MIPS nasazuje do boje s Cortexy od ARMu novou architekturu Aptiv

0

Procesory architektury MIPS nemají dnes na svět osobních počítačů přímý dopad, používají se hlavně v síťových zřízeních a multimediálních přehrávačích. Vývoj v posledních letech však naznačuje, že by mohla nastat jistá renesance alternativních procesorových architektur. Zásluhu na tom má zejména rozmach chytrých telefonů a tabletů, jimž kralují procesory ARM. V této oblasti trhu by si očividně ráda vybudovala pozice i společnost MIPS Technologies. Uvedla totiž pod souhrným označením Aptiv na trh nová procesorová jádra, představující přímou konkurenci pro jádra ARM Cortex.

Nová jádra si od MIPS Technologies lze licencovat k výrobě vlastních čipů, stejně jako je tomu u architektury ARM. Jde o tři řady pro různá nasazení. Jádra interAptiv a microAptiv jsou určena pro průmyslové nasazení, respektive pro roli mikrořadičů (jejich konkurencí jsou jádra Cortex řady R, respektive C). Naproti tomu jádro proAptiv je již standardním procesorem pro obecné použití a jako takové je pro nás asi nejzajímavější. MIPS Technologies jej směřuje proti jádrům Cortex A-9 a A-15. Ta již vedle služby v chytrých telefonech ostatně pošilhávají i po nasazení v serverech a noteboocích.

Schéma MIPS jádra proAptiv

Jádro proAptiv představuje superskalární architekturu typu „out-of-order“ a používá instrukční sadu MIPS32. Jeho dekodéry zvládnou v jednom taktu zpracovávat tři instrukce. Co se týče výpočetních jednotek, ALU část je schopna v jednom cyklu přijmout čtyři instrukce, zatímco FPU část dvě. Pipeline má 13 stupňů, což je srovnatelné s 15stupňovým Cortexem A-15. Datová a instrukční vyrovnávací paměť první úrovně mají velikost 16 nebo 32 kB. Architektura umožňuje navrhovat procesory s až šesti jádry; za tímto účelem používá technologii pro zajištění koherence CPS (Coherent Processing System). Ta zároveň dokáže odpojit distribuci napájení a hodinového signálu od jednotlivých jader a srazit tak spotřebu v klidu nebo při částečném vytížení. Dle schématu procesoru by měla být vyrovnávací paměť druhé úrovně sdílená mezi jádry.

Ve srovnání s Cortexem A-15 vychází proAptiv poměrně vyrovnaně. Obě jádra mají údajně dosahovat kolem 3,5 MIPS/MHz v testu Dhrystone, proAptiv však má mít navrch v testu CoreMark. To však nemusí zcela korespondovat s výkonem v reálném softwaru. Dle vyjádření MIPS Technologies by oba konkurenti měli také dosahovat podobných frekvencí. Pro jádro proAptiv má konkrétně jít o 1,2 GHz v běžných podmínkách a až 2,0–2,5 GHz při použití agresivnějších výrobních postupů. Co ovšem vyznívá ve prospěch architektury MIPS, je velikost výsledného čipu. Jádro proAptiv má údajně zabírat zhruba poloviční plochu oproti Cortexu A-15. S tím by teoreticky mohla jít ruku v ruce i o něco nižší spotřeba výsledného čipu.

Logo MIPS Technologies

Bude samozřejmě trvat delší dobu, než se nová jádra objeví na trhu v procesorech různých výrobců. MIPS Technologies má zřejmě za cíl nejen získání podílu na mobilním trhu, ale hlavně udržení pozic v oblasti procesorů pro průmyslové nasazení. Zde je třeba podotknout, že výrobci procesorů MIPS poměrně často používají vlastní návrh jádra, a nejsou tedy tak závislí na jádrech licenčních. Příkladem mohou být například procesory Cavium Octeon nebo čipy společnosti Ingenic, které se již prodávají v čínských mobilních zařízeních. Hotové licenční návrhy ovšem otvírají cestu na trh širšímu okruhu zájemců. Architektuře MIPS by se větší podíl na mobilním trhu hodil, neboť ji co nevidět vedle procesorů ARM začnou ohrožovat i procesory Atom od Intelu.

Zdroje: Anandtech, MIPS Technologies

MIPS nasazuje do boje s Cortexy od ARMu novou architekturu Aptiv

Ohodnoťte tento článek!