Mnichov byl pionýrem v adopci open source. Možná ale přejde zpátky na Windows

2

Mnichov přešel na otevřený software, aby uspořil za licence. Už před dvěma roky jsme ale slyšeli zvěsti, že moc neušetřil, potýká se s kompatibilitou a nižší produktivitou, a tak možná přejde zpět na placená proprietární řešení. Tolik krátce k historii, víc se případně dočtete ve starších článcích. O dva roky později přichází zpráva, že Mnichov opravdu opustí open source software.

Zatím ale rozhodnuto stále nebylo. Jde o to, že se pořád debatuje a blíží se rozhodnutí, zda místo LiMuxu nepoužít Windows 10 a k tomu kancelářský balík Microsoft Office. Město plánuje investovat skoro 19 milion eur do vývoje softwaru, který by sloužil zřejmě jako páteřní platforma pro komunikaci a spolupráci personálu. To nevíme přesně. Ve své podstatě je to ale stejně jedno.

Důležité je rozhodnutí, zda bude nový software vytvořen pro Windows, nebo raději pro Linux. Pro open source by to byla velká porážka. Napjatě tedy čekáme, jaké rozhodnutí padne. Oddělení pro lidské zdroje hlásí po přechodu na OpenOffice – a později na LibreOffice – pokles produktivity. Byly hlášeny problémy s padáním aplikací, chybami při tisku nebo potíže se zobrazením.

Operační systém LiMux

S podobnými problémy lze počítat, jejich odstranění nějakou dobu trvá. Mnichov je každopádně na otevřených řešeních dost dlouho na to, aby věděl, jak se situace (ne)lepší. Bohužel se ukazuje, až ani po 10 letech situace není ideální. Za tu dobu by si přitom každý na jinak vypadající a jinak fungující programy zvyknout musel. Jenže uživatelstvo na mnichovských úřadech je stále nespokojené. Mnichov hlásí, že i po mnoha aktualizacích jsou LiMux a LibreOffice daleko za aktuálními standardy zavedených řešení a aktuálními technickými možnostmi.

Současně se Mnichov nedokázal proprietárního softwaru zbavit úplně. Produkty od firem jako Microsoftu splňují nastavené požadavky některých oddělení, bezplatné alternativy bohužel nikoli. Tlak na radu města je každopádně podle dostupných informací silný. Nebylo by vzhledem k okolnostem těžké si představit, že se Mnichov rozhodne opustit LiMux a LibreOffice. Někteří ale doporučují tyto produkty vylepšovat a používat je vedle Windows aspoň několik let.

Matthias Kirschner, prezident Free Software Foundation Europe, kritizuje, že zpráva z Mnichova hovoří o přechodu na Windows. Nelíbí se mu, že by neměly být zváženy jiné alternativy. Mnichov bude na každý pád muset dobře počítat.

Zdroj: TechRepublic

Mnichov byl pionýrem v adopci open source. Možná ale přejde zpátky na Windows

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. No taková prohlášení jsou bohužel ale vcelku prázdná. Nevím jak komplexní úlohy oni úředníci provádějí ale měl jsem za to, že zpravidla mají nějakou aplikaci, ve které tráví (měli by trávit) naprostou většinu času, takže co běží pod tím by mělo být skoro jedno. Ale je pravda, že office je na linuxu prostě příšerný, i když poslední ms office je taky katastrofa, chová se to dost nepředvídatelně a hlavně věci které fungovali dříve najednou nejdou, a to napříč celým office balíkem, ne jen Word. Jenže to jsem já, který nedělá odsazení držením mezery a mezeru mezi odstavci enterem navíc. Úředník to dělá prasácky, a na to by openoffice měl stačit. A těch pár co s tím umí si zaslouží MS office.