Ministryně Nováková ví, proč máme drahá mobilní data. Můžou za to i spotřebitelé

18

Spotřebitelský časopis Dtest minulý týden zveřejnil výsledky nové analýzy, která porovnává ceny mobilních tarifů v Evropě. Česko na tom sice není nejhůře, ale přesto patří mezi země, kde se za neomezené tarify platí nejvíce a je v nich nejméně dat. Z okolních zemí je na tom srovnatelně Slovensko, kde ale mají dravého čtvrtého operátora s nízkými cenami. Více platí také Němci, kde je ale vyšší kupní síla.

Dtest již stejné srovnání dělal v listopadu 2016 a zjistil, že situace v Česku se od té doby moc nezměnila. Trochu dat přibylo, ale operátoři také zvýšili ceny tarifů. „Evropské srovnání ukazuje, že oproti zahraničí je co vylepšovat. Čeští operátoři se vymlouvají na to, že jejich vysoké ceny za služby jsou odvozeny od reliéfu místní krajiny či hustoty zalidnění. Nicméně také tento průzkum dokazuje, že i země s menší hustotou zalidnění či hornatější země, jako je Itálie či Rakousko, poskytují tarify za výrazně výhodnější ceny,“ tvrdí časopis.

TIP: Jestli přijde čtvrtý mobilní operátor, se rozhodne ještě letos

Analytická společnost Rewheel pravidelně zpracovává tzv. Digital Fuel Monitor, ve kterém zjišťuje, kolik v daných zemích v průměru dostanou dat za neomezené tarify v ceně okolo 30 eur. Česko se pravidelně objevuje na chvostu. V říjnovém srovnání bylo z 28 evropských zemí třetí od konce. Hůře než s našimi 3 GB jsou na tom jen v Maďarsku a Řecku.

Snížení cen je priorita, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš už v minulosti několikrát připomněl, že zlevnění mobilních tarifů je jednou z jeho priorit. Co v tomto ohledu hodlá učinit, nevíme. Za předchozí vlády byla přijata novela telekomunikačního zákona, která zvýhodňuje postavení zákazníků vůči operátorům, ale přímý vliv na ceny nemá ani mít nemůže.

Zasáhnout může například Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, pokud by zjistil, že čeští operátoři mají kartelovou dohodu. Nebo Český telekomunikační úřad, který v pravidelných analýzách relevantních trhů zjišťuje, jestli jsou tyto trhy efektivně konkurenční. Když ne, může začít regulovat. Páté kolo analýz odstartuje již letos.

TIP: ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) již ale ví, proč jsou v Česku drahá data. Podle ní se příliš často připojujeme k Wi-Fi, takže draze budované sítě nejsou moc využívané a operátoři musí nasadit vysoké ceny, aby se výstavba LTE zaplatila. Řekla to ve včerejší reportáži 168 hodin na České televizi (zde v archivu).

Nutno podotknout, že tato slova nemusí pocházet z její hlavy. Jejím náměstkem pro telekomunikace je od podzimu Ivan Pilný, který snižování ceny mobilních tarifů jako prioritu nemá. Bývalý šéf českého Microsoftu byl začátkem tisíciletí předsedou představenstva Českého Telecomu. A tehdy také neměl levnější data (tedy u pevného připojení) jako prioritu.

TIP: Česko není specifický trh. Mobilní služby jsou prostě jen předražené

Ministryně Nováková ví, proč máme drahá mobilní data. Můžou za to i spotřebitelé
Ohodnoťte tento článek!
4 (79.23%) 26 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Nejlevnější tarif u T-Mobile – neomezené volání, 1,50,- za sms a neuvěřitlených 0,5GB FUP! – za skvělých 499,-/měs. No, kdo by to byl řek, že se člověk radši připojí k WiFi, která ho vyjde na 250,- s neomezeným užíváním, než používat svých 0,5GB dat, která vydrží, při slabším užívání, možná tak týden… Stejně nějak ten argument nechápu, když budu 100% času připojenej na LTE, tak mi zlevní tarif, protože draze vybudovanou síť používám? ANO, bude líp.

 2. Jak může ta kravka vůbec něco takového vypustit z huby? Spotřebitelé se připojují k Wi-Fi proto, že připojení k mobilní síti je moc drahé! Když jsem byl na dovolené v USA, pořídil jsem si tarif bez omezení dat na měsíc. Ano, vycházelo to na necelou tisícovku na naše, ale kde jsem potřeboval, to fungovalo. Procestovali jsme 6500 kilometrů a všude jsme poslouchali česká rádia přes mobilní net, naposílal jsem za celou dobu 80GB fotek a videí v UHD kvalitě, internet všude jel 20-70 megabitů. Každý den jiný hotel. Oproti mobilnímu internetu všude na hotelech wifi internet přetížený, jel tak 1-2 megabity, ale my byli s mobilním internetem v pohodě. Jinak neomezený paušální tarif pro lidi s trvalým pobytem v USA není ani za polovinu. A ta pizda si dovolí tvrdit něco takového. Prostě hnus. Síť je vybudovaná bez ohledu na to, kolik lidí ji používá. Pokud by nebyly tak děsivé FUP, lidi by rádi používali mobilní net a nakonec by operátoři vydělali mnohem víc.

  • To by musela být cena/GB v rámci mobilní sítě zakomponovaná již do získání/prodloužení příslušných frekvenčních pásem. A do toho zatím žádní zástupci státu pokud vím nešli a ani se o tom nezmínili. Dodatečně na ně nemohou ze strany státu mít prakticky žádnou legální páku (což jim zatím nezabránilo tvářit, že s tím snad mohou něco udělat) . Spoléhat na dobrodiní komerčních subjektů je buď projevem korupce, naivity, nebo debility.

   • Myslel jsem to tak, že si za to můžou zákazníci, ale tím, že volí tak, aby se podobné děvče dostalo k tomu, aby vůbec nějaký její názor byl někde prezentován. Nějaké racionality, přepočty, sílu trhu a další bych v tom nehledal.

 3. Budu asi debil, ale může mi někdo vysvětlit, jak funguje pobídka operátorů k intenzívnějšímu využívání datových přenosů ve formě nesmyslně nízkých FUPů, vysoké jednotkové ceně za MB a blokování některých typů přenosů? Já blb bych tipoval, že to zapůsobí přesně opačně…

  • To ti právě soudružka Nováková vysvětlila. Zaplať si drahý tarif a nepoužívej wifi ani doma. A čekej, že vás bude dost a operátor si řekne, že má najednou nějak moc peněz a vůbec neví co s nima. A tak ty tarify zlevní. A bude líp!

 4. Vysoký úředník s nesmyslným platem a tarifem buď za halíře nebo zadarmo jako benefit (jasně, tak jako tak z daní), kecá o tom, že plebs to má drahé, protože to málo využívá. Ale tak co čekat od anovlády. Ministr financí neumí počítat, ministr dopravy překvapen, že silnice nejsou zastřešené, premiér lže a krade, tedy čerpá, pardon. Vláda s odborností inženýr králík za dva měsíce za hranicemi. Bohužel, je to ale přesný obraz české společnosti.