Thunderbird 60 konečně vyšel a je napěchovaný novinkami

Půjčuje si od Firefoxu designový styl a pár věcí, které nejsou vidět. Thunderbird 60 ale také přidává řadu vlastních funkcí. Zejména zlepšuje psaní zpráv a rozšiřuje možnosti kalendáře.

12
Mozilla Thunderbird
Mozilla Thunderbird

Mozilla pro průtazích dokončila a oficiálně uvolnila Thunderbird 60. Předchozí řada s číselným označením 52 tu s námi byla od loňského dubna. Velká vydání pošťáka by měla přibližně kopírovat data uvolnění dlouhodobě podporovaných variant Firefoxu (edice ESR), jenže Firefox 60 vyšel už v květnu.

Ale ukončeme už oficiality a podívejme se na novinky v poštovním klientu. Ačkoli byla poslední etapa vývoje náročná, čekání stálo za to.

Změny v systému doplňků

Před mnoha měsíci bylo nastíněno, že Thunderbird zareaguje na změny ve Firefoxu. Takže např. podporuje doplňky typu WebExtensions. Jak bylo dříve předesláno, o podporu původních doplňků tato vývojový větev nepřichází (příští hlavní verze už ale kompatibilitu pravděpodobně aspoň z části odsekne), s ohledem na změny vzhledu ale musí být stávající doplňky upraveny, aby v novém prostředí korektně fungovaly.

Jejich autoři a autorky je pak musí manuálně označit za kompatibilní s novou řadou poštovního klienta. Pokud se tak nestane, nebude vám umožněna instalace doplňku standardní cestou. Kdo chce na vlastní riziko omezení obejít, učiní tak vypnutím předvolby extensions.strictCompatibility (hodnota false) na stránce about:config. (V hlavní nabídce vyvolejte Možnosti | rozšířené | Obecné | Editor předvoleb.)

Opatření pro kompatibilitu se staršími doplňky můžete vypnout
Opatření pro kompatibilitu se staršími doplňky můžete vypnout

Design Photon

Už jsem naznačil změnu vzhledu. V případě Firefoxu se jednalo o zcela novou tvář, Thunderbird je v tomto ohledu konzervativnější. I on získal nové logo, zakulacené panely pak byly nahrazeny ostrými hranami, logika prostředí se nicméně nezměnila. Trochu místa na výšku bylo ušetřeno minimalizací prázdného prostoru v záhlaví. Nový domov našla sekce s doplňky.

Po designové stránce pošťák doznal mírných úprav dle designového stylu Photo
Po designové stránce pošťák doznal mírných úprav dle designového stylu Photo

Především po vzoru Firefoxu získal Thunderbird dva oblečky navíc. První je světlý, takže ignoruje i systémové nastavení barevného záhlaví, druhý zase tmavý. Bohužel tmavý obleček není konzistentní, velké plochy zůstávají světlé (zejména panel se složkami a seznam i tělo zpráv). Podobně tmavý obleček nedávno nabídl Outlook.com, který řeší i možnost přepnout tělo zprávy na světlou kvůli kompatibilitě.

Tip: Thunderbird zůstane v Mozille. Co bude s populárním e-mailovým klientem teď?

Tmavý vzhled Thunderbirdu na mě působí nedotaženě podobně jako tmavý vzhled ve Windows 10. Dejte v diskuzi vědět, jaký pocit jste si z něj odnesli vy. Nové motivy vzhledu byly vytvořené také pro chaty.

Jak působí tmavý motiv vzhledu na vás?
Jak působí tmavý motiv vzhledu na vás?

Přílohy a kalendář

Mnohých novinek si všimnete při tvorbě e-mailových zpráv. Když přesunete ukazatel myši nad pole pro adresáty a adresátky, kopie a slepé kopie, objeví se tlačítko pro odstranění daného řádku a s ním vložených e-mailových adres. Zlepšena byla práce s přílohami. Pořadí připojených souborů změníte klávesovou zkratkou, integrovanou nabídkou (tj. nejméně šikovná možnost), nově však také přetažením myší.

Klávesová zkratka pro vyvolání panelu s přílohami (Alt+M) teď dokáže panel skrýt. Chcete-li mít panel stále zobrazený, tj. i v případě, že píšete nový e-mail, k němuž jste ještě žádnou přílohu nepřidali, i tuto možnost máte. Tlačítko pro přidání přílohy se pak přesunulo na pravou stranu nástrojové lišty, tedy nad samotný panel s připojenými soubory. Připojené soubory při skrytí panelu indikuje rozměrný symbol sponky.

