Den D nadešel. Thunderbird 78 ruší kompatibilitu se starými doplňky

0

Začátkem roku jsme se dozvěděli, že se Thunderbird přestěhuje, navíc se dařilo rozšiřovat vývojový tým. Po roce se shledáváme s novým hlavním vydáním. Nebudeme chodit okolo horké, kaše, relativně konzervativní klient dlouho čekal na to, až dojde k odříznutí doplňků starého typu. To bude pro mnohé hlavním tématem v Thunderbirdu 78.

Zatímco Firefox technologii XUL definitivně opustil na podzim 2017, Thunderbird technologický přechod řeší zhruba od té doby. Loni teprve nabídl podporu doplňků typu WebExtensions (označuje je jako MailExtensions) a zavedl je povinně pro slovníky a motivy vzhledu. Thunderbird 78 už ale odřezává všechny staré doplňky využívající XUL.

Nejen s tím souvisí fakt, že je nové vydání dostupné pouze k ručnímu stažení a instalaci. Pokud o něj stojíte, zajděte na www.thunderbird.net. Je to běžná praktika, protože nový kód ještě není časem a mnoha instalacemi prověřený, takže automatizovaná aktualizace začne později. Tentokrát je situace složitější o zmíněné doplňky. Prý byste např. určitě neměli přecházet, pokud používáte Enigmail.

Správa účtů se odehrává v panelu, prostředí pro přidávání účtů bylo přepracováno Zdroj: Petr Urban / Cnews

Vizuální a jiné zlepšováky

Co jiného Thunderbird 78 přináší? Používáte-li Windows, můžete pošťáka minimalizovat do oznamovací oblasti, takže se hned obejdete bez jednoho doplňku. Účty si typicky jednou nastavíte a máte většinu na dlouho klid. Při nastavování ale oceníte novou centrální sekci přidávání účtů. Správa účtů byla přesunuta z okna do panelu. I nastavení aplikace nebo správce doplňků byli přepracováni, a to ve stylu Firefoxu.

Pole pro vkládání e-mailových adres adresátů a adresátek byla upravena tak, že se adresy řadí za sebe – není už každá na svém řádku. Další modifikace prý budou následovat. Můžete také přiřazovat barvy složkám v postranním panelu. Barva složku v tomto seznamu zvýrazní, jinak se preference neprojevuje. Chcete-li, více zpráv najednou vyberete pomocí zaškrtávacích polí. Nejdříve však musíte do prostředí přidat příslušný sloupec.

Tmavý vzhled byl opět trochu zlepšen, aby bylo prostředí co nejtmavší. Na těla zpráv ale pošťák nesahá Zdroj: Petr Urban / Cnews

Dále lze anonymizovat hlavičky e‑mailů, přidány byly politiky pro organizace (od minule je k dispozici také instalační program MSI), chat podporuje OTR. Thunderbird pro Linux nově vyžaduje minimálně GTK 3.14, GLIBC 2.17 a libstdc++ 4.8.1. Aplikace standardně využívá hardwarovou akceleraci a škálovatelné ikony, jež lépe vypadají na jemných obrazovkách.

Řadu drobných změn postihnout nemůžeme, v případě zájmu nahlédněte na seznam změn na webu Thunderbirdu. Pošťáka si stáhnete z www.thunderbird.net.

Zdroje: poznámky k vydání Thunderbirdu 68 | poznámky k vydání Thunderbirdu 78 | Mozilla.cz

Den D nadešel. Thunderbird 78 ruší kompatibilitu se starými doplňky
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů