Mozilla ke Chromiu neutíká, Tofino experimentuje s uživatelským zážitkem

0

Mozilla a její produkty se proměňují. Firefox prochází zásadní transformací pod kapotou, jež má vliv také na řadu jeho typických vlastností, především pak na doplňky. Vedle toho nezisková  organizace experimentuje s úplně novým vykreslovacím jádrem, jež by jednou mohlo nahradit Gecko. Do toho k nám v posledních dnech dolehly zvěsti o prohlížeči, který by úplně utekl od podvozku od Mozilly.

Jednalo se však o nesprávné interpretace informací. Jeden z vývojářů Mozilly v blogovém příspěvku přiznal, že organizace zkouší prototypy prohlížeče, jenž se ani vzdáleně nepřibližuje Firefoxu. Tento projekt se nazývá Tofino. Vývojář podotýká, že se chystají velké novinky pro Firefox, aby byl v nadcházejících letech konkurenceschopný (jde o projekt Electrolysis), ale někdy to nestačí. Malý tým proto experimentuje a snaží se přijít s odlišným uživatelským zážitkem, který by řešil dnešní potřeby surfařů.

Projekt Tofino chce nabídnout úplně nový uživatelský zážitek
Projekt Tofino chce nabídnout úplně nový uživatelský zážitek | Foto: Philipp Sackl

Shodneme se na tom, že prohlížeče jsou si dnes velmi podobné a uživatelský zážitek poslední roky zůstává prakticky stále stejný. Podobné experimentování není ničím výjimečným, děje se běžně. Vzpomeňte na řadu úspěšných produktů, jež se zrodily z malých postranních projektů zaměstnanců a zaměstnankyň Googlu. Proto ani nelze říct, co a zda z projektu Tofino nakonec vzejde.

Zmatení, které se šířilo některými médii a na které upozornil Martin Brinkmann z Ghacks, vychází z toho, že aktuální prototypy nepoužívají tradiční domácí technologie jako Gecko nebo XUL, naopak se obrací na technologie Electron a React. (A Electron přitom využívá Chromium.) Proč? Protože se jedná o vhodné nástroje na podobné experimenty. Jejich použití ale nevypovídá nic o tom, jestli Mozilla zahodí své dosavadní tradiční technologie.

Tofino je jednoduše o prozkoumávání možností v oblasti uživatelského zážitku, nejedná se však o technologický experiment. O útěku ke Chromiu proto nemůže být řeč. Lidé zapojení do vývoje budou ještě po tři měsíce zcela izolováni od dění v Mozille a budou se věnovat experimentování. Zhruba za tu dobu budeme vědět, jestli něco objevili.

Zdroj: Medium via Ghacks

Mozilla ke Chromiu neutíká, Tofino experimentuje s uživatelským zážitkem

Ohodnoťte tento článek!