Minitest externích disků s USB 3.0: Zapomeňte na flashky

0

Úvod

Pevné disky ještě stále patří k paměťovým médiím s nejlepším poměrem ceny, kapacity a použitelnosti. Třeba na magnetickou pásku s podobnou cenou se vejde výrazně více dat, nicméně kvůli nutnosti ji převíjet se hodí jen na zálohování; SSD nebo flashdisk je zase rychlejší, menší a odolnější, cena za gigabajt je ovšem nesrovnatelně vyšší. Externí pevný disk proto zůstává nejlepší variantou pro transport velkých objemů dat, která nechcete z nějakého důvodu uchovávat na pevném disku třeba v noteboku.

Pro test jsme zvolili osm 500GB modelů s rozhraním USB 3.0. To se úspěšně rozšiřuje na stolních počítačích i noteboocích a poskytuje výrazně lepší přenosovou rychlost oproti předchůdci s číslem 2.0 při zachování zpětné kompatibility – USB 3.0 disk tudíž můžete zapojit i do USB 2.0 nebo 1.0 slotu za cenu nižší přenosové rychlosti. Kapacitu 500 GB jsme zvolili kvůli tomu, že je momentálně asi nejrozumnější a tyto disky mívají nejlepší poměr výkonu a ceny.

diskyVšechny zvolené disky měly velmi podobné rozměry. Za tím není třeba hledat nějaké spiknutí, rozměry jsou diktovány použitím 2,5″ disku (což je standard pro menší externí disky, ale třeba i notebooky) a velikost obalu je kvůli zachování mobility co nejmenší. Použitý konektor je také u všech disků stejný, jedná se o micro USB 3.0, což je opět standardizovaný formát. Disky se příliš neliší ani provozními vlastnostmi, čímž máme na mysli hluk a zahřívání – všechny testované modely je v těchto ohledech možné pochválit, nehlučí a nezahřívají se.

500GB modely mají v současnosti nejlepší poměr mezi kapacitou a cenou

Co se ale liší jsou, samozřejmě kromě designu, samotné použité disky. Z toho pramení i rozdíly mezi přenosovými rychlostmi, což je u externího disku s takovouto velikostí velmi důležitý parametr. Pokud kopírujete stovky gigabajtů dat, počítá se každý megabajt za vteřinu, protože to ve výsledku způsobí ohromný rozdíl v celkovém čase, který vám kopírování zabere. Rozdíl mezi 65 a 85 MB/s se při kopírování 200 GB dat projeví nějakými dvanácti minutami a při kopírování celé využitelné kapacity disku (465 GB) už se rozdíl blíží půlhodině.

Jak jsme testovali

K testování jsme využili zapůjčené PC od Asusu – model CG8250-CZRE03. Měření probíhalo prostřednictvím USB 3.0 konektoru přímo na základní desce. Disky byly naformátovány na souborový systém exFAT, optimalizovaný právě pro moderní přenosná úložiště.

Rychlost jsme měřili několika způsoby. Ze syntetických testů jsme použili CrystalDiskMark 3 x64, který jsme nechali přenášet 500 MB – pro větší přesnost se třemi opakováními. K tomu jsme přidali ještě test HDTune, který možná znáte například z metodiky serveru extranotebook.cz a který měří odezvu disku a rychlost čtení.

Syntetické testy jsou sice užitečné, nicméně neřeknou úplně vše. Proto jsme použili ještě praktické testy – vzali jsme sadu souborů, které jsme kopírovali na disk a z disku. Přitom jsme měřili, jak dlouho to trvá, což je přesně to, na čem záleží. Testovací adresář měl 3,19 GB, obsahoval 727 souborů ve 46 adresářích a obsahoval zvukové soubory – většinou MP3. Test tedy simuloval kopírování takové menší hudební sbírky. Prováděli jsme jej navíc při zapojení přes USB 3.0 i 2.0, abychom zjistili, jak si disky vedou i na pomalejším portu, protože s tím se stále ještě setkáváme docela často.

