Motorizovaný Ultrabook a pracovní stanice: přehled událostí za září

0

Září roku 2012 se nějakou ohromnou záplavou novinek do historie nezapíše, nicméně na úplné informační sucho si stěžovat nebudeme. Představených nových notebooků tentokrát bylo o něco méně než obvykle; celou řadu nových notebooků (převážně hybridních Ultrabooků) výrobci představili ještě na úplném konci srpna na veletrhu IFA 2012 a kromě toho se objevovaly spíše jen relativně levné notebooky, případně vylepšené verze existujících modelů s dotykovými displeji, chystané do prodeje s uvolněním nového systému Windows 8.

Na hardwarové scéně naopak bylo novinek více než je obvyklé, a to především díky AMD, které se v uplynulém měsíci docela činilo.

Novinky od AMD

Snad se na mě nebude nikdo moc zlobit, když napíšu, že momentálně AMD hraje nejen u mobilních zařízení tak nějak druhé housle a na trhu jasně dominuje Intel co se týká prodejů i výkonů. Dvojka na trhu ale zdá se neháže flintu do žita a snaží se polovodičového giganta dohnat. Během září jsme se o tom mohli přesvědčit nejdříve u serveru Anandtech, který dostal testovací kus notebooku vybaveného novou technologií přepínání grafických kartet AMD Enduro, které by mělo konkurovat již existujícímu a nutno uznat že velmi povedenému systému Optimus od Nvidie.

AMD Enduro

Enduro umí stejně jako Optimus „bezešvě“ přepínat mezi integrovanou a diskrétní grafickou kartou v závislosti na tom, zda je potřeba vysoký výkon či nikoliv. Zvládá to v případech, kdy je integrovaný čip od Intelu i od AMD, detekce je automatická a přepnutí probíhá bez zásahu uživatele. Systém zatím není ve finální verzi, AMD představilo několikafázový plán (popsaný v novince linkované výše), podle nějž by se měl další vývoj na tomto poli ubírat.

O den později se AMD dostalo na naši titulní stranu ještě jednou, a to v souvislosti s nepříliš originálně pojmenovaným Lightning Bolt, které by mělo konkurovat velmi rychlému, ale momentálně málo rožšířenému rozhraní Thunderbolt od Intelu.

 

Koncem měsíce jsme o AMD psali znova a tentokrát již šlo o procesory. Společnost totiž bez velkých fanfár uvedla nízkonapěťové čtyřjádrové APU Trinity A8-4555M s TDP 19 W a k tomu ještě nové dvoujádro AMD A4-4355M (TDP 17 W). Jejich hlavní devizou nebude vysoký výkon, ale spíš dost nízká cena v kombinaci s energetickou nenáročností.

Je libo zlatý trackpoint?

V září jsme také mimo jiné oslavili dvacet let od uvedení prvního notebooku ThinkPad (tehdy ještě od firmy IBM). Při té příležitosti Lenovo, které ThinkPady vyrábí nyní, přišlo s dost zajímavou akcí: dvacet vylosovaných šťastlivců, kteří si zakoupili notebook řady ThinkPad a zúčastnili se soutěže, dostane „hlavičku“ TrackPointu, tedy polohovacího zařízení, které je pro ThinkPady typické, vyrobenou ze čtrnáctikarátového zlata spolu s unikátním číslem a certifikátem pravosti. Dalších dvacet kusů je určeno pro prodejce, kteří vylosované notebooky výhercům prodali. No neberte to – i když na každodenní práci bych asi osobně preferoval trackpoint klasicky červený.

Nové tenké notebooky HP

Kromě AMD jsme se dočkali ještě několika novinek najednou od HP. Jde o trojici tenkých notebooků, i když ne úplně Ultrabooků; konkrétně modely Envy m4 a Sleekbook 14 a 15. Pohledný a kovový Envy m4 by měl s cenou začínat nad dvaceti tisíci; u Sleekbooků to bude něco málo přes polovinu, ale samozřejmě bude záležet i na konfiguraci. Pozitivní je, že minimálně u oněch Sleekbooků má být na výběr i Full HD displej – to bohužel stále není pravidlem, takže za to dáváme HP palec nahoru. Za lesklé povrchy na fotkách bychom ovšem rádi někoho vytahali za uši.

