MoreDays: uspořte čas efektivní a stylovou správou

0

Ačkoliv to zřejmě na první pohled vůbec nepoznáte, za MoreDays stojí skupinka Čechů. Služba česky zatím vůbec neumí, což ani moc řešit nemusíte. Registrace v současnosti stále postupují pomalu, protože probíhá betatest. To znamená, že se můžete nechat tvůrcům svou e-mailovou adresu a čekat, až vám účet zpřístupní, což se děje v řádu několika dnů. Nic, co bychom z betatestů neznali. Jakmile se řádně prozkouší stabilita a funkčnost, budete se moci zaregistrovat okamžitě. Do té doby se můžete podívat, jak se nám služba líbí. Buď vás zaujme, nebo si jí v budoucnu již nebudete všímat, volba padne na vás.

MoreDays

Kalendář, úkoly, poznámky a kontakty

Jakákoliv nová služba podobného typu to má na trhu těžké. Organizaci času totiž výborně dávno zvládají jiní, nejčastěji vás asi napadne Google. Jeho portfolio služeb představuje kompletní výbavu, kterou v kanceláři nebo jinde upotřebíte. Jeho kalendář funguje parádně a podvoluje se synchronizaci s jiným, externím softwarem. A to včetně kalendářů v mobilních telefonech. Vzhledově přitažlivá (nebo vám se čerstvý vzhled, nedávno nasazený skoro ve všech googlových službách, nelíbí?) webová aplikace tak může přežívat na pozadí, zatímco vy denně budete přicházet do kontaktu s kalendářovou aplikací na počítači.

MoreDays

Alespoň když si to situace žádá. Tvůrci MoreDays chtějí sami poskytnou aplikaci pro smartphony. V jejich hledáčku se primárně nachází jablečné přístroje, iPhone a iPad, prozatím se nicméně musíme spokojit se základní verzí pro počítače vybavené internetovým prohlížečem a internetovým připojením. Situace se spraví zhruba již v polovině října, kdy aplikace pro iPad a iPhone spatří světlo světa. Populární Android nezůstane stranou, klient pro Googlovu platformu pomalu vzniká. Jiné platformy se musí o přízeň týmu okolo MoreDays ucházet. Největší vliv budou mít nakonec sami uživatelé.

V projektu se sešla pětice odlišných lidí, každý z nich má jiné sny a žije jiný život, spojuje je ale myšlenka organizátoru. Dohromady se pokouší ze svých nápadů vytěžit maximum laborováním a kompletováním nápadů a vizí.

Když na MoreDays prvně vstoupíte...Když na MoreDays prvně vstoupíte…

Nechtějí však, aby se jejich vize proměnila v nějakou nudu. A na MoreDays se to projevuje ve dost citelně. Služba na základní kalendář nabalila úlohy, poznámky a adresář s kontakty. K tomu všemu se mají v blízké budoucnosti přidat mapy. Nebojte se, že byste se ztratili, to tu nehrozí. Design se jednoduše povedl, web působí přehledně a zatraceně sexy. Je opravdu úžasné, jak hezky mohou dnešní stránky díky moderním technologiím vypadat. Jednoduchá grafika působí svěžím dojem, hodně dělají vybraná písma simulující rukopis. A abyste se cítili ještě příjemněji, můžete přepínat barvy na pozadí.

Moc údajů o vás MoreDays nevyžadujeMoc údajů o vás MoreDays nevyžaduje

Organizace nesmí být nudná

Praktičnost objevíte hned, v levém přehledovém sloupku vás aplikace slušně pozdraví a posléze vypíše standardní věci, napříkald co je za den a kdo má narozeniny. Povídejte se níž a uvidíte, kolikátý týden a den v roce se zrovna odehrává. V tu chvíli vám dojde, že pokud to s organizováním času nemyslíte tak vážně jako autoři aplikace, nevyužijte její plný potenciál. Protože se v jediné službě propojuje více samostatně funkčních celků, očekávejte rovněž široké provázání podcelků.

Přidávání událostiPřidávání události

Výborné je, že vlastně moc nemusíte řešit, co chcete udělat. Když aplikaci otevřete, nezáleží na tom, v které záložce se zrovna nacházíte. Prostě klepnete na znaménko plus, jež se ukazuje na stále stejném místě. Nejprve si zapíšete, co jste to chtěli udělat. Stačí, když se dalšímu rozhodování budete věnovat až po tomto kroku. Pak se tedy musíte rozhodnout, kam obsah zařadíte. Podle sekcí na webu jste si asi sami domysleli, že se můžete nasměrovat do poznámek, přidat kontakt do adresáře, anebo vytvoříte úlohu či událost.

