Mobilní novinky od AMD/ATi

0

Letošní Computex je pro AMD ve znamení notebooků. S novými přírůstky v nabídce může AMD zaujmout velmi široké spektrum potenciálních zákazníků. Asi největší „bombou“ je mobilní platforma AMD Puma, kterou tvoří zbrusu nové procesory Turion X2 Ultra a čipset AMD M780G + SB700.

Nedílnou součástí platformy je také Wi-Fi adaptér. Zatímco Intel si je pro Centrino vyrábí sám, bezdrátovou konektivitu Pumy budou zajišťovat čipy jiných výrobců. „Premium Graphics“ je oproti staršímu štítku bez slůvka Premium nejspíš jen marketingové vylepšení a samolepkou budou označeny všechny Radeony včetně integrovaného HD 3200, který bude u Pumy nejčastější volbou.

Severní můstek AMD M780G prý podporuje technologie Hybrid CrossFire (spřažení s Radeonem HD 2400/3400 do CrossFire) a XpressPower (vypínání samostatného akcelerátoru, když není potřeba). Obojí oficiálně umí i desktopový AMD 780G, je ale veřejným tajemstvím, že XpressPower ve skutečnosti nefunguje. Alespoň zatím.

Procesor Turion X2 Ultra je z hlediska architektury hybridem mezi K8 a K10. Výpočetní jádra jsou převzata z K8 (Athlon 64), HyperTransport 3.0 a pokročilé technologie šetření energie mají původ v K10 (Phenom).

Každé jádro může samostatně měnit svou frekvenci a napětí, při úplné nečinnosti pak celý procesor může přejít do režimu hlubokého spánku (Deep Sleep). I paměťový řadič umí regulovat spotřebu dle vytížení a úplně se vypnout. Protože v takovém případě ale dojde k odříznutí integrovaného grafického jádra od operační paměti, bude zřejmě běžnou praxí (jako u řady AMD M690) osazovat přímo na základní desky vlastní grafickou paměť. Jak bylo dokázáno testy, toto řešení má příznivý vliv i na výkon ve 3D. Ovšem kdo to myslí s hraním na notebooku vážně, sáhne po výkonnějším grafickém akcelerátoru. I v tomto ohledu má nyní AMD co nabídnout.

Jelikož je jádro RV670 od začátku vybaveno technologiemi úspory energie v nečinnosti (PowerPlay 7.0), není mi zcela jasné, proč to AMD/ATi trvalo tak dlouho, nicméně dočkali jsme se a Mobility Radeon HD 3800 je konečně dostupný. Jelikož jde pouze o zmenšenou verzi Radeonu HD 3800, který důvěrně známe z desktopů (všechny stěžejní specifikace zůstávají stejné), novou mobilní kartu snad nemusím sáhodlouze představovat.

Pokud si pořídíte notebook založený na platformě Puma bez samostatného grafického akcelerátoru a až poté se rozhodnete vylepšit jeho výkon ve 3D hrách, mohlo by vás zaujmout externí řešení ATi Lasso.

Zdroj: TechConnect Magazine 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!