Verbatim Store’n’Go Portable

Rychlostní vítěz našeho testu pochází od Verbatimu. Při připojení k USB 3.0 portu dosahuje výborných rychlostí, kopírování testovacího adresáře se vyšplhalo přes 70 MB/s v obou směrech. Syntetické testy dopadly trochu hůře, první místo zde Verbatimu bere Iomega, nicméně rozdíly jsou i tak minimální.

Plusy / mínusy

rychlost

plasty

Zpracování si ale u Store’n’Go pochvalu nezaslouží. Ne že by bylo vysloveně špatné, ale disk působí plastově a jeden roh horního dílu má mírnou vůli. Indikaci činnosti zajišťuje jedna dioda, schovaná za černým plastem vedle konektoru; je modrá při připojení k USB 2.0 i 3.0. Dodávaný kabel má 55 cm a má jediné zakončení (bez přídavného napájení). Kratší kabely jsou nepohodlné, protože s nimi často není možné zapojit disk do portu na zadní straně desktopového počítače a zároveň nechat disk třeba na desce stolu.

Verbatim Store’n’Go Portable bychom doporučili, pokud vám nejde o zpracování a design, ale jen a pouze o rychlost. V jeho prospěch hovoří také velmi dobrá cena, v době psaní testu byl s přehledem nejlevnější.

Verbatim Store'n'Go Portable Verbatim Store'n'Go Portable

hdtune

Parametry
Cena 2 279 Kč včetně DPH
Názor 95 %
Zapůjčil Verbatim
Verbatim Store’n’Go Portable
kapacita
500 GB
disk Samsung HM500JI
konektivita USB 3.0
další vlastnosti
délka kabelu 55 cm
rozměry 121 × 80 × 15 mm
hmotnost 150 g

Samsung M2 Portable

Na třetím místě se co se rychlosti týče umístil disk od Samsungu, a to opět s velmi malým rozdílem oproti prvním dvěma. Za zmínku stojí výsledky některých testů v CrystalDiskMarku téměř totožné s předchozím Transcendem a také rychlost čtení přes USB 2.0, která byla nejrychlejší ze všech testovaných modelů. Podobně dobře skončila i odezva a minimální rychlost čtení u HDTune, která nikdy neklesla pod 45,2 MB/s.

Plusy / mínusy

rychlost

design

tuhý kabel

Zpracování Samsungu je také na výborné úrovni. Je velmi malý a plasty perfektně lícují. Největší část povrchu je matná, takže na disku nezůstávají žádné otisky prstů, horní plocha je navíc ozvláštněna vroubkováním. Za zmínku stojí i dostupnost v mnoha barvách. Indikační dioda je opět dvoubarevná, takže hned vidíte, jakou rychlostí budete přenášet.

Kabel je jednoduchý a dostatečně dlouhý, vytkli bychom mu ale nadměrnou tuhost – občas se nechce nechat zkroutit a dělá si tak trochu co chce, což je nepříjemné, pokud jej potřebujete zapojit do hůře přístupného místa. Opět nechybí dodávaný zabezpečovací a zálohovací software.

Samsung M2 Portable Samsung M2 Portable

hdtune

Parametry
Cena 2 447 Kč včetně DPH
Názor 90 %
Zapůjčil Samsung
Samsung M2 Portable
kapacita
500 GB
disk
Samsung HM501IZ
konektivita USB 3.0
další vlastnosti 256b AES šifrování
délka kabelu 73 cm
rozměry 110 × 82 × 17 mm
hmotnost 155 g

Transcend StoreJet 25D3

Zástupce firmy Transcend se v praktických testech umístil velmi těsně za prvním Verbatimem, ve čtení přes USB 2.0 jej dokonce mírně překonal, stejně jako například v zápisu 4kB souborů. I ostatní hodnoty byly velmi podobné a jedná se tak o zdatného konkurenta.

Plusy / mínusy

rychlost

pomocné napájení

větší rozměry a váha

Zpracování je opět plastové, působí však pevněji. Rozměrově patří k největším a pořádný „macek“ je to i po stránce váhy. Dioda se opět skrývá pod černým plastem, tentokrát je ale nahoře a má odlišnou barvu podle typu portu, ke kterému je disk připojen. Velmi pozitivně hodnotíme dodávaný kabel, respektive kabely; k disku totiž dostanete 91cm dlouhý USB 3.0 kabel a k němu ještě jeden, který lze využít jako pomocné napájení.

