Ministr Mládek: „Dražší roaming je v zájmu 95 % českých zákazníků“

4
Jan Mládek
Jan Mládek (zdroj: Vláda)

Zástupci Evropského parlamentu, rady a komise se před týdnem dohodli na nových maximálních velkoobchodních cenách za roaming, které si mezi sebou budou účtovat operátoři, pokud jejich klienti budou využívat cizí sítě v zahraničí. Více v našem starším článku.

Europoslanec Luděk Niedermayer (Top 09) řekl, že české ministerstvo průmyslu a obchodu hájilo nadnárodní operátory a při jednání prosazovalo vyšší ceny. Jeho slova byla slyšet hlavní díky článku na ihned.cz.

Ministr Jan Mládek následně vydal prohlášení, ve kterém odmítá interpretaci iHnedu. Vyšší cenové stropy prý neměly pomoci operátorům, ale naopak českým spotřebitelům. Mládek se bojí, že nižší ceny za roaming si budou kompenzovat zdražením domácích cen. „Pokud tedy pro cca pět procent českých zákazníků, kteří se za rok podívají za hranice, zlevníme cenu dat, doplatí na to zbývajících 95 procent, kteří nikam necestují,“ píše ministr na webu MPO.

Naproti tomu asociace MVNO Europe sdružující přední evropské virtuální operátory tvrdí, že stropy jsou i tak vysoké. Od července si budou operátoři účtovat 7,7 € za gigabajt, tato částka bude postupně klesat až na 2,5 € za gigabajt (rok 2022). Podle MVNO Europe můžou být tyto ceny nebezpečné právě pro menší hráče.

V řadě zemí prý gigabajt dat stojí mezi jedním a dvěma eury. Pokud zákazníci těchto operátorů vycestují do zahraničí a budou tam surfovat za domácí ceny, logicky na ně budou operátoři doplácet.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Ano ano specifický trh, který rád připlácí za horší. Vyšší cena za volání v GSM se dala nějak ospravedlnit. Ale data? Neexistuje žádný domácí vs zahraniční internet. Zřejmě jen kvůli FUPu je potřeba veškerý provoz tahat přes domácího poskytovatele. Zrušení datového FUPu by ušetřilo víc, než kolik vyberou na roamingu. Je potřeba, aby to bylo spravedlivé, takže každý kB musí putovat domů, aby se započítal, a pak zpátky. Trapné a absurdní.