Můžete odstraňovat řádky s e-mailovými adresami, ale také snaze řadit přílohy
Můžete odstraňovat řádky s e-mailovými adresami, ale také snaze řadit přílohy

Ze stavového řádku změníte jazyk pro kontrolu pravopisu. Mnoha vylepšení doznal i kalendář. Už máte na výběr, jestli odstraníte konkrétní výskyt události, nebo celou sérii. V denním a týdenním režimu zobrazení se mohou zobrazovat místa událostí. Při vkládání si vyberete kalendář, do něhož má být událost uložena. Je také podporováno naplánování zpožděného odeslání e‑mailu na straně serveru (při použití protokolu CalDAV).

Kvantum novinek i v Thunderbirdu

K dalším novinkám patří podpora technologie FIDO U2F, takže své účty zabezpečíte případně i klíčem pro USB. (jen připomínám, že dvoufaktorové přihlašování k účtům pomocí klíčů nebo otisků prstů aj. se aktuálně začíná na webu rozšiřovat.) Na pozadí se nachází neviditelné zlepšováky. Thunderbird 60 využívá některé novinky ze sesterského Firefoxu Quantum, např. úplně nové jádro pro zpracování kaskádových stylů.

Z dalších novinek bych už jen velmi krátce rád vypíchl následující:

 • Můžete si vybrat, který z vašich adresářů s kontakty se objeví při spuštění.
 • Kontaktům v adresáři můžete přidávat profilové fotografie přetažením.
 • Lze nastavit interval pro obnovení jednotlivých odběru kanálů RSS/Atom.
 • Pakliže selže odeslání přes IMAP, bude zpráva uložena lokálně.
 • Při vybrání úpravy stávající zprávy, kdy s ní je zacházeno jako s novou, je teď používáno výchozí formátování vašeho účtu.
 • Na Linuxu byla znovu aktivována nativní oznámení.
 • Již nelze zasílat pozvánky na události, jež by byly kompatibilní s Outlookem 2002 a staršími verzemi.
 • Datum a formát mohou být převzaty ze systému, tj. mohou se lišit od regionální mutace aplikace, kterou používáte.

Poštovního klienta si v případě zájmu můžete stáhnout na adrese thunderbird.net. Thunderbird 60 zatím není nabízen formou přímé aktualizace, takže pokud o něj stojíte, musíte aktualizaci programu provést ručně stažením instalačního programu. Pakliže tedy používáte verzi 52, budete zatím přijímat servisní aktualizace pro toto vydání.

Poslední technické upozornění. Předchozí řada pošťáka ještě podporovala Windows XP a Vista, verze 60 však vyžaduje Windows 7 či novější. Pro zbylé platformy nároky upraveny nebyly. Kompletní seznam změn je tentokrát opravdu dlouhý, takže pokud máte zájem vyzobat i nejmenší detaily, neváhejte zamířit do přehledu na oficiální stránce.

Thunderbird 60 konečně vyšel a je napěchovaný novinkami
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 21 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Od 10 k 5i. Už přes rok mám v mém oblíbeném TB nefunkční kalendář, jelikož není podporován. Google provider calendar je k dispozici, ale potřebná verze Lightingu není k dispozici. Nové fičury neocením, ale toto mě slušně štve !

 2. Tak jak jsem se těšil na Thunderbird 60, tak o to rychleji jsem se vrátil na 52.9.1
  Ono těch rozšíření nefunguje víc ( Sticky Password, MinimizeToTray, Contact Photos atd.)
  Jinak Google kalendář funguje ve v52.9.1 s Lighting 5.4 a ten se dá stáhnout.

 3. Ahoj, Nevíte někdo v jaké poslední verzi se ještě daly použít rozšíření jako je fire tray a minimize to tray ?
  Fire tray mi ještě chodí ve verzi 52,9,1 (32-bits) ale na druhou stranu mám obavy aby to časem nebylo bezpečnostní riziko používat starou verzi. Já si ale neumím představit že bych neměl thunderbird v tray. Taky nechápu proč už to do nové verze prostě nepřidali přímo. Ve verzi 60 jsem testoval zakázat tu striktní kompatibilitu jak tu je na obrázku ale fire tray ani minimize to tray se nespustily i když je bylo možno nainstalovat a povolit. Existuje ještě nějaký doplněk pro thunderbird který by fungoval v tray jako notifikátor emailů ?

  Jinak jak se ptá Crha jak zakázat automatický aktualizace tak to taky lze udělat v “ nástroje – možnosti – rozšířené – editor předvoleb – potom do vyhledávacího okna napsat app.update.auto a hodnotu změnit na false.

 4. Dobrý den, po automatické aktualizaci se mi zakázal doplněk Google Task Sync a S.3 Google translator. Potřebuji tyto dva doplňky, bez nich mi je Thunderbird k ničemu. Dají se nějak nahradit?
  Nebo náhrada za Thunderbird ? Může být i placený. Mám office 2016 ale bez Outlooku, dá se samostatně dokoupit?
  Vše na win 7/ 64.
  Děkuji.