Monitor LG UltraFine 5K pro Macbooky Pro má problémy. Nesnáší Wi-Fi, může shodit PC

0

Pokud ještě pamatujete CRT monitory (jak ten čas letí…), asi víte, že byly citlivé na magnetické pole, takže jste je například nemohli mít vedle větších reproduktorů. LCD pak už tak choulostivé nebyly – obvykle. Stát se ale může leccos, jak ukazuje nedávno vydaný monitor LG UltraFine 5K, který tato firma vyrábí pro Apple jako příslušenství k novým MacBookům Pro. Objevily se u něj totiž docela závažné problémy, spojené s elektromagnetickým rušením.

LG UltraFine 5K je s rozlišením 5120 ×2880 bodů a 10bitovými barvami s širokým gamutem DCI-P3 na panelu IPS docela atraktivní. Má ovšem podle všeho závažné problémy s rušením ze strany Wi-Fi sítí. Tato stížnost se objevila v reakcích zákazníků a potvrdil ji redaktor webu 9to5Mac na vlastním exempláři, připojovaném k MacBooku Pro. Monitor je údajně prakticky nepoužitelný, pokud k němu místíte Wi-Fi router (či Access Point) do vzdálenosti menší než 2 metry.

Monitor v takové situaci bliká, obraz vypadává (obrazovka zůstane černá), nebo úplně přestane zobrazovat. Tyto problémy podle všeho souvisí s tím, jak velký provoz po síti putuje. Když je router příliš blízko, může prý obraz vypadnout úplně a monitor se od PC úplně odpojí. Zdá se, že LG o této vadě ví, jelikož podpora majitelům radí, že mají Wi-Fi router umístit do jiné místnosti, jelikož blízkost k monitoru může vést k problémům s jeho fungováním. V manuálu LCD je údajně dokonce napsáno, že je monitor třeba instalovat do míst bez elektromagnetického rušení.

Podle 9to5Mac se ale mohou vyskytnou ještě horší projevy. Exemplář pořízený redaktorem se neustále se odpojoval a problémy vzešlé z elektromagnetického rušení dokonce způsobovaly, že zamrznul samotný notebook a bylo ho třeba restartovat. Monitor tedy zřejmě interferenci přenášel i do něj. Potíže ustaly až po přesunutí routeru do vedlejší místnosti.

lg-support-1

Odpovědi podpory firmy LG, které dostal 9to5Mac
Odpovědi podpory firmy LG, které dostal 9to5Mac

Thunderbolt 3 jako slabé místo?

To, aby problém monitoru shodil i připojený počítač, by se asi nemělo stávat. Vysvětlení, proč se to přihodilo s daným notebookem Apple, je patrně v povaze rozhraní Thunderbolt. To z počítače po kabelu vyvádí interní sběrnici PCI Express, která je tak trochu páteří počítače. Pokud se stane nestabilní, může to rozhodit čipovou sadu a prakticky všechny periférie, tudíž touto cestou snadno nastane kolaps celého počítače, kdy buď zamrzne, nebo skončí ekvivalentem modré obrazovky smrti. V tomto případě zřejmě elektronika monitoru UltraFine 5K pustila elektromagnetické rušení na sběrnici PCI Express, a to se tak dostalo do notebooku, byť ten i použitý kabel mohly být řádně stíněné.

Pokud tedy tento monitor vlastníte, postavte od něj Wi-Fi router co nejdál. Hodláte-li ho teprv pořídit, připravte se na řešení těchto nešvarů. Přesun routeru vám také může o něco snížit rychlost spojení s počítačem. Dobrá zpráva je, že podle výrobce takovouto choulostivostí trpí právě jen UltraFine 5K a u žádného jiného monitoru LG by se vyskytovat neměla.

Je otázka, zda není na vině implementace Thunderboltu 3 (UltraFine 4K je možná problémů ušetřen proto, že běží jen s kombinací USB-C a DisplayPortu 1.2, nikoliv přes Thunderbolt). V takovém případě by se možná podobné potíže mohly objevit i u jiných periférií pro toto rozhraní. Je ale možné, že je prostě jen v tomto konkrétním případě špatně provedeno odrušení.

Ohodnoťte tento článek!