
Technologie LCD panelů má spoustu problémů – dalo by se to říct před 15 lety i dnes. Ale je taky třeba uvést, že se během těch let pořád zlepšovala (ono ale stejně nic lepšího nebylo a není) a kupodivu to platí i pořád i po tak dlouhé době. Tato myšlenka mě mimoděk přepadla nad dvěma novými monitory, které nyní vydal Acer. Jde o dva velké hráčské monitory s technologií VA, 144Hz obnovovací frekvencí a zároveň odezvou udávanou na magické hodnotě 1 ms, ještě nedávno vyhrazené jen a pouze panelům s jinak ve všem horšími panely TN.
Zakřivené panely, 144 Hz, 1ms odezva bez TN
Monitory řady XZ1 jsou dva – 27″ model XZ271U a 31,5″ XZ321QU. V obou případech je obrazovka formátu 16:9 a s rozlišením 2560 × 1440 bodů, takže větší model má o něco hrubší rastr (93 PPI, zatímco u 27″ je to 108 PPI). Panely jsou technologie VA, ale uvedena je u nich obnovovací frekvence jen 1 ms, jak už bylo řečeno. Platí to pro oba modely. Ještě je třeba říct, že oba tyto monitory jsou prohnuté, zakřivení panelu bude pravděpodobně 1,8 metru. Tato vlastnost by měla přispívat k lepšímu „vtáhnutí“ do hry.
Díky technologii VA mají také tyto monitory specifikován statický kontrast 3000:1. Jas je pro XZ321QU až 300 cd/m² a pro XZ271U až 250 cd/m² (podle jiných zdrojů ale také 300 cd/m²). Ovšem přesto je u nich uváděna podpora HDR 10. V jejím případě jde ale vzhledem k tomuto nízkému jasu asi hlavně o podporu správného přemapování obrazu. Tyto monitory totiž také nemají moc široký gamut, pokryto je jenom 100 % sRGB a 85 % barevného prostoru NTSC.
Pro potřeby hráčů mají oba tyto monitory 144Hz obnovovací frekvenci a podporují adaptivní obnovování s FreeSync, přičemž podporována je i funkce Low Framerate Compensation (rozsah panelu je totiž 48–144 Hz). To znamená, že efektivně nemají tato LCD spodní hranici FPS, pod níž by FreeSync nefungovalo. V kombinaci s úhlopříčkou a prohnutím by tedy mohly být pro hraní docela zajímavou volbou. Pro toto použití mají také obvyklé post-processingové režimy jako je zesvětlení tmavých částí scény.
Design připomíná „hardcore“ hráčská LCD Acer Predator, ale je vyveden v černé a stříbrné, takže vypadá uměřeněji. Monitory mají integrované 2×7W reproduktory a čtyřportový hub USB 3.0, jak bývá zvykem u lepších LCD. A také stojan je polohovatelný, kromě náklonu a natočení lze nastavovat výšku (rozsah 12 cm). Pivot chybí, jelikož u prohnutého panelu asi nedává moc smysl. Je také možná VESA montáž. Vstupy mají tato LCD čtyři, a to samé progresivní dopředu hledící – DisplayPort 1.2, mini DisplayPort 1.2 a dvojici HDMI 2.0. Na webu AMD je potvrzeno, že FreeSync vedle DisplayPortu funguje i přes tyto porty až do plných 144 Hz a s LFC.
Oba monitory by Acer už měl prodávat, i když možná ne hned ve všech částech světa. Jejich oficiální cena je 450 dolarů za menší model XZ271U a 550 dolarů za dvaatřicítku XZ321QU. U nás se objevila v ceníku některých eshopů větší verze XZ321QU za ceny okolo 12 000 Kč, sedmadvacítka zatím nikoliv. Pokud by ale měla cenu podobně nízkou ve srovnání s tou doporučenou (s DPH by ekvivalent 550 $ byl 14 800 Kč), pak by mohla stát možná i „pouhých“ 10 000 Kč (ekvivalent dolarové ceny s DPH by byl 12 000 Kč). To ale jak už se říká teprv uvidíme.
to jsou ty monitory s „fake“ podporou HDR10 ?
„Oba monitory jsou vybaveny panelem typu VA s poměrem stran 16:9 a rozlišením 2560 x 1440 a jasem 250 či 300 cd/m2. Monitory tak možná formálně podporují HDR10, jak mají uvedeno ve specifikacích (s ohledem na data), ale jejich maximální jas je příliš nízký na jakékoliv HDR. “
Nebrat !!!
