Mobilní televize od T-Mobilu: nevyužitý potenciál a za vysokou cenu [zkušenosti]

0

Začátkem loňského listopadu T-Mobile prohlásil, že končí se satelitní televizí a místo ní vrhne síly na tu mobilní. Uživatelé ji dvě měsíce testovali, v únoru ji operátor spustil naostro. Pokud máte u T-Mobilu paušál, můžete ji vyzkoušet sami.

Mobilní televize sestává ze tří částí. Tou první je balíček Start se 17 kanály, které znáte i z bezplatných DVB-T sítí. Stojí 119 Kč měsíčně. S Kompletem za 299 Kč měsíčně dostanete dalších 14 prémiových kanálů se sportem, dokumenty a filmy. Volitelnou službou je ještě Videotéka, což je předplatné za 89 Kč měsíčně, v rámci něhož dostanete neomezený přístup k filmovému katalogu čítajícímu desítky filmů.

Dostupné kanály

  • Start: ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport, ČT :D/Art, Prima, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Nova, Nova Cinema, Smíchov, Fanda, Telka, Barrandov, Óčko, CNN
  • Komplet: vše ze Startu a navíc Film Europe, Fashion TV, Filmbox, Filmbox Plus, MTV, Discovery, Spektrum, Travel, Cartoon Network, Jim Jam, Minimax, Eurosport, Sport 1, Golf Channel.

Ke sledování budete potřebovat Wi-Fi. Ač služba funguje i na mobilním připojení, operátor ji nepromíjí a data strhává stejně jako každá jiná. Sledování videa by vás tak přišlo hodně draho. Během testování aplikace využívala rychlosti okolo 400 kB/s, takže za hodinu propálí skoro 1,5 GB dat.

Hlavní obrazovka
Hlavní obrazovka  

T-Mobile vydal přehrávače pro Android a iOS. Vyzkoušel jsem oba, v prvním případě na telefonu LG G3, ve druhém na iPadu Air 2. S aplikacemi nebyl žádný velký problém, ani jednou nespadly, navigace uvnitř byla přehledná a pochválit musím i dobré vyhledávání a filtrování.

Trochu mě ale potrápilo samotné přihlašování. K tomu potřebujete telefonní číslo a vygenerované heslo, které si ale bohužel nemůžete nijak změnit. Musíte si tedy pamatovat nepěknou změť znaků, jež vám přidělil T-Mobile. Tu pak zadáte do aplikace na mobilu, tabletu, ale i prohlížeče, protože změna nastavení tarifu a koupě doplňkových služeb funguje pouze na webu. Přehrávač funguje na dvou zařízeních současně, což u podobných služeb nebývá zvykem (zpravidla jen jedno).

Na HD zapomeňte

Veškerý videoobsah je pouze ve standardním rozlišení, na malých mobilech to neuráží, na tabletu už trochu ano a na připojené (velké) televizi bude obraz citelně horší než DVB-T. Datový tok je přitom dostatečný, pohybujete se na úrovni kanálů v pozemním digitálním vysílání, kde se navíc používá horší kompresní formát MPEG-2, kdežto T-Mobile pravděpodobně sáhl po modernějším H.264. Obraz jsem ale oproti DVB-T dokázal snadno rozpoznat.

Vyhledávač Výsledky vyhledávání EPG
Vyhledávač | Výsledky vyhledávání | EPG 

Uživatel si ani nemůže nastavit vlastní režim kvality. Obraz a zvuk se přizpůsobuje sám stavu připojení a často trvá, než naskočí plná kvalita. Z počátku má velmi nízké rozlišení, takže u filmů z Videotéky jsem měl vůbec problém přečíst titulky. Přepnutí na plnou kvalitu leckdy trvalo i dvě minuty.

Hlavním tahákem televize je rekordér. Z přehledného EPG si sami můžete až na sedm dní dopředu nastavit, co všechno chcete uložit pro pozdější zhlédnutí. T-Mobile vám k tomu dá prostor pro 10 hodin záznamů. Každý záznam má 15 minut navíc oproti EPG, kvůli možným reklamám T-Mobile začíná i končí dříve. Operátor také uchovává všechny pořady 48 hodin nazpět. Tudíž se můžete podívat na předvčerejší díly svého oblíbeného seriálu, i když jste si jej sami nenechali nahrát.

Videotéka Film z Videotéky Živé vysílání
Videotéka | Film z Videotéky | Živé vysílání

A když si pustíte právě běžící vysílání, můžete přehrávání spustit od začátku, nebo živě. T-Mobile mluví i o možnosti přetáčení (tudíž režimu time shift), ale ten mi v žádné aplikaci nefungoval. Na Androidu jsem vůbec neviděl časovou osu. Na iOS sice ano, jenže na posun času vůbec nereagovala. Takže když jsem se chtěl včera zpětně podívat, jak Michal Šlesingr špatnou střelbou připravil českou štafetu v biatlonu o medaili, mohl jsem tak učinit až po skončení vysílání, nikoliv v jeho průběhu.

 

Co se mi naopak líbilo, je synchronizace mezi zařízeními. Když jsem na jednom přerušil film, na druhém jsem mohl plynule navázat. Do videí si můžete vkládat takové vlastní záložky, které se rovněž synchronizují.

Ještě je na čem pracovat

Kromě výše zmíněného mě ještě osobně mrzely dvě věci. Tou první je chybějící aplikace pro Windows (Phone). Tou druhou pak cena základního balíčku. Zaplatit 119 Kč za kanály, které můžete přes DVB-T sledovat zdarma, mi přijde moc. Výhodou je samozřejmě cloudový rekordér, ale i tak bych si představoval jen poloviční cenu. Vždyť i televize musejí být rády, že je vůbec někdo chce sledovat na mobilu. Cenu 119 Kč by si T-Mobile mohl obhájit tím, že by sledování bylo zdarma i na 3G/LTE síti.

Možnost zapnutí titulků Naplánované události Uložené záložky
Možnost zapnutí titulků | Naplánované události  | Uložené záložky

Jenže tak se asi většině vyplatí spíš koupit DVB-T přijímač pro mobilu. Evolveo má jeden už za 750 Kč. Nebudete odkázáni na Wi-Fi ani mobilní síť, v terénu spíš chytnete pozemní digitální vysílání. Základní balíček by mohl dávat smysl například v zahraničí, kde byste mohli sledovat tuzemské zprávy apod., ale T-Mobile vysílání blokuje a je dostupné jen v Česku. Cloudový rekordér zdarma zase nabízí služby třetích stran.

Prémiový balíček Komplet za 299 Kč s 31 kanály už smysl má. Pokud nechcete satelit, váš poskytovatel internetu nenabízí IPTV a poblíž nemáte kabelovku, ke kanálům jako Sport 1, Discovery, MTV nebo Filmbox se jinak nedostanete. Cena je podobná jako u balíčků kabelovek či satelitu, ale zase se musíte obejít bez HD vysílání. Mobilní televize zkrátka není pro každého a průnik toho, co požadují uživatelé a co nabízí T-Mobile, bude podle mě malý.

Plusy / mínusy
  Propracovaný rekordér
  Lze sledovat na dvou zařízeních současně
  Synchronizace na zařízeních
  Jen SD rozlišení
  Dlouho trvá načtení plná kvality
  Nefungující time shift
  Cena základního tarifu
Hodnocení
Mobilní televize od T-Mobilu: nevyužitý potenciál a za vysokou cenu [zkušenosti]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas