Modulární telefon Ara bude stát od 50 USD. Prodávat se začne v lednu 2015

0

Výzkumné oddělení Googlu/Motoroly nazvané ATAP (Advanced Technology And Projects) loni představilo koncept modulárního telefonu Ara, který stojí na dřívějším návrhu Phonebloks. Myšlenkou Ary je vyrábět mobily stejně jako počítače. Když nějaká součást zastará nebo se pokazí, vyměníte jen kousek, nikoliv celý telefon. Nápad jde proti současnému trendu, kdy vám výrobci telefonů ani nedají možnost vyměnit kryt, baterku či přidat další úložiště pomocí paměťové karty.

S modulárním designem by si mohl každý postavit takový mobil, jaký potřebuje. Díky otevřenému návrhu může jednotlivé součástky vyrábět kdokoliv, proto by i cena zařízení měla být nižší než u běžného „monolitického“ mobilu.

Vedoucí projektu Paul Jeremenko včera na první vývojářské konferenci o Aře promluvil o prototypu pojmenovaném jako Grey Phone (šedý telefon). Šedý proto, že jde o prázdný papír, pomyslné „barvy“ mu dodají až koncoví zákazníky. Ti si koupí základní jednotku, kterou si vyšperkují sami.

Výrobní náklady telefonu začínají na 50 dolarech. To zahrnuje endoskeleton (15 USD), displej (15 USD), čipset/paměť/úložiště (10 USD), akumulátor (5 USD) a Wi-Fi (5 USD). V základu ale chybí 2G/3G/LTE modul nebo foťák. Náklady nejsou totéž co koncová cena, ta bude pochopitelně vyšší než 50 dolarů, Google ale zatím ani nenaznačuje.

Jako lego

Nejdůležitější komponentou Ary je endoskeleton. Hliníkový rám a základní deska, do které se zapojí moduly. Nejmenší modul má rozměry 20 × 20 mm, prodávat se budou i bloky 20 × 40 a 40 × 40 mm. Endoskeletony budou v rozměrech mini (mřížka 2 × 5 nejmenších modulů), medium (3 × 6) a large (4 × 7). Telefony tak budou velké od 40 × 100 mm do 80 × 140 mm, v praxi samozřejmě více, protože mezi moduly jsou volná místa.

 

Moduly se k desce připojují deseti piny (8 pro data, 2 pro pro napájení/zem). Na místě drží díky elektropermanentním magnetům. Po zapojení jsou pasivní, nemají žádný odběr; proud si žádají až při výměně. Moduly navzájem komunikují pomocí rozhraní UniPro s fyzickou vrstvou M-PHY. Rychlost 10–20 Gb/s bude stačit i v budoucnu. Google ostatně odhaduje, že endoskeleton má životnost 5 až 6 let. Pak se vybije jeho interní rezervní baterka.

Daní za modulárnost budou větší rozměry (především tloušťka) a jistě i vyšší energetické nároky, které budou muset kompenzovat delší a složitější přenosové cesty. Konkrétní čísla a srovnání ale zatím nemáme.

Včera prezentovaný prototyp ještě ani nenabootoval. V září chtějí vývojáři dokončit hlavní systémové funkce, certifikace prý získají v listopadu a o měsíc později přijde podpora v Androidu. Ta bude pro úspěch Ary klíčová. Systém totiž není připravený na dynamickou změnu hardwaru, Ara přitom umí většinu modulů vyměňovat za chodu. Sami jistě víte, jak dlouho výrobcům trvá, než aktualizují zařízení na novou verzi Androidu. Tohle je úplně jiný level.

Koncept Motoroly Ara
Koncept Motoroly Ara

Změny v Androidu

Pro systém bude muset vzniknout jakýsi obchod s ovladači. Na Googlu také bude, aby modul jednoho výrobce skutečně fungoval s komponentou jiného. Firma už vydala alfaverzi tzv. Module Developers Kitu, díky kterému mohou vývojáři a inženýři začít tvořit nové doplňky. Těmi nemusí být jen nové modemy, foťáky, větší akumulátory apod., ale i méně běžný hardware jako čtečky otisků nebo jiné biometrické senzory a síťové prvky.

Návrh Ary přímo počítá s tím, že si uživatelé budou moci doma na 3D tiskárnách tvořit vlastní kryty a obaly. Samotný Google pracuje na tiskárně s vysokou přesností, která bude tisknout v barvách CMYK. Ve vývoji je také stroj schopný tisknout elektricky vodivé materiály, což bude Ara potřebovat například kvůli anténám. 3D tisku bude mimochodem věnována další vývojářská konference, uskuteční se v červenci.

Kompletní vývoj od papíru až do finálního produktu potrvá jen dva roky, to je v mobilním byznysu něco nevídaného. Zvlášť, když jde o tak inovativní zařízení. Může Ara uspět? Pokud bude fungovat, tak určitě ano. Nápad musí nadchnout všechny geeky, kteří si budou moci vyměňovat procesory nebo foťáky, jakmile přijdou nové.

Konečně budou někdo moci vytvořit nekompromisní řešení s QWERTY klávesnicí. Běžní uživatelé si budou moci svobodně vybrat vzhled telefonu. Čínští výrobci zase mohou tvořit levné moduly, díky kterým si smartphone bude moci dovolit každý. Ara je – alespoň na papíře – největší mobilní revolucí od příchodu prvního iPhonu.

Zdroj: Tested

Ohodnoťte tento článek!