Mozilla chystá odpověď na Chromecast. Její dongle bude otevřenější

0

Tyčinku, která propojí každý televizor s internetem, připravuje také Mozilla. O ní se přitom mluví už téměř rok. Vývojář a evangelista Mozilly Christian Heilmann se na Twitteru pochlubil prototypem „Firecastu“, který poběží na systému Firefox OS, bude mít otevřený boot loader a jehož filosofie bude obecně svobodnější než konkurenční Chromecast od Googlu.

S ním ovšem bude částečně kompatibilní. K prototypu se dostal i Janko Roettgers z GigaOMu, který potvrdil, že zařízení funguje s přehrávači YouTubu, Google Play Musicu nebo aplikací Plex pro Android. U nich se video nepošle do Chromecastu, ale tyčinky od Mozilly, která mimochodem ještě nemá finální název.

Roetttgers také zatím nezjistil datum prodeje, cenu ani skutečného výrobce zařízení. Mozilla bude podle všeho dodávat jen softwarovou část. Díky otevřenosti celého systému může „Firecast“ teoreticky fungovat na libovolných platformách. Google svůj Chromecast svázal s webem (Chromem) a mobilními systémy Android a iOS. Zařízení od Mozilly by však mohlo fungovat i na Windows Phonu, BlackBerry i běžných desktopových aplikacích.

 

Více toho zatím nevíme. Princip však bude stejný jako u Chromecastu. Jde o zařízení, které strčíte do vstupu HDMI na televizoru a pomocí USB jej budete napájet. Krabička také obsahuje Wi-Fi kvůli internetu. Na rozdíl od Miracastu, který v podstatě slouží pro bezdrátové zrcadlení obrazu z mobilu/tabletu/počítače na druhou obrazovku, tyhle *casty se napojí na internetový stream.

V mobilu tak sice spustíte video z YouTubu, ale mobil slouží jako pouhý ovladač. Samotný obraz si *cast získá z internetu sám, nepřenáší se z mobilu. Ten vůbec nemusí být aktivní, ale můžete s ním například telefonovat, zatímco video stále běží. A kdybyste chtěli do *castu poslat vlastní video, musíte vytvořit svůj multimediální server s podporou streamingu. To umí například zmiňovaný Plex.

Oživeno (12:49) – Zpráva má zajímavou dohru. Mozilla pro Recode popřela, že by na podobném zařízení pracovala. „Není to projekt Mozilly, žádná zařízení nevyrábíme,“ řekl mluvčí organizace. Prodej chytré tyčinky to ale nijak nevylučuje, protože „Firecast“ může vyrobit některá z čínských společností a využít v něm open source Firefox OS i bez asistence Mozilly.

Zdroj: GigaOM

Ohodnoťte tento článek!