Mobil spojený s TV: Přijdou nové kabely s USB-C na jednom a HDMI na druhém konci [IFA]

0

Skupiny HDMI Licencing a USB-IF se domluvily na novém formátu pro nativní přenos obrazu přes oboustranný konektor USB-C. Specifikace céčkového konektoru byly doplněny o tzv. HDMI Alternate Mode, takže v budoucnu mohou vznikat jednoduché kabely propojující chytrá zařízení s USB-C na jednom a zobrazovadla s HDMI na druhém konci.

USB-C HDMI Alternate Mode
USB-C HDMI Alternate Mode

HDMI Alt Mode je omezen na HDMI 1.4b. Po kabelu tedy bude možné přenést video (2160p30, 1560p60, 1080p120), osmikanálový zvuk, Ethernet a také povely CEC pro ovládání televizoru. Důležité je zmínit, že technologie vyžaduje nové mobily, tablety a notebooky, které tento režim budou podporovat. A ještě důležitější je fakt, že ani v budoucnu nebude přítomnost USB-C známkou toho, že bude dostupný i HDMI Alt Mode. To je funkce navíc, kterou musí výrobce implementovat.

Obě skupiny zmiňují jednoduchost řešení a fakt, že nejsou potřeba žádné velké redukce. Jenže kvůli jednoduchosti jsme také přišli o možnost telefon/tablet nabíjet, zatímco se přenáší obraz do televizoru. Kompletní specifikace ale neznáme, takže je možné, že řešení počítá i s externě dodaným napájením, pak už ale nepůjde o jednoduchý kabel se dvěma konektory.

 

Mimochodem: Už jste si možná všimli, že redukce z USB-C na HDMI existují. Oněch „alternativních módů“ je totiž více. Od roku 2014 existuje specifikace DP Alt Mode, která dovoluje vytvořit kabely spojující USB-C a DisplayPort. A DP už lze jednoduše převést na HDMI. DP Alt Mode funguje na moderních noteboocích s USB-C, v MacBooku nebo třeba Lumii 950 (XL). Podobné řešení může fungovat i pomocí protokolu MHL Alt Mode, který také dovoluje spojit USB-C a HDMI.

Zdroj: HDMI

Ohodnoťte tento článek!