Mozilla ukázala nové vykreslovací jádro Servo, nástupce legendárního Gecka

0

Již v červnu by měla vyjít první alfaverze nového prohlížeče Mozilly založeného na vykreslovacím jádru Servo a rozhraní Browser.html. Zatím jde o experimentální technologie, ale v budoucnu by mohly proměnit Firefox ještě více než současně nasazované novinky*.

První alfaverze prohlížeče se Servem vyjde v červnu 2016
První alfaverze prohlížeče se Servem vyjde v červnu 2016

Servo je od píky vytvořené vykreslovací jádro napsané v jazyku Rust (rovněž pochází z Mozilly). Jádro by mělo být bezpečnější, modulárnější, výkonnější a lépe paralelizované, tudíž také dobře přizpůsobitelné moderním vícejádrovým procesorům v počítačích i mobilech.

 

Browser.html je zase založeno čistě na webových technologiích, na rozdíl od Firefoxu a jeho rozhraní XUL. To znamená ztrátu veškeré kompatibility s doplňky a pluginy, které v současnosti běží v pandě červené. Ale jak už jsme uvedli, půjde o experiment, nikoliv stabilní prohlížeč pro ostré nasazení. V létě vydaná bude fungovat na Windows, Linuxu, OS X a Androidu.

*Firefox aktuálně přechází na architekturu Electrolysis a doplňky typu WebExtensions, což prohlížeč přiblíží Chromu. Dále ruší podporu zásuvných modulů NPAPI s výjimkou Flash Playeru. To spolu se vzhledem Australis znamená, že Firefox z roku 2016 bude mít s tím z roku 2014 společný prakticky jen název.

Zdroj: Google Groups via Mozilla.cz

Ohodnoťte tento článek!