K příspěvku lze přidat obrázekK příspěvku lze přidat obrázek

Nemusím, myslím, popisovat dopodrobna, která políčka najdete u jednotlivých voleb. U události jsou stěžejní časy, během nichž se mají akce odehrávat, poznámka se prakticky omezuje pouze na nadpis a všechen ostatní prostor věnuje samotnému textu poznámky. U úlohy si hlavně potřebujete zaznamenat deadline a u kontaktu narozeniny, abyste je nezmeškali. Při každé ze čtyř možností vám ovšem nebude scházet asistence mapy. Vložená miniaplikace Google mapy usnadňuje přidávání bydliště k uloženým kontaktům a místo konání k akcím.

Přidávání úkoluPřidávání úkolu

Vizualizací dat k efektivnější správě

Současná doba se neobejde bez pěkných obrázků, poněvadž čistému textu se lidé vyhýbají. Sociální doba žádá pěkné vizualizace a také je dostanete. Ať už jde o událost v kalendáři, nebo o kontakt v adresáři, pokaždé si položku můžete spojit k libovolným obrázkem. Grafika pomáhá v asociaci a přístup MoreDays v tomto jistě to oceníte. K valné většině základních činností tvůrci poskytují tužkou nakreslené skici symbolizující akce, které budete běžně plánovat. Pokud se chystáte do úloh přidat upozornění, že byste zítra rádi někomu (třeba úřadům) napsali dopis, z nabídky dostupných obrázků si vyberte obálku a v plánovacím přehledu chystaných akcí ihned udivíte, co bude potřeba.

Neplněné úlohy se po časovém limitu obarví červeněNeplněné úlohy se po časovém limitu obarví červeně

V přibývajícím počtem událostí nebo úloh se potřeba vizuálního třídění zvyšuje, takže obrázky opravdu přijdou od určitého bodu vhod. Pokud se nespokojíte s tím, co vám tvůrci MoreDays nachystali, můžete se směle pustit do nahrávání vlastních fotek a obrázků. Aplikace vám průběh nahrávání bohužel neukáže, takže musíte čekat, až se zničehonic na obrazovce ukáže soubor, který jste si vybrali. V dalším kroku se můžete pustit do lehké editace. Jedinou možnou úpravu představuje přiblížení nebo oddálení, jinak zde retušovací nebo kreslící nástroje nehledejte.

Skici vloží vašim úlohám dušiSkici vloží vašim úlohám duši

Obrázky, skici, nálepky

Kromě obrázků se úkoly a jiné položky pro lepší zvýraznění dají označit nálepkami, těch může být i víc. Na rozdíl od skic nálepky nepostrádají barvičky. Jakmile se vám podaří naplnit kalendář, úlohy a adresář, aplikace bude pěkně barevná, neztratí však nic z elegantnosti a přehlednosti. Na úvodní obrazovce (sketcher) se zobrazují přehledy všeho, co vás v daný den čeká. Všechny schůzky se pěkně smíchají s obrázky, z čehož vzniká působivá koláž. Kupodivu tenhle mix nemá ani moc velký vliv na přehlednost, protože se v něm pořád jde poměrně dobře vyznat. A kdybyste se v mišmaši ztráceli, pořád můžete nahlédnout třeba jen do kalendáře.

Nálepky zvýrazní důležité úlohyNálepky zvýrazní důležité úlohy

O přitažlivém vzhledu hovoříme průběžně a opravdu má velký vliv na celý web. Bez něj by hrozilo, že se od MoreDays odvrátíte. Projekt se snaží napravit chyby svých konkurentů. Lidé, zejména ti mladí, si pak nedovedou svůj čas naplánovat, často proto, že je to v konvenčních aplikacích prostě nebaví. Anglicky mluvící česká služba má ambice nalákat přesně tyto jedince. Jakmile se podpora rozšíří na mobilní zařízení, nevidím důvod, co by jí mělo bránit. Leda současná konkurence. Ale domnívám se, že po Google Kalendáři sáhne trochu jiná skupina lidí než po MoreDays.

Sketcher zobrazí denní přehledSketcher zobrazí denní přehled

Ještě bych zrekapitoloval momentální negativa. K projektu se nelze volně připojit, musíte čekat na schválení účtu. S uvedením aplikací pro jablečná zařízení se otevřou brány MoreDays i pro širší veřejnost, v této fázi betatestu se budete moci ihned zaregistrovat. Na webu se sem tam objeví drobná chybička, to se ostatně dá od bety čekat. A hlavně, bez mobilní verze webu, případně mobilní aplikace, nemáme možnost jinou možnost přístupu k MoreDay, zbývá pouze počítač. I to se částečně spraví v říjnu.

Zatím v podstatě nemá smysl pokračovat, zajímavé službě budeme muset dát ještě čas. Příslibů by bylo dost, zatím si ale na hodně věcí musíme počkat. K plánovaným a aktivně vyvíjeným funkcím momentálně patří propojení s Google Apps a Evernote. Aby toho nebylo málo, těšte se na českou lokalizaci. Vzhledem k původu projektů prostě nesmí chybět.

Ohodnoťte tento článek!