Monitor Samsung napájený z USB

0

Unikátní LCD monitor Samsung o úhlopříčce 18,5” byl při prezentaci za chodu skutečně připojen pouze dvojitým USB kabelem, po kterém byla přenášena obrazová data i proud pro napájení. I tak bych ale osobně u USB 2.0 byl opatrný, problémy s napájením byť jen 2,5” externích disků jsou docela běžné, vždyť jeden port zvládá maximálně 500 mA u konfigurovaného zařízení (2,5 W při ideálním napětí 5 V, zařízení ale dle specifikace musí pracovat i při napětí jen 4,4 V).

Zejména na starších deskách má navíc často celá dvojice sdílené napájení. Displej má však být uveden na trh až v roce 2011, proto bude lepší spoléhat na USB 3.0. I zde je ale potíž, USB 3.0 kanál sice zvládne proud 900 mA, nicméně zařízení dle specifikace musí pracovat při napětí i jen 4 V. Přenášený výkon tak může být pouze 3,6 W, ačkoli dva kanály by již měly celý monitor „utáhnout“. Na druhou stranu vzhledem k pouhým dvěma portům na nových deskách by to bylo značné plýtvání.

Monitor s rozlišením 1366 × 768 pixelů tedy vypadá na jednu stranu slibně, ale 6,3 W maximálního příkonu je stále značně problémových. Navíc použité nízkopříkonové LED mají životnost značně menší – 30 tisíc hodin. Na druhou stranu od USB nezle čekat tak otřesný výstup jaký mívají levné a odfláknuté zdroje v běžných monitorech, takže paradoxně může podsvícení vydržet déle (polovodiče jsou z principu skoro nesmrtelné, život jim zkracují jen otřesné pracovní podmínky, které jim výrobci dopřávají jednak aby ušetřili náklady a pak si také zajistili to, že zákazník za několik let koupí nový produkt). Svítivost panelu je 250 cd/m2, kontrast pak 1000:1.

Zdroj: Tech-On

Monitor Samsung napájený z USB

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte