Mozilla ukončila vývoj Firefoxu pro Metro z důvodu nezájmu uživatelů

0

Po dvou letech vývoje Mozilla překvapivě ukončila práce na dotykové edici svého prohlížeče pro Windows 8. Zní to jako špatný vtip, protože Firefox pro Metro měl být vydán v blízké době. Pravděpodobně již zítra. Ačkoli byl projekt po urputném testování připraven oslnit, nezisková organizace se rozhodla, že vydání nemá smysl vzhledem k malé uživatelské základně dotykového prostředí ve Windows 8.

Tip: Firefox 28 beta přináší dotykové prostředí. Jeho nástupce pak vzhled Australis

Práce na dotykovém Firefoxu začít musely, protože nová platformu od Microsoftu je automaticky důležitá. Jenže Metru se na tabletech příliš prorazit nepodařilo. (Na klasických osobních počítačích se mu logicky spíše vyhýbáme.) Nízký zájem o Metro by vygeneroval produkt, který by tým musel opečovávat. Zvlášť ze začátku by bylo třeba napravit mnoho chyb, jenže všechna ta práce by se nevyplatila.

Mozilla musí brát v úvahu omezené prostředky. Nebude jimi plýtvat na produkt pro úzkou skupinu uživatelů. Zatímco běžný desktopový Firefox testují miliony lidí, uživatelská základna edice pro Metro nepřekročila tisíc aktivních uživatelů denně. Nelze se proto příliš divit, že vynaložené prostředky by byly z pohledu neziskové organizace zbytečnou ztrátou. Ohnivá liška pro Windows 8 nezemře úplně.

 

Spíše bude přežívat v ústraní s tím, že kdyby se zájem uživatelů zdvihl, povolají ji autoři do služby a práce budou naplno pokračovat. Bohužel vina leží částečně na bedrech Microsoftu. Vyrobit plnohodnotný prohlížeč pro Metro podle vývojářů je problém. Internet Explorer využívá API z desktopu, zatímco třetí strany mají možnosti omezené.

Ještě větší trable vyvstaly pro prohlížeče pro Windows RT, kde se vývojáři musí spolehnout čistě na běhové prostředí WinRT. Pro tuto edici Windows se plnohodnotný alternativní prohlížeč vyrobit nedá.

Firefox pro Windows 8

Zdroj: Future Releases

Ohodnoťte tento článek!