Mobilní edice Opery zřejmě zkusí opustit Presto. Dojde i na desktop?

0

Co by mohlo norskou Operu Software donutit k tomu, aby se vykašlala na vlastní vykreslovací jádro Presto? To je momentálně otázka za milion. Proč bychom o tom vůbec měli spekulovat? Podle serveru Pocket-lint před Vánocemi člověk ze společnosti za zavřenými dveřmi presentoval možnosti nového prohlížeče, který se nazývá Opera Ice. Prozatím se jedná o prohlížeč pro mobilní zařízení, předváděcí akce ostatně proběhla na tabletu. Na schopnosti znovu zrozené Opery se můžete sami podívat na videu níže.

Předchozí zpráva: Opera Ice: zcela nový mobilní prohlížeč na jádře Webkit

Orientuje se na jednoduché ovládání pomocí gest, nespoléhá se na četné lišty s miliony tlačítek. Řada jiných prohlížečů se na malé obrazovky snaží převést běžné prohlížeče, jež známe z desktopu. Krom jiných však Microsoft ukázal, jak si představuje nový prohlížeč, šitý na míru dotekovým obrazovkám.

V minulosti Opera přinesla řadu uživatelsky vděčných inovací
V minulosti Opera přinesla řadu uživatelsky vděčných inovací

Opera Ice: primárně mobilní experiment

Uživatelské prostředí každopádně ustupuje do pozadí, což platí i pro Operu Ice. Pro řadu lidí bude ale překvapením především to, že nový prohlížeč nestaví na vykreslovacím jádru Presto.

To si Opera Software vyvíjí sama, první verze spatřila světlo světa na začátku roku 2003, společně s vydáním desktopové Opery 7. Opera Ice tudíž bude prvním velkým projektem, který nevyužije domácích technologií. Presto pohání rovněž odnože původního „velkého“ prohlížeče, určené pro televizory, mobilní telefony, herní konzole (Wii) nebo handheldy (Nitendo DS).

 

Vývojový tým se v „ledovém“ projektu více zaměřuje na funkce pro uživatele. Prohlížeč v počáteční fázi vstoupí na tablety a smartphony s operačními systémy iOS a Android. Lars Boilesen, ředitel společnosti prohlásil, že se jeho podnik na uvedené platformy musí zaměřit, vzhledem k tomu, že Google s Applem ovládají trh se stále populárnějšími přenosnými zařízeními.

V tom má jistě pravdu. Mohou dvě zvolené platformy za to, že se Opera přeorientuje na vykreslovací jádro WebKit? To najdeme mj. ve Chromu a Safari. Apple by do svého iOS nikdy nepustil prohlížeč s vlastním jádrem. To by mohl být důvod, proč se nesnažit protlačit Presto tam, kde to jednoduše nejde. Bylo by to plýtvání sil. Vedení norské společnosti ale rovněž přiznává, že ačkoli je Opera Mini skvělým produktem (to posuďte sami), nenabízí plnohodnotný webový zážitek, řada stránek v ní vůbec nefunguje. WebKit má podobné problémy vyřešit.

Opera Software v tuto chvíli neukončuje žádný ze svých produktů, Ice na trh pro začátek vstoupí jako samostatný prohlížeč. Právě v segmentu mobilních zařízení se Opeře vcelku dařilo. Rozhodně dosahuje lepších výsledků než na desktopu. V uplynulém roce již s investory probírala, co dělat s prohlížečem pro osobní počítače. Několik let se snaží zaujmout, skupinka jeho příznivců ale přinejlepším stagnuje a co se velikosti týče, nemůže vůbec soupeřit s populárnějšími konkurenty jako Internet Explorer, Chrome či Firefox.

Presto zatím neumírá

Desktopový produkt však dosud zaříznut nebyl a jeho vývoj pokračuje. O třinácté řadě Opery jsme zatím neslyšeli zhola nic, vývojový tým nicméně určitě nespí a něco kutí. Vracíme se zpátky k problémovému Prestu. Ačkoli si nedovolíme zpochybňovat kvality tohoto vykreslovacího jádra, na právě naopak, víme, že také na desktopu přináší problémy. Ty vyplývají z nízkého tržního podílu Opery. Kvůli němu ji řada společností, včetně gigantického Googlu, ignoruje a uživatelé na to doplácí občasnou nekompatibilitou webových aplikací a severského prohlížeče.

I tyto občasné zádrhely potenciální uživatele od přechodu na Operu odrazují. Stávající věrné fanoušky k odchodu snad nedonutí, určitě jim ale velkou radost nedělají. Vývoj vlastního vykreslovacího jádra přitom stojí čas a peníze a výsledek není hmatatelný (ve smyslu získání pozornosti větší skupiny uživatelů). Opera by mohla lehce kapitulovat, kdyby neviděla způsob, jak si na desktopu polepšit. Z dlouhodobého hlediska by nicméně bylo rovněž zajímavým řešením přejít na jiné jádro. Adopce WebKitu by zřejmě nebyla rychlá a bezproblémová.

Presto podporuje standardy opravdu dobře, zůstává však přehlíženo
Presto podporuje standardy opravdu dobře, zůstává však přehlíženo

Kdyby ale tým vývojářů dotáhl úsilí do konce, měli bychom v rukou Operu, která by dle mého zaujala více uživatelů. Zmizely by problémy se zobrazením některých webů, snížily by se náklady na vývoj prohlížeče. Troufám si tvrdit, že migrace by ve výsledku byla výhrou pro všechny. Spokojení by byli uživatelé, ať už Windows nebo OS X, stejně tak by se o něco veseleji tvářilo vedení Opera Software. Opera Ice může být špičkou ledovce.

Pro Nory nastane zkušební období

Vývojáři si na tomto projektu mohou otestovat schopnosti WebKitu a časem by jej mohli zapracovat do desktopové verze Opery. To už sice značně spekulujeme, ale stát by se to mohlo. Důvody, proč by k něčemu takovému mělo vůbec dojít, jsme našli a zdají se nám dobré. Až čas ukáže, jestli bude Presto úplně zahubeno, nebude bude za několik let nadále vládnout v Opeře určené osobním počítačům.

Kdyby se spekulace potvrdily, přišli bychom o vykreslovací jádro, navíc ve prospěch rozpínajícího se WebKitu. Trh se pomalu tenčí, WebKit se stává jakýmsi nepsaným standardem. Jestli je to dobře, o tom bychom mohli debatovat dalších několik desítek odstavců. (Ne, redukci osobně nevnímám jako pozitivní věc.) O tom si popovídáme zase třeba jindy.

Opera Software odstartuje své úsilí zůstat relevantní na mobilních zařízeních v únoru. Tehdy by měl projekt Ice vstoupit na naše tablety a chytré telefony jako reálný produkt k vyzkoušení. Bude předzvěstí konce Presta? Nebo se WebKit stane čistě součástí mobilních verzí Opery, protože je prostě jednodušší jej na přenosných zařízeních použít místo Presta?

Mělo by pak ale smysl vyvíjet Presto jen pro desktopovou verzi Opery? Nebo je celá původní zpráva jen pěkná kachna? Mimochodem, na osobních počítačích se s novou řadou prohlížeče setkáme v březnu. O jakou verzi podle vás půjde? Šance na tak rychlé dokončení Opery 13 nevidíme zrovna růžově.

Zajímavé funkce nikdy nepřilákaly skutečně velkou skupinu uživatelů
Zajímavé funkce nikdy nepřilákaly skutečně velkou skupinu uživatelů

Zdroj: Pocket-lint via FavBrowser.com

Ohodnoťte tento článek!