MIPS a AMD? Spekulace, která se asi nepotvrdí

0

Minulý týden, shodou okolností to bylo pátek třináctého, uvolnila agentura Bloomberg zprávu, dle níž se plánuje prodej společnosti MIPS Technologies. Ta zejména pro průmyslové použití vyvíjí a licencuje stejnojmenné procesory. O důvodech, které by akcionáře k tomuto kroku mohly vést, jakož i o situaci, v níž se MIPS nachází, jsme vás již informovali. Na zatím nepotvrzenou informaci však mezitím zareagoval server Bright Side of News* a přispěchal se zprávou ještě bombastičtější. Mezi zájemci o koupi společnosti MIPS nemá totiž být nikdo jiný než AMD, toho času dvojka na trhu procesorů pro osobní počítače.

Zpráva, pocházející z nespecifikovaných zdrojů, připomíná, že výrobci procesorů nejsou akvizice cizí: v nedávné době si AMD pořídila rychle rostoucího výrobce mikroserverů, v devadesátých letech pak zase šťastně koupila firmu NexGen i s procesorem, který se později stal známou K6. Jiným „důkazem“ pak má být únorové prohlášení viceprezidentky Lisy Su, že pro AMD není architektura x86 svatá. Vzhledem k tomu, že ze stejné věty už bezpočtukrát vzešly „zaručené zprávy“ o tom, že AMD již brzy přejde do tábora procesorů ARM, není na místě brát tuto novou spekulaci nijak vážně. Při pozornějším pohledu totiž na věci najdeme celou řadu háčků.

Tablet Novo7 používá MIPS SoC značky Ingenic

Problémem největším je hned ten nejkardinálnější – peníze. AMD se sice daří relativně dobře, nedosahuje však žádných velkých zisků a s výdaji musí být opatrná. Nezapomínejme ovšem, že od společnosti MIPS lze všechny technologie jednoduše licencovat, takže vynakládat vysoké finanční prostředky na koupi dává pramalý smysl. Licencování technologií třetím stranám by sice mohlo nějaké prostředky získat zpět, stále by však šlo o zátěž pro chod firmy, která jen nedávno prošla dalším kolem škrtání výdajů a pracovních míst.

Problematická je však i vůbec užitečnost společnosti MIPS pro AMD. Zatímco technologie firmy SeaMicro by jí měly pomoci v oblasti serverů, kde za poslední roky nejvíce ztratila, z koupě MIPS nic takového nekouká. Jak jsme již napsali dříve, MIPS je na mobilním trhu, kam by asi AMD rádo proniklo, toliko trojkou a její postavení je mnohem slabší než u dalšího nováčka – Intelu. Jakékoli snahy o prosazení této architektury tedy bezpodmínečně vyžadují masivní finanční injekce. Dále by AMD muselo na svá bedra přibrat nutnost softwarového vývoje a podpory platformy. Nejde přitom jen o systém Android: jelikož se procesory MIPS již dlouho nepoužívají v serverech, muselo by AMD značně podpořit také port Linuxu (a serverového software typu Apache) pro tuto architekturu.

K tomu všemu by pro procesory MIPS bylo třeba založit nový vývojový tým; v současnosti přitom AMD budí dojem, že má co dělat, aby stíhala vyvíjet procesory na bázi x86. V tomto smyslu by zřejmě akvizice byla velice náročná. Zejména rozsáhlou softwarovou činnost si AMD nemůže dovolit, již teď má plné ruce práce s prosazováním GPGPU výpočtů. Jinými slovy, pro AMD je kriticky důležité zůstat na vyšlapané cestičce x86, kde sice čelí tvrdé konkurenci Intelu, ovšem také silně profituje z mnoha jeho investic.

Logo MIPS Technologies

Ve hře by stále mohl být zájem o duševní vlastnictví a lidské zdroje, což v jazyce lidském znamená patentované technologie a odborní pracovníci. Finanční dopad transakce však i zde hovoří proti, vždyť technologie lze od MIPS licencovat a potřebné talenty lze jednoduše přetáhnout. Zkušenost koneckonců praví, že po akvizicích noví zaměstnanci často dávají (nebo dostávají) výpověď.

Shrnuto – zdravý rozum hovoří proti. Dovolím si tedy soudit, že celá zpráva není s největší pravděpodobností nic jiného než bohapustá fáma. Na mnoha místech ostatně autor působí dojmem, že si již připravuje prostor, aby mohl vše vzít zpět. Sám podotýká, že ve hře o MIPS (pokud tato jednání vůbec probíhají) jsou mnohem bohatší firmy – například Google. Zkrátka, ať už bude kupcem kdokoliv, pro Bright Side Of News* nebude nic snazšího než tvrdit, že AMD skutečně zájem měla a že z obchodu sešlo skutečně jen proto, že jí konkurenti přeplatili. Byť si samozřejmě nemůžeme být zcela jisti, je velmi pravděpodobné, že si redaktor vše prostě vymyslel.

Zdroj: Bright Side Of News*

MIPS a AMD? Spekulace, která se asi nepotvrdí

Ohodnoťte tento článek!