Mozilla škrtá v portfoliu. Zruší Firefox Send a Firefox notes

0
Firefox Send
Firefox Send
-
Zdroj: logo: Mozilla | koláž: Petr Urban / Cnews

V průběhu srpna vyšlo najevo, že koronakrize uvrhla Mozillu do náročnější situace, než se původně nacházela. Musí propustit 250 lidí a spolu s tím se nevyhnutelně mění některé její priority. Dosud mluvila o omezení podpory vývojářských nástrojů. Před pár dny ale uvedla, že se budou rušit některé vedlejší projekty.

Specificky skončí Firefox Send, služba pro bezpečné posílání souborů. Do ostrého provozu byla uvedena v březnu 2019 a umožňovala odesílání souborů až do velikosti 2,5 GB přímo z prohlížeče. Nevyžadovala nutně ani registraci. Data přenášela šifrovaně na obou koncích, mohli jste nastavit expiraci nebo ochranu heslem.

Jakkoli existence takové služby pod záštitou důvěryhodné organizace byla příjemná, Send nenahraditelný není. Využít můžete různá cloudová úložiště jako Dropbox, Google Drive, OneDrive apod. K dispozici jsou i služby pro jednorázové posílání souborů jako WeTransfer, FileTransfer.io nebo ShareDrop. Firefox Send byl od července tak jako tak nedostupný, protože byl výrazně zneužíván k distribuci malwaru.

Důraz Firefox Send kladl na bezpečnost
Důraz Firefox Send kladl na bezpečnost

Mozilla vyhodnotila, že udržení služby v portfoliu ekonomicky nedává smysl. Dále skončí Firefox Notes. I nástroj pro vedení poznámek se soustředil na bezpečný přenos dat. Jenže ani on není zrovna nenahraditelný. Ke dni 1. listopadu bude provoz služby ukončen. Rozšíření pro osobní počítače poté zůstane dostupné (ovšem bez možnosti synchronizace), ale pouze v rámci existujících instalací. Umožní vám exportovat data.

Zdroje: The Mozilla Blog | ZDNet

Mozilla škrtá v portfoliu. Zruší Firefox Send a Firefox notes
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů