Modely Radeonů RX 7000 prozrazené? Enermax do kalkulátoru výkonu zdrojů přidal nové grafiky

15
Refresh grafik AMD Radeon RX 6000 1600
Refresh grafik AMD Radeon RX 6000, ilustrace
-
Zdroj: AMD, via AnandTech

Výrobce zdrojů očekává, že grafiky Radeon nové 5nm generace RDNA 3 by mohly spotřebou dosáhnout až k 420 W.

Tento týden se začnou prodávat grafiky Nvidia GeForce RTX 4090, založené na nové architektuře Ada (Lovelace) a používající nové čipy vyráběné 4nm výrobním procesem. U konkurence pak nastane přechod na novou generaci GPU s kartami Radeon generace RX 7000 příští měsíc. Jaké grafiky se chystají, teď možná prozradila firma Enermax, která přidala do svého kalkulátoru požadavků na zdroj chystané, ale ještě nevydané grafiky.

Kalkulátor Enermaxu by vám měl říct, jak silný zdroj potřebujete pro konkrétní sestavu, a má proto vyplněné přibližné spotřeby pro různé procesory a grafické karty. Teď se v něm ale objevily ještě nevydané karty s uváděným nebo odhadovaným TDP. Je to celkem osm karet, z toho čtyři (nebo pět, protože RTX 4080 jsou v podstatě dvě různé karty) od Nvidie, včetně dvou ještě neoznámených:

 • GeForce RTX 4090 (TDP 450 W)
 • GeForce RTX 4080 12GB / 16GB (TDP 285–320 W)
 • GeForce RTX 4070 (TDP 285 W)
 • GeForce RTX 4060 (TDP 200 W)

Zdá se, že Enermax očekává u GeForce RTX 4070 použité TDP zhruba na úrovni 12GB verze RTX 4080, což by mohlo být proto, že tato karta nejspíš bude mít stejné GPU (ale o něco ořezané). Byla by tak analogií modelu RTX 3060 Ti vůči RTX 3070 v minulé generaci. U GeForce RTX 4060 se čeká už mírnější spotřeba 200 W, která by ovšem byla dalším nárůstem v této kategorii (GTX 1060: 120 W, RTX 2060: 160 W, RTX 3060: 170 W).

Radeony RX 7000 v kalkulátoru zdrojů Enermaxu
Radeony RX 7000 v kalkulátoru zdrojů Enermaxu (zdroj: Enermax)

Vedle Nvidií ale v kalkulátoru jsou i zatím vůbec neoznámené grafiky AMD s architekturou RDNA 3, a sice čtyři modely (což stejně jako u Nvidie ještě nemusí definitivní číslo, nějaké levnější ještě mohou přibýt):

 • Radeon RX 7950 XT (TDP 420 W)
 • Radeon RX 7900 XT (TDP 330 W)
 • Radeon RX 7800 XT (TDP 300 W)
 • Radeon RX 7700 XT (TDP 200 W)

Enermax si tedy zřejmě myslí, že v nejvyšší řadě 79xx budou dva modely, přičemž 7900X bude mít relativně nízké TDP (respektive – vůbec ne nízké, ale je stále zhruba podobné jako u předchozích generací, zatímco top model bude ustřelovat nad brutálních 400 W jako nový top model Nvidie). Model RX 7800 XT, což by možná už mohla být karta založená na menším GPU Navi 32, má pořád mít TDP 300 W. Až model RX 7700 XT bude jen na 200 W. U toho se asi zase nabízí, že by již mohl mít malé monolitické GPU Navi 33.

Více: Detaily RDNA 3 GPU pro Radeony RX 7000: Čipy jsou extrémně malé, budou na Nvidii stačit?

Otázka ovšem je jedna: odkud Enermax vzal informace, které v tomto kalkulátoru používá? Teoreticky by mohlo jít jen o odhad, a dokonce i jména modelů karet by mohla být „střelená od boku“ podle toho, jak si kdosi myslí, že by nová generace měla vypadat. To by pak neměly moc velkou váhu. Nicméně také mohou být aspoň zčásti opřené o nějaké oficiální informace, které firma má pod NDA od výrobců. A pak by logicky byly o dost zajímavější.

Vydání 22. listopadu?

AMD už oznámilo, že nové grafiky (a jejich architekturu RDNA 3) představí symbolicky 3. 11. To ale nebude pravděpodobně den, kdy se začnou prodávat, podobně jako u Nvidie nebo Intelu půjde nejdřív jen o formální odhalení.

Přímo datum, kdy se karty začnou reálně prodávat, AMD ještě neřeklo. V neoficiálních zdrojích se však mluví o tom, že by mohlo jít o 22. 11. I to je nicméně asi předběžné, takže možná ještě může dojít na změny. Očekáváme ale, že se AMD pokusí tyto grafiky vydat ještě před koncem listopadu.

Zdroj: VideoCardz

Modely Radeonů RX 7000 prozrazené? Enermax do kalkulátoru výkonu zdrojů přidal nové grafiky
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.45%) 11 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Čekal bych. že vícečipové Radeony půjdou ve spotřebě dolů, když výkon nahánějí počtem čipů, které nemusí být nataktovány přes rozumnou hranici výkon/watt. Pokud jsou tahle čísla pravdivá, tak vícečipová architektura ztrácí smysl.

  • Snížení spotřeby asi nikdo jiný neočekával. Ona ta komunikační sběrnice mezi čipy žere spousty energie a u GPU musí být ještě rychlejší, než u CPU. Jediné, k čemu to je, je menší zmetkovitosti křemíku a možnost stavět monstr čipy.

   • V první řadě je to o tom kolik do čipu napumpuješ voltů a jakou frekvenci z něho chceš vytáhnout. Tahle nová generace grafik připomíná situaci s procesory – až na krev. Ta honba za co největším výkonem bez ohledu na spotřebu začíná být hotovým šílenstvím.
    Mě osobně v tom seznamu chybí RX 7800 bez XT. Tak jako u současné generace RX 6800 – což je grafika s bezkonkurečním poměrem výkon/spotřeba napříč celým segmentem grafických karet (snad ještě RX 6600 má podobně dobrý poměr).

     • tohle nepovažuju za řešení. Utratit hromadu peněz za grafiku s obřím chladičem, mohutnou napájecí kaskádou, výkonným zdrojem…a potom to vše degradovat.
      Je to jako u nových Ryzenů – chce to počkat na verze bez XT/X. U těchto na krev nataktovaných čipech je efektivita, či poměr cena/výkon až na posledním místě, jen pro pár % výkonu navíc.

      • Jo, jo. Ořezané (čti částečně vadné) čipy vyhnané do taktů stejně neb i více.
       Jediný důvod, proč by měly být níže taktované je … že to nedají.

      • „Jediný důvod, proč by měly být níže taktované je … že to nedají.“

       Tomu nerozumím. Jakože podtaktované nefungují?

      • Jediný důvod proč by čipy v nižších modelech nemohly být od výroby nastavené na tak vysoké takty jako ty vyšší modely je .. že to nedají.
       Nedosažení taktů a/nebo vadné jednotky jsou důvod proč se čip zařadí pro použití do nižšího modelu. Nebo vyhodí.

       Podtaktovat jdou všechny. Snad.