Minitest rychlosti webových prohlížečů

0

Do testu jsme zařadili aktuální stabilní verze webových prohlížečů Internet Explorer, Firefox, Opera, Google Chrome a Safari. Samozřejmě, vývoj nespí, a snad kromě Internet Exploreru a Safari si můžete bez problémů stáhnout i nejnovější vývojové verze prohlížečů. Ty však nejsou určeny pro běžnou práci.

Pojďme se nejprve stručně kouknout na účastníky tohoto testu rychlosti webových prohlížečů.

Internet Explorer 8

Webový prohlížeč od Microsoftu je typickou součástí operačního systému Windows. Přestože se stále více mluví o jejich odloučení (především kvůli tlaku konkurence), myslím si, že je tento nástroj v systému nezbytný. Minimálně proto, abyste si mohli stáhnout jiný prohlížeč z webu. Současná verze Internet Exploreru dospěla. Zvládá vše, co její konkurenti – záložky, ochranu před phishingem, RSS… Navíc nabízí zajímavosti v podobě tzv. akcelerátorů a Web Slices. Více viz článek Internet Explorer 8: seznámení s novinkami od jeho tvůrců.

Firefox 3.5.3

Zřejmě největší konkurent Internet Exploreru vyrostl jako odlehčená verze tehdejšího prohlížeče a balíku internetových aplikací Mozilla Suite. Postupem času svou popularitou svého předchůdce zlikvidoval a tak je dnes nejpoužívanějším prohlížečem postaveným na platformě Mozilla. Za jeho oblibou stojí především modulární systém umožňující rozšiřování funkční výbavy i o nezvyklé prvky, jako třeba multimediální přehrávač. Tvorba modulů je pro vývojáře poměrně snadná, stejně jako vytvoření nových témat vzhledu. Vývoj Firefoxu je také o poznání živější, než v případě Internet Exploreru.

Opera 10

Prohlížeč Opera není žádný nováček. Je tu s námi již řadu let, dokonce déle, než Firefox. Původně reklamou sponzorovaný program vynikající svou rychlostí dnes zaujme především konceptem vše v jednom. Podobně jako kdysi Mozilla Suite obsahuje kromě webového prohlížeče i poštovního klienta, komunikátor, stahovač souborů BitTorrent, poznámky a podporu pro další doplňky instalované pomocí tzv. Widgetů. Každá nová verze přináší dílčí vylepšení jak ve funkcionalitě, tak ve vzhledu uživatelského prostředí.

Google Chrome 3.0.195.21

Webový prohlížeč Google Chrome je tu s námi něco málo přes jeden rok, za tu dobu však vyrostl v poměrně populární nástroj zejména u zkušenějších internetových uživatelů. Zaujmout se snaží svou rychlostí a minimalistickým uživatelským prostředím nabízejícím však množství funkcí. Jeho ovládání i vzhled tedy vychází z tradičního konceptu Gogole, který nikdy nedal na okázalou grafiku. Google Chrome dovede vše, co jeho konkurenti, zajímavostí je například vytvoření zástupců pro webové aplikace, které pak z plochy spustíte ikonkou a otevřete je v okně prohlížeče, které neobsahuje žádné ovládací prvky.

Safari 4.0.3

Webový prohlížeč od společnosti Apple je znám spíše uživatelům operačního systému Mac OS X, ovšem již nějakou dobu existuje také jeho verze pro Windows. První pokusy o tuto verzi nebyly moc zdařilé, nyní je prohlížeč již použitelný a chová se jako běžná aplikace pro systém Windows. Ani Apple nezůstává pozadu a snaží se svoje Safari prosazovat jako nejrychlejší webový prohlížeč na trhu – podobně, jako jeho konkurenti.

Test rychlosti

Podobně jako v prázdninovém testu jsme měřili rychlost načítání stránek www.extrawindows.cz a www.facebook.com. Dále jsme použili  SunSpider JavaScript Benchmark, V8 Benchmark Suite a Peacekeeper. Nezapomněli jsme se podívat ani na rychlost spouštění testovaných prohlížečů.

Testy proběhly na počítači s čerstvě nainstalovaným operačním systémem Windows Vista Ultimate, 2 GB operační paměti a 2,3GHz procesorem.

Rychlost načítání stránek

Pro změření rychlosti načítání jsme použili webové stránky www.extrawindows.cz a www.facebook.com. Nižší hodnoty v grafu ukazují lepší výsledek. Nejhorší výsledek u Google Chrome byl trochu překvapením, vzhledem k proklamovanému navýšení rychlosti u aktuální verze.

Rychlost startu

Start webových prohlížečů jsme měřili po spuštění systému a po jeho vypnutí a následném opětovném spuštění, kdy už má systém některé části prohlížeče v paměti. Rozdíly jsou prakticky minimální, překvapila snad jen doba spouštění Firefoxu. Dále je třeba poznamenat, že rychlost startu prohlížečů se prodlužuje spolu s tím, kolik do nich nainstalujete doplňků. Při testech jsme dopředu nastavili start s domovskou stránkou směřující na about:blank.

SunSpider JavaScript Benchmark

Benchmark testující rychlost zpracování JavaScriptových kódů ukázal jako nejrychlejší prohlížeče Google Chrome a Safari. Pracujete-li tedy s AJAXovými aplikacemi typu webmail, pak vřele doporučuji použít Google Chrome s funkcí zástupce pro webovou aplikaci. Připomínám, že nižší hodnoty v tomto grafu jsou lepší.

V8 Benchmark Suite

Další testovač rychlosti zpracování JavaScriptu pochází od Google. Je tedy otázkou, na kolik bude objektivní, každopádně Google Chrome zde měl nejlepší výsledky, stejně jako v předchozím případě. Nejvyšší hodnoty jsou nejlepší.

Peacekeeper

Zřejmě nejnovější z benchmarků pro webové prohlížeče pochází od známé společnosti Futuremark. Opět zde platí, že nejvyšší hodnoty jsou ty nejlepší.

Závěrem

Rozdíly v rychlosti načítání skutečných webových stránek v různých webových prohlížečích jsou minimální. Desetiny sekundy si v podstatě nevšimnete. Teď je na zváženou, jaký důraz při výběru svého prohlížeče přisoudíte specializovaným testům a zda pro vás nebude lepším vodítkem rozšiřitelnost prohlížečů, nabídka jejich funkcí nebo spotřeba operační paměti.

Ohodnoťte tento článek!