Mozilla opravdu nemá zájem o nové formáty a znovu vylepšila enkodér JPEGu

0

JPEG je nejrozšířenějším obrazovým formátem na webu i ve spotřební elektronice. Už je 22 let starý, což také znamená, že zastaralý je také jeho kompresní algoritmus. Soubory jsou proto zbytečně velké na to, jakou mají kvalitu.

Proto vznikají nové formáty, které se stejnou kvalitou zaberou méně dat nebo se stejně velkými soubory poskytnou lepší obraz. Microsoft se snaží popularizovat JPEG XR (HD Photo), na kterém se podílel. Google věří vlastnímu WebP a veze se s ním i Opera. Tvůrci prohlížeče Firefox se ale nekloní ani k jedné straně a místo toho se snaží vylepšit stávající JPEG.

 

Mozilla už v březnu vydala první verzi enkodéru mozjpeg, který bez ztráty kvality dokázala srazit velikost fotek z Wikipedie o 10 %. Mozjpeg je fork open-sourcového projektu libjpeg-turbo a ve své první verzi přináší jediné vylepšení – obsahuje funkcionalitu skriptu „jpgcrush“. Skript v jazyce Perl původně napsal Loren Merritt, jeden z hlavních vývojářů enkodéru x264. Funguje tak, že převede JPEG do progresivního formátu a optimalizuje Huffmanovu tabulku

Teď tvůrci vydali druhou generaci enkodéru, jejíž hlavní novinkou je trellisova kvantizace, která optimalizuje koeficienty DCT. Kromě x264 se už používá také v enkodéru Xvidu. Mozilla slibuje, že průměrné snížení velikosti souboru dosahuje 5 %, u některých obrázků je ale dopad výraznější. K redukci dat dochází u baseline i progresivních formátů. Enkodér je ke stažení na GitHubu.

Mozjpeg 2.0 už testuje například Facebook, který chce snížit datovou náročnost své sociální sítě (testuje i WebP). Mozille navíc věnoval 60 000 dolarů, které mají pomoci zafinancovat třetí verzi enkodéru. Obě společnosti oceňují, že se podařilo optimalizovat stávající nejrozšířenější formát tak, že zůstal zpětně kompatibilní. Kvůli přechodu na zmíněné WebP nebo JPEG XR by se musel změnit celý průmysl.

Zdroj: Mozilla

Ohodnoťte tento článek!