Monitory s FreeSync už i od Dellu. Levná 27″ SE2717H ho umí přes HDMI

0

Jestli mě paměť neklame, tak Dell, byť jde o jednoho z největších výrobců počítačových monitorů, doposud neměl monitor nabízející adaptivní obnovování obrazu s technologií FreeSync (firma ostatně nebyla nejrychlejší ani v případě podpory G-Sync pro Nvidii). Zmiňuji to proto, že tento stav přestává platit a Dell začíná monitory s FreeSync nabízet. Zajímavé je na tom, že se rovnou přidal i k letošní inovaci tohoto systému, kterou je provoz s proměnnou obnovovací frekvencí již i na rozhraní HDMI.

První vlaštovkou Dellu je monitor s označením SE2717H. Jedná se o relativně dostupné LCD s rozlišením Full HD (1920 × 1080) při úhlopříčce 27 palců. Panel je technologie IPS s pozorovacími úhly 178°/178°, odezvou přechodu šedá-šedá udávanou na hodnotě 6 ms a kontrastem 1000:1. Podsvícení má dávat jas až 300 cd/m², nicméně podstatnější informace je, že má neblikavou regulaci. Dell také uvádí, že lze zapnout režimy se sníženým vyzařováním modrého světla.

Dell SE2717H

Dell SE2717H

Podpora FreeSync je specifická tím, že monitor vůbec nemá vstup DisplayPort, ale jen analogový D-Sub a HDMI, jak je u levnějších modelů už skoro pravidlem. S adaptivním obnovováním přes HDMI (formou proprietárního rozšíření) přišlo AMD letos a Dell se tak přidává k firmám, které se za toto nestandardní řešení postavily. Použití HDMI má své opodstatnění – zatímco relevantní samostatné grafiky mají DisplayPort prakticky vždy, opak je pravdou u APU. Ta umí FreeSync od Kaveri a Kabini, jenže desky platformy FM2+ téměř nikdy nemají potřebný DisplayPort vyveden. S monitory jako je tento tedy bude možné používat adaptivní obnovování i s APU, jelikož výstup HDMI mají desky běžně. Podobný případ je to s notebooky, u nichž je DisplayPort také vidět zřídkakdy.

Jakožto levný monitor ovšem Dell SE2717H nebude nabízet příliš velký rozsah obnovovacích frekvencí, v nichž FreeSync funguje. Panel umí obnovování maximálně na 75 Hz a rozsah adaptivního režimu je jen 48–75 Hz, což bohužel neumožňuje použít LFC (Low Framerate Compensation). Nicméně „lepší, než drátem do oka“, jak se říká. Zobrazení bude poříd plynulejší než s konvenčním LCD.

Dell SE2717H

 

Monitor má oficiálně cenu 250 dolarů, což by v přepočtu a s daní znamenalo 7350 korun. Nicméně u monitorů jsou reálné ceny často nižší než ty oficiální, takže je možné, že i SE2717H se bude ještě dát pořídit laciněji. Levné cenové hladině jinak odpovídá i provedení: stojan má jen základní možnosti nastavení (náklon) a vedle omezených možností vstupu, již zmíněných výše, také například postrádá reproduktory.

Dell SE2717H

Zdroj: The Tech Report, Dell (1, 2)

Monitory s FreeSync už i od Dellu. Levná 27″ SE2717H ho umí přes HDMI

Ohodnoťte tento článek!