Motorola Moto X oficiálně představena: Android 4.2.2 a hned 18 barev

0

Žádná dvouhodinová přednáška ani streamovaná keynote, Motorola s Googlem si zkrátka sezvali americké novináře do hotelu a půjčili jim na hraní novou Moto X. Ti tedy konečně mohli ověřit všechny spekulace a neověřené informace, které se poslední týdny šířily internetem. Vzhled byl jasný už poměrně dlouho, vyfotit se s ním nechal i Eric Schmidt. Potvrdily se i vnitřní komponenty i zvěsti o vlastním vylepšení Androidu a speciálních gestech a vylepšeném ovládání hlasem. I přesto se podařilo utajit alespoň množství variant, které budou dostupné.

Od 15. srpna 2011, kdy Google koupil za 12,5 mld. dolarů Motorola Mobility, jsme již několikrát čekali představení telefonu pod taktovkou nového vlastníka. Nové Nexusy však stále mělo na starosti LG a tak se X Phone dostavil až nyní. Kromě toho si obě firmy zakládají i na původu telefonu. Není vyráběn v Číně či jiné asijské velkotovárně, ale montuje se v Texasu v původní fabrice Nokie. Stejně jako Apple se tedy Motorola s Googlem rozhodli hrát na nacionální strunu potenciálních uživatelů.

Motorola Moto X
Motorola Moto X

504 možných variant jednoho telefonu

U smarpthonů s Windows Phone jsme si zvykli na pestrou paletu barev, ze kterých lze vybírat. S největší pravděpodobností nezůstane pozadu ani Apple a nový plastový iPhone bude dostupný v několika barevných odstínech. Vše však zahanbí Moto X, jejíž záda se budou vyrábět v celkem osmnácti odstínech. Navíc budou moci zákazníci vybírat i z bílého či černého předního panelu telefonu. A pokud připočteme ještě dvě varianty lišící se interním úložištěm (16/32 GB), máme zde dohromady 504 různých variant jednoho modelu.

Motorola Moto X
Motorola Moto X

Motorola Moto X Motorola Moto X Motorola Moto X Motorola Moto X Motorola Moto X 

Jak by ale dodal Horst, ani to není všechno. Pro uživatele, kteří si Moto X zakoupí u operátora AT&T, připravila Motorola službu Moto Maker. Tam si každý bude moci zvolit svoji kombinaci barev či všemožných potisků. Na tiskovce byly vidět hlavně kusy s dřevěnými zády.

Zadní kryt nemá být ani hliníkový, ani z lesklého plastu. Podle zvolených krytů bude opatřen povrchem soft-touch nebo matným plastem s jemným vroubkováním.

Rozlišení tak akorát

Parametry
Cena (AT&T) 199 USD
Motorola Moto X
displej 4,7″, 720 × 1280, AMOLED
procesor Snapdragon S4 (2× 1,7 GHz)
OS Android 4.2.2
interní paměť 16/32 GB
RAM 2 GB
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.0
fotoaparát 10 Mpx, AF, LED, 1080@30FPS
akumulátor 2200 mAh
rozměry 129 × 65 × 10,4 mm
hmotnost 130 g

Osobně mě Motorola překvapila svým přístupem k použitému hardwaru. Jak již bylo několikrát v posledních týdnech zmíněno, Moto X nemíří mezi nejnabušenější high-end. I když si výrobce neodpustil displej s úhlopříčkou 4,7“, alespoň celé tělo umně zmenšil velmi tenkým rámečkem kolem displeje. To už jsme ostatně chválili i u modelu Motorola Razr i. Sympatie si u mě výrobce získal použitým rozlišením 720 × 1280. Full HD displeje od nich rozezná jen minimum uživatelů, kteří mají možnost důkladného srovnání. Negativně se však projeví na spotřebě baterie především vinou vyšších nároků na grafický výkon. O tom ostatně mluvil i zástupce samotného výrobce.