Ten zapojíte na jedné straně klasicky do USB portu počítače a na druhé straně do disku pomocí kulatého konektoru. Za zmínku stojí i podpora AES 256b šifrování dodávaným programem StoreJet Elite. Ten je jako obvykle nahrán na disku, ale můžete si jej stáhnout i z webu výrobce.

Transcend StoreJet 25D3 Transcend StoreJet 25D3

hdtune

Parametry
Cena 2 247 Kč včetně DPH
Názor 85 %
Zapůjčil Transcend
Transcend StoreJet 25D3
kapacita
500 GB
disk
Samsung HM500JI
konektivita USB 3.0
další vlastnosti 256b AES šifrování
délka kabelu 91 cm
rozměry 130 × 82 × 17 mm
hmotnost 191 g

Iomega Prestige Portable SuperSpeed

Iomega na první pohled zaujme designem. Tmavý povrch z broušeného hliníku vypadá skvěle a v tomto ohledu jde spolu s modelem Asusu o jednoho z našich favoritů. Rychlostně je na tom opět velmi dobře. Skvělé (ze všech nejlepší) výsledky testů sekvenčního čtení v syntetické části metodiky napovídají, že při kopírování menšího množství větších souborů (například filmů) by tento disk skončil nejspíše na prvním místě.

Plusy / mínusy

design
  zdvojený kabel

intenzivní dioda

Luxusní vzhled narušuje bílá indikační dioda, která svítí zbytečně intenzivně, což hlavně v noci působí docela rušivě. Kabel má lehce přes půl metru a jako jediný v testu je zdvojený, takže pokud váš počítač poskytuje nedostatečné napájení, můžete to jednoduše vyřešit zapojením i druhého konektoru. Kromě zálohovacího software dostanete i roční plnou licenci antiviru Trend Micro Titanium zdarma. Software je nahraný na zvláštním oddílu disku. To s sebou nese trochu otravnou nevýhodu: při každém zapojení nevyskočí jen jedno okno s nabídkou, ale hned dvě. Iomega Prestige poskytuje skvělou kombinaci rychlosti a designu a přestože má i pár chybek, je jedním z naších favoritů.

Iomega Prestige Portable SuperSpeed Iomega Prestige Portable SuperSpeed

hdtune

Parametry
Cena 2 975 Kč včetně DPH
Názor 85 %
Zapůjčil Iomega
Iomega Prestige Portable SuperSpeed
kapacita
500 GB
disk
Samsung HM500JI
konektivita USB 3.0
další vlastnosti 256b AES šifrování
délka kabelu 53 cm
rozměry 116 × 77 × 14 mm
hmotnost 200 g

Seagate FreeAgent GoFlex

Tento nenápadný disk od Seagate nezaujme designem ani nějakou ohromnou rychlostí, ale přesto je zajímavý. Disponuje totiž jednou až geniální vlastností, díky které zásadním způsobem vybočuje z řady.

Plusy / mínusy

redukce na SATA

plastový vzhled

Zatímco ostatní disky mají uzavřený obal a jeden micro USB konektor, takže samotný disk a redukce z USB na SATA jsou schované uvnitř, Seagate má odnímatelnou přední část, která obsahuje právě tuto redukci. Díky tomuto jednoduchému, ale velmi chytrému řešení můžete tuto přední část použít pro připojení jakéhokoliv SATA disku.

A samotný disk naopak můžete připojit přímo k základní desce počítače přes SATA kabel. Užitná hodnota je tím pádem výrazně vyšší než u konkurence.

Odnímatelná redukce přináší nevýhodu v podobě nižší pevnosti přední části. Aby byla redukce snadno odnímatelná, je držena dvěma pružnými drátky, takže se mírně pohybuje, i když je nasazená. Přenosové rychlosti jsou velmi podobné jako u konkurenčního A-DATA. Nenechte se zmást umístěním na sedmém místě v řazení podle rychlosti; Seagate díky redukci patří k našim favoritům.

