Acer uvádí nové herní monitory. Zakřivení, FreeSync a VA panely s 1ms odezvou

19
Zdroj: Acer

Technologie LCD panelů má spoustu problémů – dalo by se to říct před 15 lety i dnes. Ale je taky třeba uvést, že se během těch let pořád zlepšovala (ono ale stejně nic lepšího nebylo a není) a kupodivu to platí i pořád i po tak dlouhé době. Tato myšlenka mě mimoděk přepadla nad dvěma novými monitory, které nyní vydal Acer. Jde o dva velké hráčské monitory s technologií VA, 144Hz obnovovací frekvencí a zároveň odezvou udávanou na magické hodnotě 1 ms, ještě nedávno vyhrazené jen a pouze panelům s jinak ve všem horšími panely TN.

Zakřivené panely, 144 Hz, 1ms odezva bez TN

Monitory řady XZ1 jsou dva – 27″ model XZ271U a 31,5″ XZ321QU. V obou případech je obrazovka formátu 16:9 a s rozlišením 2560 × 1440 bodů, takže větší model má o něco hrubší rastr (93 PPI, zatímco u 27″ je to 108 PPI). Panely jsou technologie VA, ale uvedena je u nich obnovovací frekvence jen 1 ms, jak už bylo řečeno. Platí to pro oba modely. Ještě je třeba říct, že oba tyto monitory jsou prohnuté, zakřivení panelu bude pravděpodobně 1,8 metru. Tato vlastnost by měla přispívat k lepšímu „vtáhnutí“ do hry.

Díky technologii VA mají také tyto monitory specifikován statický kontrast 3000:1. Jas je pro XZ321QU až 300 cd/m² a pro XZ271U až 250 cd/m² (podle jiných zdrojů ale také 300 cd/m²). Ovšem přesto je u nich uváděna podpora HDR 10. V jejím případě jde ale vzhledem k tomuto nízkému jasu asi hlavně o podporu správného přemapování obrazu. Tyto monitory totiž také nemají moc široký gamut, pokryto je jenom 100 % sRGB a 85 % barevného prostoru NTSC.

Pro potřeby hráčů mají oba tyto monitory 144Hz obnovovací frekvenci a podporují adaptivní obnovování s FreeSync, přičemž podporována je i funkce Low Framerate Compensation (rozsah panelu je totiž 48–144 Hz). To znamená, že efektivně nemají tato LCD spodní hranici FPS, pod níž by FreeSync nefungovalo. V kombinaci s úhlopříčkou a prohnutím by tedy mohly být pro hraní docela zajímavou volbou. Pro toto použití mají také obvyklé post-processingové režimy jako je zesvětlení tmavých částí scény.

Design připomíná „hardcore“ hráčská LCD Acer Predator, ale je vyveden v černé a stříbrné, takže vypadá uměřeněji. Monitory mají integrované 2×7W reproduktory a čtyřportový hub USB 3.0, jak bývá zvykem u lepších LCD. A také stojan je polohovatelný, kromě náklonu a natočení lze nastavovat výšku (rozsah 12 cm). Pivot chybí, jelikož u prohnutého panelu asi nedává moc smysl. Je také možná VESA montáž. Vstupy mají tato LCD čtyři, a to samé progresivní dopředu hledící – DisplayPort 1.2, mini DisplayPort 1.2 a dvojici HDMI 2.0. Na webu AMD je potvrzeno, že FreeSync vedle DisplayPortu funguje i přes tyto porty až do plných 144 Hz a s LFC.

Oba monitory by Acer už měl prodávat, i když možná ne hned ve všech částech světa. Jejich oficiální cena je 450 dolarů za menší model XZ271U a 550 dolarů za dvaatřicítku XZ321QU. U nás se objevila v ceníku některých eshopů větší verze XZ321QU za ceny okolo 12 000 Kč, sedmadvacítka zatím nikoliv. Pokud by ale měla cenu podobně nízkou ve srovnání s tou doporučenou (s DPH by ekvivalent 550 $ byl 14 800 Kč), pak by mohla stát možná i „pouhých“ 10 000 Kč (ekvivalent dolarové ceny s DPH by byl 12 000 Kč). To ale jak už se říká teprv uvidíme.

Acer uvádí nové herní monitory. Zakřivení, FreeSync a VA panely s 1ms odezvou
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 11 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. to jsou ty monitory s „fake“ podporou HDR10 ?

  „Oba monitory jsou vybaveny panelem typu VA s poměrem stran 16:9 a rozlišením 2560 x 1440 a jasem 250 či 300 cd/m2. Monitory tak možná formálně podporují HDR10, jak mají uvedeno ve specifikacích (s ohledem na data), ale jejich maximální jas je příliš nízký na jakékoliv HDR. “

  Nebrat !!!

 2. Pro toho, kdo chce 16:9 a má AMD kartu, to jsou zajímavé monitory, v současnosti nejlepší jaké může koupit. Jediné, co mi v článku chybí je input lag. Ten bude znám asi až v testech. Já ale vidím budoucnost hraní spíše v širším rozměru 21:9. A tak stále čekám. Chtělo by to minimálně úhlopříčku 35″, lépe 38″. O vánocích již přijde na trh Acer X35 s G sync a cenovkou nejspíše okolo 40 – 50 tisíc. A také proto zůstávají Free sync monitory stále ve hře. Po volbě monitoru koupím GPU.

  • Co já tedy viděl, tak u 144 Hz panelu nějaký sync vůbec nehraje roli. Stačí mít grafiku a detaily nastavené tak, aby se člověk nedostával někam pod 100 Hz a nějaký tearing není znát. Navíc jakýkoliv sync vždy přináší nějaký input lag navíc, ať je sebemenší, vždy je větší než bez synchronizace. Takže já nějak Gsync či Freesync vůbec neřeším a za Gsync bych nepřiplácel ani kačku, natož ty jejich nekřesťanský peníze. Podle mě to jen NVIDIA oblbuje lidi naprosto bezcennou zbytečnou krávovinou, ze které se snaží reklamou dělat něco prémiového.

      • Mám dva roky VA v Benq, z 60 Hz „přetaktovaný“ na 75 Hz v 1080p, nikdy jsem si žádného ghostingu nevšiml – jezdím na tom simulátory, hraju všelijaké hry a občas online nějaké akce jako Rising Storm 2 a SQUAD, absolutně žádný problém to pro mě nikdy nebyl. Možná v nějakém profi esportu pro někoho, ale kdo není e“sportovec“, tomu to může být úplně šumák.

      • Ja mam Agon 32″ 2K 144Hz cez dva roky a tiež som si žiaden ghosting nikdy nevšimol, hrajem, pišem, čitam, pozeram filmi a nic. Mam i IPS monitor hry na nom idu ale filmi na IPS monitoru sa pozeraju otrasne, mesto čiernej je tam šeda a tmave sceny su slabo vykreslene, tuna VA panel vedie o 2 triedy, preto filmi alebo tmave hry ma nenapadne si spustiť na niečom inom ako VA panele.

 3. Obecnější dotaz: Jsou tyto 100Hz+ LCD schopny nastavení vertikální frekvence v různých hodnotách? Například dejme tomu 75.90,100,120,….Hz. Pokud ano, není jednodušší cesta nastavit pro danou hru vyšší frekvenci, ale v rámci jejích výkonových schopností v kombinaci se zapnutým V-sync?