Německý Mnichov se neumí rozhodnout. Už podruhé vymění Windows za Linux

17
Bezplatný software v Mnichově bitvu prohrál
-
Zdroj: Cnews

Mnichov započal cestu ke svobodnému softwaru v roce 2006 a o šest let později už většina počítačů (asi 13 tisíc strojů) městské správy běžela na Linuxu, konkrétně na vlastní distribuci LiMux. V reálu ale podstatná část počítačů nadále používala Windows, hlavně kvůli zpětné kompatibilitě.

Po roce 2017 se noví zástupci města rozhodli vrátit na Windows. Shodou náhod v té době začalo i stěhování německé pobočky Microsoftu právě do Mnichova. Což mohlo rozhodování rady města ovlivnit, alespoň podle názoru kritiků.

LiMux
LiMux

Uběhlo několik let a další volby a aktuálně se karta zase obrací. Přechod zpět na Microsoft sice stále probíhá a stál již na 86 milionů eur. Současná politická reprezentace (Zelení a SocDem) se však chce vrátit na open-source. U moci bude až do roku 2026.

Původní impuls přejít na Linux přišel v době, kdy Microsoft ukončoval podporu pro Windows NT 4.0. Distribuce LiMux byla slovní hříčkou a spojovala slova Linux a München. Tento druhý přechod na Linux by mohl proběhnout hladčeji, Němci si to již jednou vyzkoušeli. Možná by do třetice mohli vyzkoušet macOS.

zdroj: ZDnet, fsfe.org

Německý Mnichov se neumí rozhodnout. Už podruhé vymění Windows za Linux
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 7 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. Srovnávat přechod v roce 2006 a (případný) přechod v roce 2020+ je nesmysl. Microsoft už je „jiný“ (neháže klacky pod nohy), LibreOffice je pro drtivou většinu aplikací/use cases naprosto srovnatelná alternativa a konečně je tu „doba cloudová“, kdy je už poměrně jedno, jestli používám cloud MS, nebo Googlu nebo Amazonu apod.

  Přechod na MacOS – hezký vtip, ale cenově je to naprosto nerentabilní.

  Nakonec, všechno (hlavně ten úspěch migrace) závisí stejně na úplně jiných věcech, jako je otevřenost informačních systémů, otevřenost datových formátů a v neposlední řadě ochota uživatelů celý proces netorpédovat.

   • Do určité míry je ale dnes tohle otupeno – jak Androidem, tak jablečným světem, tak tím, že linuxový desktop už není parodie, ale poměrně dobře kopíruje Apple i Windows. Uživatele na Windows drží opravdu už jen ten office a samozřejmě Win32API aplikace na míru.

    Doba, kdy to válcovaly Windows (a Linuxáci s desktopem byli za anarchisty) je už pryč. Navíc samotný MS pochopil, že s Linuxem nemůže bojovat a už vůbec ne vyhrát, a naopak jej začal používat sám (např. celý Azure běží na linuxu, včetně switchů (ACS) apod.)

    • To těžko tydýte. Zkus si nejdřív zmigrovat na linux aspoň na měsíc. Windows je oproti Linuxu uživatelsky dál. Gnome je bez addonů vyloženě antiuživatelské, KDE je zase antiuživatelské složitým nastavením. Ani Nautilus ani Dolphin se nechytají na obyčejný File Explorer s ribbonem.
     Linux používám, ale taková silná tvrzení bych netvrdil, to že linuxová DE nejsou žadný gold standard přiznává i samotná komunita. Síla linuxu je jinde, ne v DE.

      • Však ty ten linux ani nemáš, jenom meleš. Ano, všichni očekávají windows-like rozhraní, to je jako když by někdo refefinoval Ctrl+C/V. Proto je KDE tak populární a i ten LiMUX vypadal tak jak vypadá.
       „Pitomci s ribbonem mě nezajímají.“ Proto ho už má i Libre Office víš tydýte

      • LOL… že ty víš co mám a co nemám, joudoslave. No a třeba takový ⌘+C a ⌘+V tě usvědčuje z naprosté ignorace, ty „refefinovaný odporníku.“

     • „File Explorer s ribbonem.“
      .. ja bych na Linuxu kritizoval hodne veci, ale zrovna toto mi jako vyhoda vidli teda neprijde. Uzivatelsky je dneska oproti splacanemu Win10 Linux casto jednodussi a srozumitelnejsi varianta.
      Pro mne je treba file explorer jako takovy nighmare a prvni co delam stahuji TC nebo jeho alternativu. Ribbon obecne byl celekm fajn v pocatecnich verzich, ale jak to zacal MS mixovat s divnym minimalisticko-detskym designem (viz Oddice), tak mi prijde, ze je spis uz kontraproduktivni a hlavne porad pouzivat „File“ volby, ale tak blbe, ze se v tom jednoduse nejde vyznat.

 2. No zdá se, že Linuxoví evangelisti z Mnichova budou skládat reparát. Je to také ukázka toho jak by se nemělo v IT postupovat. Jeden čehý druhý hot vedoucí k dlouhodobé roztříštěnosti systémů.

   • Otázku viny jsem záměrně neotevíral protože viníka tohoto nemoudrého rozhodnutí opravdu neznám. Jestli tako IT postupoval z vlastní vůle nebo to dostali befelem nemění nic na faktu, že IT postupovalo špatně jak při cestě k Linuxu tak při cestě zpět..

 3. Jo android(google) a Apple ukázali lidem že se bez Windows obejdou. Ale velký hřebík do rakve s oknem zatloukl i M$. Kočkopes Win8 zahodil start. A Win10 s každou aktualizaci mení rozhraní nastavení. Dnes jsem hledal položku „Pošta “ v ovládacích panelech. Kam a kdy zmizela?
  To že přechod od Linuxu k Win bylo politické rozhodnutí je naprosto jasné.
  Keci že to s Linuxem nejde a že to je drahé si politici můžou nechat.

  • On prý není (nebyl) až takový problém s Linuxem, ale s obecnou roztříštěností agendy, která je postavená na starých proprietárních technologiích dodaných několika dodavateli. Linux je mediálně vděčné téma a nadpis bude určitě údernější než kdyby se napsalo „V Mnichově mají zbytečně složité procesy agendy a mají problém s jakoukoliv modernizací SW řešení“.

   • Také mám podobný pocit z celé situace. Voličovi se presentovalo kolik se ušetří na MS technologiích a nikdo už nedomyslel kolik se bude muset investovat do systémů kterých
    se to také dotkne a magistrát je musí používat. Ono obzvlášť ve veřejné zprávě se často děje, že přijde někdo za politikem a nabídne geniální řešení. Politik vydá příkaz a o technické detaily se nezajímá ani jim nerozumí.

   • Lagroid ani iOS není náhrada za win.
    To je pravda. Přesto je denně používají miliardy lidí aniž by jim win chyběl. Prostě to jde bez něj. Neni třeba jej nahradit. Na konzumaci obsahu stačí prohlížeč.
    Jedno pod jakým OS je spuštěn.
    Ja PC zapínám jen kvůli komfortu.
    Rád pracuji na klávesnici a velkém monitoru. Že to je ze setrvačnosti připojené k PC není podstatné.