Mobilní operátoři se dohodli. Přenos čísel potrvá jen čtyři dny

0

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) se dohodla na nových pravidlech pro přenos čísel. Pokud si uživatel bude chtít nechat stávající číslo a převést jej ke konkurenčním operátorovi, proces potrvá nanejvýš čtyři dny. APMS jedná v zájmu ČTÚ, který zkrácení lhůty chtěl stejně jako Evropská komise. V současnosti platí zákonná lhůta pro přenos čísla 21 dní, operátoři to obvykle stihnou v polovičním čase.

Aby vše proběhlo bezchybně a včas, z pohledu zákazníka, který o přenos čísla požádá, je nezbytně nutné, aby každý poskytovatel mobilních služeb postupoval podle jasně stanovených pravidel,“ říká prezidentka APMS Michaela Vrbová Renčínová.

 

Abychom byli schopni garantovat tuto službu na tak vysoké úrovni, musí pravidla platit pro všechny stávající, ale také pro všechny nové poskytovatele mobilních služeb. Jde o souhru tří stran, zákazník – operátor – operátor, přičemž technická náročnost leží právě mezi dvěma operátory. Nelze připustit, aby jeden operátor byl procesu schopný, druhý ne a ve výsledku by to odnesl koncový zákazník,“ dodává Renčínová.

Závazná pravidla budou schválena během několika dnů. Postup asociace dle slov její ředitelky znamená, že se operátoři dokáží dohodnout i přes jinak dravé soupeření. Právě letos jsou přenosy čísel aktuálnější než kdy jindy. Operátoři do svých sítí vpustí na dvě desítky virtuálů, kteří budou lákat na nové a levnější tarify. Podle údajů ČTÚ přenesli uživatelé od roku 2006 už 1 500 000 čísel.

Zdroj: APMS

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Otázkou je morální životnost takového HTPC s ohledem na případný rozmach nyní schváleného H.265(HEVC). Zda v takovém případě jeho chybějící akcelerace v GPU a nižší výkon CPU nebude funkčním omezením.