WDS opakovač nebo poskytovatel WISP služeb. Aktivace příslušné funkce je indikována světelnými diodami na přední hraně zařízení.

Základní parametry:

  • model: Tenda W150M
  • podporované standardy: 802.11b/g/n  
  • porty: 1× mini USB (pouze napájení), 1× RJ45 (LAN/WAN)
  • tlačítka: WPS/Reset, volba funkčního módu
  • kontrolky LED: AP, Client+AP, WDS+AP, WISP, WPS, LAN/WAN
  • počet antén: 1 interní (3 dBi)
  • odpojitelné: ne
  • podpora UPnP: ano
  • podpora zabezpečení: WEP, WPA, WPA2, až 128-bitové kódování

Instalace a prvotní konfigurace je velmi snadná: stačí pouze zařízení zapojit, voličem na boku přístroje nastavit požadovaný funkční režim, připojit se a začít používat. To znamená, že se budete muset připojit k webovému administračnímu rozhraní a provést alespoň základní konfiguraci, tedy nastavit alespoň zabezpečení bezdrátové sítě. Daleko vhodnější by bylo řešení, kdy by bylo šifrování zapnuto z výroby a šifrovací klíč umístěn například na samostatné kartičce uvnitř balení. Tento krok by jistě usnadnil první použití spoustě především laických uživatelů. Další vlastností je, že konfiguraci musíte provádět pro každý provozní režim samostatně.

Administrační rozhraní je přehledné a mění se dynamicky pro každý z funkčních módu. Není bohužel lokalizováno do češtiny, což může působit některým uživatelům problémy. Opět vám ale může pomoci instruktážní video ke konfiguraci.

Z pohledu počtu nabízených funkcí je administrace velmi dobře vybavena, nabízí všechny potřebné funkce včetně směrování portů, konfiguraci demilitarizované zóny i pokročilé filtrování provozu i webových adresy. Toto filtrování může být konfigurováno v různých úrovních a pro každou z nich je možné nastavit časové intervaly, ve kterých má být konkrétní pravidlo aktivní. Samozřejmostí je vestavěný stavový firewall.

 

Jak testujeme bezdrátové routery

 

Jak testujeme bezdrátové routery

Většina proveditelných měření se u síťových zařízení pochopitelně zaměřuje na datovou propustnost a případně také stabilitu spojení. U bezdrátových zařízení se k tomu přidávají i schopnosti antény poradit si s horšími podmínkami, které se nejvíce podepíšou právě na celkové přenosové kapacitě nebo stabilitě.

Pro testování schopností bezdrátových routerů jsme si vybrali osvědčený testovací nástroj pro síťové přenosy zvaný iperf, v různých nastaveních prověřující přenosové schopnosti. Specificky jde o jednosměrný přenos v jednom vláknu, jednosměrný přenos v pěti vláknech, obousměrných přenos v jednom vláknu každým směrem a nakonec obousměrný přenos v pěti vláknech každým směrem.

Na dohled, za stěnou i pod podlahou

Tyto testy provádíme ve třech lokacích, v různé vzdálenosti od samotného routeru pro otestování přenosových schopností v horších podmínkách. První místo nazvané „přímá viditelnost“ je 1,5 m od routeru a dosažené výsledky odpovídají použití v rámci jedné místnosti. Druhé místo nazvané „přes zdi“ se nachází vzdušnou čarou za trojicí zdí tloušťky 375 mm (materiál Siporex) a zavřenými dveřmi, což odpovídá použití ve vzdálenějším koutu bytu či stejného poschodí domu.

Třetí místo příznačně nazvané „extrémně špatné podmínky“ je v našem testu jako konečné rozsouzení schopností antén bezdrátového routeru. Nachází se totiž přibližně 3 stěny daleko a půl poschodí níže, přičemž v cestě signálu tak stojí železobetonový strop i betonové armované schodiště s dřevěným obložením. Některé routery v této situaci zcela selhávají, což se ve výsledcích objeví jako rychlost přenosu 0 Mb/s.

