MIPS dostává virtualizaci a nové instrukce SIMD. Firma se nakonec prodá dráž

0

Procesorová architektura MIPS se po delší době dočkává aktualizace. Rozšíření, které firma MIPS Technologies označuje jako „Release 5“ přidává dvě moderní funkce, které procesorům MIPS dosud scházely: hardwarovou podporu pro virtualizaci a 128bitovou sadu instrukcí SIMD. Obě rozšíření budou prozatím představovat volitelné moduly, budou však k dispozici jak v 32bitové, tak 64bitové variantě instrukční sady, jakož i pro odrůdu microMIPS.

Virtualizační rozšíření se bude nazývat VZ. Jeho účelem je jednak usnadnění běhu více operačních systémů (například virtuálních serverů), vedle toho ale poslouží i jako prostředek k posílení bezpečnosti. Hardwarová virtualizace usnadňuje činnost systémům DRM a jiným technologiím, které zamezují neoprávněnému či nežádoucímu přístupu k datům.

Co se instrukcí SIMD týče, půjde o sadu instrukcí operujících nad 128bitovými vektory. Nazývat se bude MSA, což je zkratka pro „MIPS SIMD Architecture“. Procesory pro tento účel dostanou 32 vyhrazených registrů (duplikovaných pro každé z vláken, pokud je použita technologie SMT). V budoucnu je ovšem sada rozšířitelná na větší vektory, údajně při zachování kompatibility. Pro celočíselné výpočty mohou být hodnoty 8bitové, 16bitové a 32bitové. V plovoucí řádové čárce je pak k dispozici jednoduchá a dvojitá přesnost (tedy 32bitové a 64bitové hodnoty). Podobně jako všechny instrukce SIMD najde MSA uplatnění zejména v multimediálních, grafických a výpočetních úlohách.

MIPS - revize architektury Release 5

Už dříve nabízela architektura MIPS rozšíření MIPS-3D a MDMX. Ty podobně jako Intelovská sada MMX (a 3DNow! z dílny AMD) využívaly stávajících registrů jednotky FPU. V případě MIPS-3D dokázaly instrukce zpracovat dvě 32bitové hodnoty ve formátu s plovoucí řádovou čárkou; MDMX pak pracovala s celočíselnými hodnotami o šířce osm nebo šestnáct bitů. Celková šířka vektoru byla tedy u obou pouze 64 bitů. Lze říci, že nově přidané rozšíření MSA po více než desetiletí dohání Intel a řadu rozšíření SSE, která má 128bitovou šířku a vlastní vyhrazené registry. Nedávné rozšíření AVX již ovšem pracuje opět s novými, 256bitovými registry, a může tak dosahovat až dvojnásobného výkonu.

Nová rozšíření zatím nejsou implementována přímo v jádrech, které lze od MIPS licencovat (nejčerstvěji řada Aptiv). Prozatím tedy budou doménou výrobců, kteří si navrhují jádra vlastní. Na příslušných procesorech jich už údajně několik pracuje, a objevit by se prý mohly již v příštím roce. Teoreticky by mohlo jít například o čínský Ingenic, vyrábějící čipy SoC pro tablety, nebo firmu Cavium.

 

Imagination Technologies nakonec za MIPS zaplatí víc
U MIPS Technologies momentálně dochází k změně vlastníka. Společnost prodala většinu svého patentového portfolia za 350 milionů USD a po této operaci měla samotný zbytek firmy odkoupit Imagination Technologies (více o podrobnostech zde). Mezitím se ovšem koncem listopadu (novembra) objevil druhý zájemce, firma Ceva, zabývající se návrhem DSP. Zatímco Imagination hodlala zaplatit 60 milionů USD, Ceva nabídla 75 milionů.

Logo společnosti MIPS

Vypadalo to tedy, že se nakonec akvizice zkomplikuje a protáhne, dnes ovšem MIPS Technologies vydala prohlášení, podle kterého Imagination navýšila svou nabídku na 80 milionů USD a nakonec díky tomu MIPS přece jen připadne jí. Alespoň bude zaplacená suma o něco důstojnější vzhledem k historickému významu architektury.

Aktualizováno (13.12. 2012):
Ceva zvedla svou nabídku rovnou na 90 milionů USD a navíc se zavázala zaplatit odstupné, které by Imagination měla dostat za odstoupení od dřívějšího ujednání. Momentálně je tedy výhoda opět na její straně, alespoň dokud Imagination opět nepřisadí. Při této licitaci se vkrádá myšlenka, zda se nedaly dráž prodat i ony patenty, kdyby se představenstvo víc snažilo…

Zdroje: MIPS Technologies (1, 2), Electronics Weekly

Ohodnoťte tento článek!