Mobil jako ze Star Treku. Changhong H2 se spektrometrem rozpozná látky na molekulární úrovni

8

Tohle by mohla být další mobilní revoluce. Společnost Consumer Physics se zabývá vývojem malých spektrometrů SCiO určených pro běžné uživatele. Kapesní zařízení prodává za 300 dolarů. Na CESu však ukázala první verzi integrovanou přímo ve smartphonu.

Changhong H2 se spektrometrem SCiO (CES 2017)

Na zpřesnění měření a miniaturizaci spolupracovala s firmou ADI, na implementaci pak s čínským výrobcem Changhong (u nás známým hlavně díky televizorům a nymburské továrně). Changhong H2 je přitom jinak docela obyčejným smartphonem s Androidem a nebude ani příliš drahý. V polovině roku se začne prodávat za 3000 juanů (11 000 Kč bez DPH).

Jde o 6″ mobil s Full HD displejem, neznámým osmijádrovým (2GHz) procesorem, 4 GB RAM a 64 GB úložné paměti. Obsahuje 16Mpx foťák a 3000mAh akumulátor. Hlavním tahákem je ale onen spektrometr umístěný v pravém horním rohu na zadní straně.

Changhong H2 se spektrometrem SCiO (CES 2017)Changhong H2 se spektrometrem SCiO (CES 2017) 

SCiO pracuje s blízkým infračerveným zářením. Nejdříve se vyšle paprsek směrem k objektu, od jeho molekul se následně obrazí zpět k snímači. Každý prvek emituje jiné spektrum, takže lze poznat přesné chemické složení analyzované látky. K čemu se to bude hodit? To záleží na aplikacích.

Consumer Physics má aplikace, které rozpoznají podíl tuku v lidském těle. Informují o nutričních hodnotách potravin (množství tuků, proteinů, cukrů). Zjistí čerstvost zeleniny a ovoce, množství kakaa v čokoládě. vody v mase nebo identifikují složení pilulek. Na CESu firma například ukazovala, jak telefon rozpozná pravou Viagru od falešné. Telefon je třeba přiložit maximálně dva centimetry od objektu, analýzy trvá asi dvě sekundy.

Integrovaný spektrometr může být příští velkou věcí, která poblázní svět mobilů. Na rozdíl od brýlí pro virtuální realitu má totiž i praktický dopad. Analýza látek pomůže při nakupování potravin nebo dodržování diet. S vhodnou aplikací by šlo snadno změřit i množství alkoholu nebo kvalita drog.

Zdroj: CP via Anandtech

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

     • Aplikace je v prvé řadě vázána na toho kdo ji vyvinul. A tak jako dneska blbečkové nakupují podle aplikace “Bez Andreje”, kterým vývojář a zájmové skupiny diktují co mají nakupovat, tak vy budete nakupovat podle toho co vám “řekne” nějaká aplikace, přesněji řečeno její výrobce. Lidi přestanou myslet úplně, na všechno bude “aplikace”, to je sen všech těch, co oslavně hýkají nad kdejakou touhle a podobnou kravinou. Bravo, plnou parou vpřed 😀

      • To je celkem jedno jak si to interně pojmenuješ, na faktu že tyhle “vychytávky” jiný smysl nemají to samozřejmě nic nemění a výkřiky do tmy o demagogii jen potvrzuji že opravdu každé zboží má svého kupce 🙂

    • Samozřejmě je blbost si všechno sjíždět mobilem a nekoukat se, jestli třeba jahoda není z druhý strany shnilá.

     Ale jestli ten spektrometr fakt jakž takž funguje a bude to takhle realtivně snadno a levně dostupná technologie, tak to je IMHO ohromná hračka/vymoženost. Řekl bych že v mnohým větší Sci-Fi než třeba 3D tiskárny, a jaký je okolo nich haló.

     Hloupej příklad, ale vemte si, kdyby to třeba dokázalo detekovat botulotoxin v potravině nebo metanol v chlastu. A to jsou jenom závažný případy, co teprve možnosti spíš pro zábavu a blbnutí.