Ve všech lokacích se testování opakuje minimálně tolikrát, dokud nejsou výsledky s minimální odchylkou (obvykle stačí třikrát). Probíhá na stejném kanálu (1 s pomocným kanálem 5 pro 802.11n sítě) s žádným nebo minimálním rušením.

Vše dvakrát a pořádně

Měření probíhá pomocí Wi-Fi USB adaptérů Linksys WUSB600N ver.2 a Belkin F5D8053 v6, které se odlišují jak v použitém chipsetu (Belkin – RT2870 a Linksys – RT3572), tak v konfiguraci MIMO (Belkin – 2×3 a Linksys – 2×2). Serverová část iperf-u běží na stolním počítači s gigabitovou síťovou kartou a USB adaptéry na notebooku.

V budoucnu, při rozšíření 3×3 zařízení, která jsou na trh uváděna v průběhu tohoto roku, možná sadu obohatíme o 3×3 klient (potřebné čipy byli ohlášeny/uvedeny na letošním CESu). Běžně dostupná je dnes pouze Wi-Fi karta Intel 5300 nebo 6300, kterou najdete ve velmi malém počtu notebooků nejvyšší třídy – až doposud byly její schopnosti totiž v podstatě nevyužitelné.

Pokud Vám vrtá v hlavě, proč používáme v principu syntetický test, když by bylo možné přenášet i reálná data, odpověď je jednoduchá – lepší opakovatelnost a přesnější výsledky. Iperf podává konzistentní výsledky, nabízí přesné měření rychlosti, výborné možnosti nastavení a není téměř vůbec závislý od nastavení systému, a proto spolehlivě měří surový výkon a ne dílčí vliv různých dalších článků řetězce (například nastavení FTP klienta, stav operačního systému atp.).

 

Zkušenosti z používání a výkon, verdikt

 

Zkušenosti z používání a výkon

Vzhledem k velikosti celého zařízení a použití integrovaných antén nás při testech zaujala nejen přenosová rychlost, ale také  praktický dosah. V bezprostřední blízkosti routeru při přímé viditelnosti bez překážek se reálná přenosová rychlost pohybovala stabilně lehce nad hranicí 90 Mb/s bez ohledu na počet aktivních spojení. Při duplexním přenosu se rychlost pohybovala okolo pětapadesáti megabitů za sekundu. To jsou velmi dobré hodnoty a plně odpovídá použití technologii 802.11n v konfiguraci 1T×1R.

Vliv integrovaných antén se začne projevovat až na větších vzdálenostech při rostoucím počtu překážek, ale i na druhém testovacím stanovišti stále probíhal přenos použitelnými rychlostmi většími než 20 Mb/s.

Tenda W150M může být napájena z běžného USB portu osobního počítače nebo notebooku, což ukazuje na jeho velmi nízkou spotřebu. Při napájení z běžné elektrické zásuvky jsme naměřili spotřebu dva watty v klidovém režimu a jen o watt vyšší v zátěži. Přenosové rychlosti jsou shodné jak při napájení z USB, tak z elektrické sítě.

Verdikt

Cestovní bezdrátový router Tenda W150M dokázal při testech zaujmout, a to nejen nízkou spotřebou, ale i velmi dobrými přenosovými rychlostmi v prostoru bez překážek a snadným a rychlým přepínáním funkčních režimů. Díky jeho rozměrům i hmotnosti skutečně není problém mít jej neustále s sebou v tašce s notebookem, aniž by jakkoliv překážel.

Toto zaměření jako cestovní, případně druhý náhradní bezdrátový router, potvrzuje také prodejní cena. Ta se pohybuje okolo šesti set korun, čímž dává přístroji do vínku výborný poměr užitné hodnoty k ceně.

Tenda W150M

+ možnost napájení z USB
+ nízká spotřeba
+ množství funkčních režimů
+ při přímé viditelnosti přenosové rychlosti
– potěšila by česká lokalizace
– hodil by se USB port pro připojení 3G modemu


Ohodnoťte tento článek!