 

Levné notebooky pro nenáročné

Kromě HP se objevily novinky i od několika dalších výrobců a ve všech případech šlo shodou okolností o levné patnáctipalcové modely pro základní, nepříliš náročné využití. Mezi opravdu levnými notebooky rozhodně vyčnívá Packard Bell TS44HR s cenou od 10 000 včetně DPH a vzhledem k této ceně velmi silnou diskrétní grafickou kartou GeForce GT 630M. Lepší poměr výkonu a ceny se u notebooků bude hledat jen těžko.

Dále se objevily zprávy o druhé generaci Chromebooků od Aceru (Chromia), Lenovo N586 s AMD Trinity za deset tisíc, a celá řada nových IdeaPadů od Lenova s velkým rozsahem konfigurací i cen. Včera (pravda, již v říjnu) to završil Asus se svým levným, ale slušně vybaveným modelem K56CA s nízkonapěťovými procesory Ivy Bridge a integrovanými grafickými kartami – a atraktivním hliníkovým zpracováním.

Razer Blade ve druhé generaci

I přes dost vysoko nasazenou cenu měla první generace notebooku Razer Blade velmi slušný prodejní úspěch a obě série byly vyprodány téměř okamžitě. Uvedení druhé, vylepšené verze s procesorem Intel Ivy Bridge a grafikou od Nvidie založenou na jádře Kepler je tak přímo logické. Konfigurace opět patří někam spíše mezi multimediální než herní notebooky, ale na hry jako DotA 2, League of Legends, Counter Strike či StarCraft 2 stačit určitě bude. Cena bude opět nepříliš lidových zhruba 2500 dolarů a s distribucí v Evropě se stejně jako minule nepočítá.

Čínský MacBook, mobilní Xbox a nabíjení notebooků z USB

Mezi ostatními novinkami ze září by vaší pozornosti určitě nemělo uniknout schválení nového standardu pro USB, který umožní přenášet řádově vyšší proudy, než bylo skrze toto rozhraní doposud možné. V blízké budoucnosti bychom tak nemuseli pomocí univerzálních USB kabelů a nabíječek nabíjet pouze tablety a chytré telefony, ale i výrazně energeticky náročnější notebooky – nově půjde přenášet výkon až 100 W.

V Nizozemí se v prodeji objevil lehce bizarní notebook, který silně připomíná MacBook Pro, ale je vybaven čínským „národním“ procesorem Loongson 3A. Co na to říká Apple nevíme, nám to každopádně připadá jako povedená taškařice. Notebook by mohl být díky své neobvyklé výbavě zajímavostí pro sběratele i geeky, radost z něj ale poněkud kazí dost vysoká cena – přesněji 840 eur. Za čínský, výkonem příliš neoplývající notebook to opravdu není málo.

Příznivci mobilního hraní, vybavení nějakým pracovním koutem a trochou manuální zručnosti, by si zase mohli vzít příklad z BDrizzle, který ze svého klasického Xboxu 360 vyrobil poměrně levný, 18,5″ herní „notebook“. Chybí mu sice baterie a záruční podmínky jsou zde porušeny aspoň dvaceti různými způsoby najednou, ale zato má opravdu jedinečný herní stroj. V článku je navíc i řada fotografií s průběhem celé přestavby a krátkým popisem, takže si něco podobného můžete spíchnout i vy.

Recenze převážně pracovních stanic

Přehled zakončíme ohlédnutím za recenzemi zveřejněnými v září. Víceméně shodou okolností šlo tentokrát především o pracovně naladěné notebooky; jedinou (a jen částečnou) výjimkou byl unikátní Ultrabook Acer Aspire S5 s motorizovaným výsuvným panelem s konektory, který sice není bez chyb (hlavně displej by mu slušel lepší), ale rozhodně jde o nejtenčí, nejlehčí a nejoriginálnější notebook, který jsme kdy testovali.

Dále šlo o extrémně povedený jedenáctipalcový Lenovo ThinkPad Edge E130 se silným procesorem, kvalitním zpracováním a velmi dlouhou výdrží na baterie, tedy v podstatě ideální notebook pro studenty; kovový superstroj do práce HP EliteBook 8470p a zcela nekompromisní (a taky pořádně drahou) pracovní stanici Dell Precision M4700.

A kromě toho jsme se podívali na současnou nabídku Ultrabooků a snad i některým z vás pomohli se rozhodnout, který je pro vaše potřeby nejvhodnější.

Ohodnoťte tento článek!