Výdrž baterie ostatně je velkým tématem a měla by být velkou předností představeného modelu. Akumulátor s kapacitou 2200 mAh prý vystačí na 24 hodin používání telefonu. Tajně doufáme, že při troše snahy budou reálné i tři dny. Tomu má pomoci i funkce, kterou Motorola nazvala Active Notifications. Průměrný uživatel prý telefon probudí 60× denně – kvůli hodinám nebo kontrole notifikací. Na displej Moto X stačí klepnout a uprostřed se objeví čas a případné zmeškané události. Není tedy potřeba rozsvítit celý displej. Na jednu stranu by byla výhodnější kombinace s notifikační LEDkou, ta vám však hodiny neukáže a displej by stejně bylo nutné oživit. Vše však osvětlí až první testy výdrže.

V duchu střední třídy se nesou i další komponenty. Použitou čipovou sadou je Qualcomm Snapdragon S4 Pro s grafickým jádrem Adreno 320 (400 MHz). Samotné dvoujádro pak disponuje maximálním taktem 1,7 GHz. Podle zástupců výrobce však byl zvolen takový hardware, který stačí k naprosté většině běžných úkonů. Nižší výkon tak bude omezovat pouze pokročilé funkce, jako jsou burst režimy u fotoaplikace nebo zpracování videa.

Motorola se prý vydala podobnou cestou jako Apple. Stejně jako to začínají chápat i ostatní výrobci, stále méně uživatelů, kouká při výběru telefonu na jeho specifikace. Dáno je to i tím, že si smartphony pořizují i méně zdatní zákazníci a parametrům stejně nerozumí.

Téměř čistý Android

Asi nikdo nečekal, že by Google do telefonu pod svým vedením nechal Motorolu nacpat nějaké šílené nástavby. To ostatně nedělala ani v minulosti. Android ve verzi 4.2.2 je podobný tomu, který jsme viděli třeba na modelech Razr HD – tedy alespoň po stránce vzhledu. Navíc zde jsou jen některé widgety či upravené nabídky nastavení.

Motorola však do Androidu přidala funkce, které nejsou na první pohled patrné. Kromě již zmíněných aktivních notifikací je telefon vybaven dvojicí netradičních čipů, které se starají o rozpoznávání hlasu a dotykových/pohybových gest. Telefon se hlasem probouzí povelem „Okay Google Now“, který je třeba telefon naučit. Poté již bude poslouchat jen vás a ostatní uživatele bude ignorovat i ve velmi hlučném prostředí. Vylepšené je i samotné hlasové ovládání, které pomůže třeba při řízení auta. A právě jízdu autem prý Moto X rozpozná automaticky a přepne se do vhodného naslouchacího režimu. Jen pro něj bude horší rozlišit pozici řidiče/spolujezdce.

Ani foťák se nespouští tak, jak je běžné u dalších telefonů. U Androidů jsme zvyklí většinou na rychlé přetáhnutí ikony na zamykací obrazovce, u telefonů s Windows Phone pak stačí podržet dedikovanou spoušť foťáku. U Moto X však vymysleli speciální gesto – zamknutý telefon vezmete do ruky a v zápěstí celou dlaní třikrát otočíte. Pro rychlé spuštění fotoaplikace bychom si možná představovali něco pohodlnějšího, dokud ale není třeba skákat na jedné noze a prstem se dotýkat špičky nosu, jistou dávku inovace dokážeme překousnout.

Trochu nás zaskočilo vyjádření ohledně dostupnosti aktualizací. Motorola prý nemá u týmu Androidu žádnou protekci, a i když zástupci slíbili, že budou updaty co nejrychleji, u telefonu Googlu bychom očekávali trochu jiný přístup.

Nově představená Moto X tak trochu odpovídá posledním trendům mezi smartphony. Zájem o naprostý high-end klesá a v oblibě jsou telefony střední třídy. Motorola bude smartphone prodávat za 199 USD s dvouletým kontraktem. Exkluzivně u AT&T pak bude možné navrhovat i svůj vzhled.

Moto X se na konci srpna nebo začátkem září dostalne mimo USA i do Kanady a Latinské Ameriky. Do Evropy ani Asie se nechystá. Češi tak mají smůlu a budou muset objednávat ze zahraničí. Ostatně současné modely Motoroly u nás také seženete jen s obtížemi.

Zdroje: The Verge, Engadget, Phonearena

Ohodnoťte tento článek!