Momento: úplně nejvíc sexy deníček

0

Když jsem v minulých dnech tuto aplikaci představoval svým přátelům, začal jsem otázkou „Píšeš si deník?“ Odpověď byla ve většině případů negativní. Já na to: „No, pokud jsi aktivní na sociálních sítích, posloucháš-li muziku, fotíš, tak si deník vedeš a ani o tom nevíš.“ A měl jsem pravdu.

Momento je aplikací, která umí spoustu věcí. Pokud bych chtěl všechny kategorizovat, rozdělil bych je logicky do dvou základních skupin: v prvé řadě umí Momento agregovat vše, co jste kdy do různých sítí poslali, napsali, nahráli. Druhou částí je schopnost vedení 100% soukromého deníku. Podívejme se na tyto dvě hlavní skupiny podrobněji.

Momento jako agregátor

Po nainstalování aplikace se vás Momento dotáže, zda jí povolíte načíst obsah některé z vámi používaných sociálních sítí. Nasát umí vaše příspěvky ze sítí Twitter, Facebook, Gowalla, Foursquare, Flickr, Digg, Last.fm, YouTube, Vimeo, popř. z RSS kanálů.

U všech těchto vašich „příspěvků“ samozřejmě udrží datum jejich publikace a… krásně a systematicky je vloží do vašeho starého nového deníku. Váš život v online světě najednou dostává řád, můžete v něm chronologicky číst, vracet se v čase zpět, vzpomínat, upamatovávat se. Věřte nevěřte, jakási reminiscence elektronického života se stane vaší novou potravou. Pro příklad: pamatujete si, co jste dělali o minulých Vánocích, narozeninách, prázdninách, co se dělo toho a toho dne? Mít tak vše pohromadě…

Tak. Nyní již máme pohromadě to, co jste již do světa vyštěbetali. Ovšem: když už mám takovýto přehled, nestálo by za to přeměnit tento deník do plnotučného stavu, tedy doplnit ho o momenty ryze soukromé, nenasdílené, nenasdílitelné? Ano!

Momento jako soukromý deníček

Druhou silnou stránkou aplikace Momento je možnost zapisovat si i události takové, které světu sdělovat nechcete. Je možné je tvořit jak jde čas, tedy k dnešku, popř. i k datu „dé“, zpětně. Váš online deník (říkejme mu doktor Jekyll) tak můžete doplnit o druhou polovičku (nazvěme ho pan Hyde).

Pokud se rozhodnete dát Momentu šanci, garantuji vám, že již po týdnu či dvou vás tato činnost začne bavit víc a víc. Tou tajnou přísadou je totiž fakt, že vytváříte něco, co je jen vaše, 100% soukromé, tajné.

Při tvorbě nového zápisku (tzv. momentu) máte k dispozici řadu nástrojů, jimiž můžete tento soukromý příspěvek obohatit: textový zápis můžete rozšířit o jména lidí (využijí se buď kontakty v iPhonu, popř. je možné jméno osoby zapsat ručně), místo/lokaci (využije se buď GPS, popř. je možné místo také vepsat ručně), dále o štítek události (např. narozeniny, fotbalový zápas, koncert…), vlastní štítek (může jít např. o nápad, myšlenku, plán…) a samozřejmě o několik fotografií. Až zápisek uložíte, bude vepsán do deníku dle data. Prostě na své místo.

Momento jako vaše soukromá knížka

Když už jsme Momento napojili na sociální sítě, naučili se do něj vkládat soukromé zápisky, mrkneme se na to, jak se tento deník čte, resp. jak se s daty, která nejsou online, zachází.

Číst deník je možné chronologicky, tedy po dnech. Chcete-li přeskočit na konkrétní datum, využijte kalendářového zobrazení (Calendar) a vyberte si kýžený den. Upozorňuji: zkuste v kalendářovém zobrazení otočit iPhone naležato; no není to pecka?

Nechcete-li si číst systémem den po dni, využijte filtrování vašich zápisků prostřednictvím štítků (patří mezi ně vaše vlastní štítky, resp. štítky typu lidé, místa, hodnocení, fotografie ad.), resp. dle typu (jen Twitter, jen Gowalla apod.).

Co osobně považuji za perfektní „fičůrku“? Hodnocení jednotlivých zápisků pomocí hvězdiček. Z těchto parciálních hodnocení pak Momento spočítá a pomocí hvězdiček od jené do pěti zobrazí, jak se vám den povedl, vydařil.

Kdysi mi kdosi na jistém školení řekl: jedním z úspěchů jakéhokoli zařízení (tedy i programového vybavení) je fakt, že tě to s ním musí bavit. Proto neváhej a do těchto věcí investuj. Osvědčilo se mi to nejednou. Kompletně celé Momento je opravdu nádherně graficky zpracováno. Věřím, že i tato nesporná deviza vás k jeho používání přesvědčí a připoutá.

Moment! Ještě něco technických detailů

Veškerá data je možné jednoduše zálohovat i obnovit. Osobně jsem tuto možnost zkoušel už proto, že jsem Momento používal nejprve na iPodu a pak potřeboval data přenést do iPhonu. Jednoduché, funkční.

Momento je možné zamknout čtyřmístným kódem. Důležité, jde přeci jen o vaše soukromí.

Momento je od své druhé verze již připraveno na displeje iPhone 4 i poslední generace iPod Touch, plnohodnotně podporuje zobrazení vertikální i horizontální, dovolí vám sosat data z několika RSS najednou.

Úžasně je vyřešen export dat. Momento vytvoří soubor ZIP, který přes iTunes dostanete do počítače. Po jeho rozbalení naleznete texty v jednom (nebo více) souboru, fotografie v separé složce. Vše připravené pro případný import do dalších aplikací (tajně myslím například na Blurb).

Jednotlivé zápisky je možné vložit i bez časového razítka, všechny URL odkazy jsou aktivní a vedou tam, kam mají. V pořadí druhá verze přinesla ještě další vylepšení. Jejich kompletní výčet můžete prozkoumat zde.

Pokud se Momento rozhodnete koupit, vyzkoušet a používat, budu rád za vaše postřehy a připomínky. Pokud pro psaní deníčku používáte jinou aplikaci, dejte mi prosím také vědět.

Velmi hezky se o psaní soukromého deníku zmiňuje Lukáš Bayer v článku na serveru Mít vše hotovo.

Ohodnoťte tento článek!