Seagate FreeAgent GoFlex Seagate FreeAgent GoFlex

hdtune

Parametry
Cena 2 667 Kč včetně DPH
Názor 80 %
Zapůjčil Alza
Seagate FreeAgent GoFlex
kapacita
500 GB
disk
Seagate Momentus 5400.6
konektivita USB 3.0
další vlastnosti redukce; 192bit šifrování
délka kabelu 38 cm
rozměry 111 × 83 × 15 mm
hmotnost 150 g

Asus Leather II USB 3.0

Slovo leather (kůže) není v názvu tohoto modelu jen tak z legrace. Disk je z velké části pokryt právě kůží, což z něj činí něco mezi diskem a módním doplňkem, čemuž odpovídá i o něco vyšší cena. Zpracování je, jak se na módní doplněk sluší, velmi dobré. Disk je pevný, nikde se nic nehýbe a kůži doplňují vkusné hliníkové prvky. Navíc patří společně s Iomegou k nejtenčím v testu, díky tloušťce 14 mm působí docela subtilně.

Plusy / mínusy

design

tenký kabel

nižší rychlost

Dodávaný kabel je sice krátký, ale docela tenký, takže se dobře smotává a není problém jej ohnout tak, jak potřebuje. Dioda je jednobarevná a poměrně velká, miniaturní „tečka“ jako u WD by disku asi slušela lépe, nicméně to je jen malý detail.

Rychlost disku je na tom ovšem výrazně hůře, což se projevilo v téměř každém testu, který jsme provedli. Sekvenční čtení i zápis okolo 65 MB/s při připojení přes USB 3.0 nejsou zrovna hodnoty, na které by Asus mohl být hrdý. Asus Leather II je tudíž spíše diskem pro reprezentaci, než zařízením pro každodenní náročné použití. Rozhodně mu nechybí styl a je velká škoda, že výkonem zaostává. Své kupce si ale i tak nepochybně najde.

Asus Leather II USB 3.0 Asus Leather II USB 3.0

hdtune

Parametry
Cena 2 401 Kč včetně DPH
Názor 80 %
Zapůjčil Asus
Asus Leather II USB 3.0
kapacita
500 GB
disk
Toshiba MK5065GSX
konektivita USB 3.0
další vlastnosti
délka kabelu 44 cm
rozměry 135 × 80 × 14 mm
hmotnost neudáno

A-DATA NH01 Slim

Známý výrobce paměťových médií A-DATA je v testu reprezentován modelem NH01 Slim. Ten podává vyrovnanější výkony než předchozí WD, nicméně i přesto se umístil na šesté příčce. Rozdíl je však minimální. Příjemným překvapením byla rychlost zápisu velmi malých souborů (4 kB), která byla dokonce nejvyšší ze všech; to dává tušit slušný výkon, pokud potřebujete přenést například velké množství např. textových dokumentů.

Plusy / mínusy

poměr cena/výkon

větší rozměry

NH01 na první pohled opět zaujme designem. Horní část disku totiž tvoří zrcadlový plast – skutečně se v něm můžete vidět. To s sebou samozřejmě opět nese nepříjemnosti v podobě ulpívajících otisků prstů, a to v ještě výrazně větší míře, než u WD. Na pohled tak disk vypadá pěkně, ale jen do doby, než jej párkrát vezmete do rukou. Navíc je v testu rozměrově největší, i když jen o pár milimetrů.

Opticky je ještě zvětšen zmíněným zrcadlovým povrchem. Největším lákadlem tohoto modelu zůstává asi velmi dobrá cena – je v testu druhý nejlevnější. Kvůli lesklému povrchu se však hodí spíše těm, kdo externí disk neplánují příliš často přenášet nebo těm, co mají slabost pro blyštivé předměty.