Tak kdo chce 144 Hz VA panel při těchto úhlopříčkách, tak při té ceně neprohloupí – to HDR nepovažuji vůbec za předmětné, při těch parametrech je to spíš takový ojeb, to je pravda. – kvůli „HDR“ určitě nebrat.
kdo by chtěl VA ?
kdyby se tady prodávalo tohle, tak do toho bych šel
https://www.amazon.com/Pixio-Display-Professional-Adaptive-Sync-Monitor/dp/B07CYRF58V
Mám VA a jsem s ním spokojený, možná že nemá barvy úplně jako IPS, ale pořád má parádní odezvu, reálně měřenou kamerou, a pozorovací úhly, oproti TN ze žádné strany nejdou barvy do negativu. To mě u TN monitoru s*alo nejvíc, když jsem chtěl koukat z postele, tak už jsem byl v úhlu, kdy jsem z obrazu monitoru na stole neviděl nic.
Je ten monitor zakriveny?
Ja jsem mel drive 27ku VA panel a uz bych do neho znovu nesel, prave k vuli posunu v podani barvy, pri jinem nez kolmem pohledu. Je to jine, nez u TN, ktery je v tom katastroficky, ale porad je v tomto IPS podstatne lepsi. Mozna ze na hrani je VA lepsi, nevim, ale pro obecne pouziti, kde tak na rychlosti odezvy nezalezi je IPS co se stability pozorovacich uhlu jednicka.
Pro toho, kdo chce 16:9 a má AMD kartu, to jsou zajímavé monitory, v současnosti nejlepší jaké může koupit. Jediné, co mi v článku chybí je input lag. Ten bude znám asi až v testech. Já ale vidím budoucnost hraní spíše v širším rozměru 21:9. A tak stále čekám. Chtělo by to minimálně úhlopříčku 35″, lépe 38″. O vánocích již přijde na trh Acer X35 s G sync a cenovkou nejspíše okolo 40 – 50 tisíc. A také proto zůstávají Free sync monitory stále ve hře. Po volbě monitoru koupím GPU.
Co já tedy viděl, tak u 144 Hz panelu nějaký sync vůbec nehraje roli. Stačí mít grafiku a detaily nastavené tak, aby se člověk nedostával někam pod 100 Hz a nějaký tearing není znát. Navíc jakýkoliv sync vždy přináší nějaký input lag navíc, ať je sebemenší, vždy je větší než bez synchronizace. Takže já nějak Gsync či Freesync vůbec neřeším a za Gsync bych nepřiplácel ani kačku, natož ty jejich nekřesťanský peníze. Podle mě to jen NVIDIA oblbuje lidi naprosto bezcennou zbytečnou krávovinou, ze které se snaží reklamou dělat něco prémiového.
Zapnout v NV ovladačích Fast Sync. Málo kdo o tom ví, ale je to nejlepší řešení, když máš NV a monitor bez Gsync.
VA na gaming NE. Tečka.
Proč ne pardon nevyznám se vtom jaký je tam problém díky za odpověd.
Neskutečně rušivý ghosting, především pak v tmavých scénách… a to napříč všemi modely nezávisle na ceně. Dejte si VA ghosting do vyhledávače a mrkněte na testy/příklady.
aha díky za info.
Očividne si nevidel kvalitny VA panel. Su i nekvalitne VA paneli, ale nehadzal by som ich všetky do jedneho vreca.
Měl jsem jich 6, v ceně od 5 do 25 tisíc. Tento problém měl každý bez vyjímky. Je to technologická vlastnost VA panelu, lze ji jen mírnit overdrivem atp. Proto VA na gaming, za mě, ne.
Mám dva roky VA v Benq, z 60 Hz „přetaktovaný“ na 75 Hz v 1080p, nikdy jsem si žádného ghostingu nevšiml – jezdím na tom simulátory, hraju všelijaké hry a občas online nějaké akce jako Rising Storm 2 a SQUAD, absolutně žádný problém to pro mě nikdy nebyl. Možná v nějakém profi esportu pro někoho, ale kdo není e“sportovec“, tomu to může být úplně šumák.
Ja mam Agon 32″ 2K 144Hz cez dva roky a tiež som si žiaden ghosting nikdy nevšimol, hrajem, pišem, čitam, pozeram filmi a nic. Mam i IPS monitor hry na nom idu ale filmi na IPS monitoru sa pozeraju otrasne, mesto čiernej je tam šeda a tmave sceny su slabo vykreslene, tuna VA panel vedie o 2 triedy, preto filmi alebo tmave hry ma nenapadne si spustiť na niečom inom ako VA panele.
Obecnější dotaz: Jsou tyto 100Hz+ LCD schopny nastavení vertikální frekvence v různých hodnotách? Například dejme tomu 75.90,100,120,….Hz. Pokud ano, není jednodušší cesta nastavit pro danou hru vyšší frekvenci, ale v rámci jejích výkonových schopností v kombinaci se zapnutým V-sync?
27% = 😀 😀 😀 , 31,5″ = 😀 😀 😀 , 2560×1440 = 😀 😀 😀 , VA panel = 😀 😀 😀 , odezva 1ms grey to grey = 😀 😀 😀 … Ten výrobce je naprosto mimo…