Mobilní plány nVidie: příští dvě Tegry přinesou Keplera, CUDU a Denver jako CPU

0

To, co hodlá Nvidia v příštích letech nabídnout „starému světu“ osobních počítačů, jsme již popsali. Jména slavných vědců ale na GTC 2013 padala, i když přišla řeč na to, co chystá firma pro své mobilní procesory Tegra. Mezi jednou z novinek, které příští generace těchto čipů přinesou, bude totiž nahrazení dnešní mobilní grafické architektury plnotučnými GPU, které budou podporovat všechny technologie, jimiž se mohou chlubit aktuální desktopové grafiky. A to samozřejmě není vše.

Roadmapa čipů Tegra, kterou Jen-Hsun Huang na pódiu poodhalil, ukazuje následující dvě generace, které zřejmě přijdou na trh za rok, respektive dva. Bližší čip, zřejmě Tegra 5, se označuje Logan, a již tato generace převezme z grafik pro PC momentálně nejnovější grafickou architekturu Kepler (a to údajně se všemi schopnostmi a funkcemi). Grafické jádro Tegry 5 tedy bude mít plně programovatelné a unifikované shadery podporující DirectX 11 (a OpenGL 4.3), teselaci, a také schopnost běhu obecných výpočtů skrze framework CUDA (ve verzi 5). Zvláštně na poslední bod je Nvidia obzvláště hrdá – ostatně CUDA je funkce, kterou (v dobrém i ve zlém) nikdo jiný nenabízí.

Huang naznačil, že vzorky Tegry 5 alias Loganu (či Logana, jelikož očividně jde o „civilní“ jméno komiksového superhrdiny Wolverina) by měly být k dispozici ještě tento rok, komerční výroba se ale stihne rozjet až v roce 2014. Příchod na trh tedy zřejmě bude mít zhruba roční odstup za Tegrou 4.


  

Aby se však vývojáři mohli na nové GPU s podporou CUDA připravit, vyrobí pro ně Nvidia testovací platformu Kayla (zde se zřejmě odkazuje na Wolverinovou přítelkyni). Půjde o základní desku s procesorem Tegra 3 a nespecifikovaným GPU na bázi architektury Kepler (zřejmě půjde o grafiku pro notebooky). Kayla by měla být k dostání někdy na jaře tohoto roku, na GTC byla již demonstrována. Přítomní si mohli prohlédnou grafická dema vykreslovaná metodou ray tracing, běžící pod linuxovým operačním systémem Ubuntu.


 

Aby toho nebylo málo, přišla řeč i na generaci následující. Čip, který bude zřejmě Tegrou 6, se prozatímně jmenuje Parker (což by měl být pro změnu Spiderman; dřívější označení Stark zřejmě padá). Tato Tegra nahradí grafiku založenou na Kepleru novějším a zatím nevydaným následovníkem se jménem Maxwell.

To ovšem není to nejazjímavější. U tohoto čipu slibuje Nvidia přechod na svou první vlastnoručně a doma vyvinutou procesorovou architekturu, označovanou jako Denver. Půjde o 64bitovou architekturu ARM (tedy ARMv8) a údajně mají tato jádra podávat „vysoký výkon“. To sice řečí marketingu může znamenat ledacos, připomeňme však, že o Denveru se nejdříve mluvilo jako o procesoru pro počítače a servery. V každém případě se již Nvidia nebude muset spoléhat na licenční CPU řady Cortex a situace na trhu procesorů ARM by díyk tomu mohla být o dost zajímavější.

 

Datum uvedení Parkera naznačeno nebylo, takže nezbývá než usuzovat ze slajdu, že opět přijde na trh zhruba za rok po Tegře 5. Čip má být vyráběn na procesu používajícím technologii FinFET (tedy obdobu 3-D tranzistorů TriGate u Intelu). Mohlo by se tedy nejspíš jednat buď o 16nm proces u TSMC, který se má rozjet právě v roce 2015, nebo o 14nm proces 14XM u GlobalFoundries. Ten je ambiciózně plánován již na rok 2014, dost možná jde však ze strany GlobalFoundries tak trochu o optimistický (a ve skutečnosti nereálný) scénář. Není vůbec jisté, že se čipy z těchto výrobních linek sjedou dříve, než ze 16nm linek TSMC – vzhledem k minulosti je pravděpodobnější, že se Nvidia opět uchýlí do továren tchajvanské firmy.

Čipy Nvidia Tegra

Zdroje: AnandTech (1, 2), Ubergizmo

Ohodnoťte tento článek!