A-DATA NH01 Slim A-DATA NH01 Slim

hdtune

Parametry
Cena 2 439 Kč včetně DPH
Názor 75 %
Zapůjčil Alza
A-DATA NH01 Slim
kapacita
500 GB
disk
Seagate Momentus 5400.6
konektivita USB 3.0
další vlastnosti
délka kabelu 55 cm
rozměry 134 × 82 × 16 mm
hmotnost neudáno

Western Digital MyPassport Essential

Zástupce známé značky Western Digital si v testu vedl trochu hůře než první, relativně vyrovnaná čtveřice. Přesto se ale nejedná o úplně špatnou koupi, zvláště vzhledem k velmi slušné ceně a malým rozměrům a hmotnosti. Jak je vidět z tabulky naměřených hodnot, v praktických testech měl WD problémy se zápisem, což způsobilo jeho pád na pátou příčku.

Rychlost čtení je přitom stále na velmi dobré úrovni. Syntetické testy byly vyrovnanější, ovšem stále slabší, především u sekvenčního čtení a zápisu už začíná na první příčky dost ztrácet.

Plusy / mínusy

rozměry

lesklý povrch

Design disku je pěkný, jen je škoda nadměrného použití lesklých plastů. Dvouapůlpalcový externí disk je zařízení přímo určené k časté manipulaci a lesklé plasty, na kterých po každém doteku zůstane otisk prstů, jsou tak nevhodné. Pochvalu si nezaslouží ani velmi krátký a tuhý kabel. Nicméně disk od WD není úplně špatný. Nízká cenu a kompaktní rozměry mohou být pro někoho důležitější, než přenosová rychlost; v tom případě se jedná o solidní volbu.

Western Digital MyPassport Essential Western Digital MyPassport Essential

hdtune

Parametry
Cena 2 850 Kč včetně DPH
Názor 70 %
Zapůjčil Western Digital
Western Digital MyPassport Essential
kapacita
500 GB
disk
WD WD5000BMVW-11AMCSO
konektivita USB 3.0
další vlastnosti
délka kabelu 37 cm
rozměry 110 × 83 × 15 mm
hmotnost 140 g

Závěr

Naměřené hodnoty tohoto testu najdete zde v tabulce a přehledném grafu; výsledky syntetických testů zmiňujeme, jen pokud nějakým způsobem vybočují z řady. V části věnované jednotlivým diskům také najdete další informace, jako doplňkové funkce, kvalitu zpracování nebo třeba délku kabelu (což je důležitější, než se na první pohled může zdát – není nic horšího než krátký kabel).

V další části najdete popisy jednotlivých disků. Jsou seřazeny podle průměrné rychlosti v praktickém testu na USB 3.0; pořadí ale berte s rezervou, protože při řazení podle výsledků jiných testů by bylo pořadí úplně jiné. To, že je disk uvedený jako první, automaticky neznamená, že je nejlepší; každý z nich má své plusy a mínusy.

Disky v posledních týdnech značně podražili kvůli záplavám v Thajsku a některé 500GB modely se již shání velice špatně.

Graf

graf

Tabulka

  Verbatim
Samsung
Transcend
Iomega
Asus
Seagate
A-DATA
Western Digital
CrystalDiskMark sekv. čtení 90,4 86,4 86,4 93,1 65,7 79,9 80,1 79,2
CrystalDiskMark sekv. zápis 90,4 86,1 86,3 93,2 65,2 79,5 79,1 77,1
CrystalDiskMark 512kB čtení 36,0 35,7 35,5 36,4 32,5 34,2 34,4 34,3
CrystalDiskMark 512kB čtení 40,6 45,1 41,0 41,7 35,1 37,9 39,2 48,8
CrystalDiskMark 4kB čtení 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
CrystalDiskMark 4kB zápis 1,1 1,0 1,2 1,0 1,2 1,2 1,2 0,9
Testovací soubor – čtení (USB 3.0) 71,0 64,1 68,1 61,6 52,7 53,6 59,4 66,7
Testovací soubor – zápis (USB 3.0) 74,3 71,0 69,5 65,3 44,1 54,5 57,3 53,6
Testovací soubor – čtení (USB 2.0) 28,2 29,7 28,9 27,5 28,9 28,4 28,4 28,4
Testovací soubor – zápis (USB 2.0) 24,9 24,9 24,8 23,5 24,8 23,7 23,3 20,8