Mozilla vyzývá k bojkotu nešťastného návrhu reformy autorského zákona v EU

Kdyby se návrh zákona stal konečnou podobou, mohli bychom definitivně hovořit o konci svobodného internetu.

1
Hesla

Komise evropského parlamentu zabývající se právními otázkami bude 10. října hlasovat o návrhu reformy autorského práva. Rozhodování o finální verzi pak připadá na prosinec. Reforma potřebná je – zvykli jsme si, že přebíráme prakticky libovolná díla a upravujeme je, výsledkem čehož jsou např. populární GIFy nebo memy. Nejen tyto případy jsou však produktem moderní doby zatížené technologiemi, přičemž právní systém s nimi nepočítá.

Mozilla se však nedomnívá, že by současný návrh byl přijatelný. Directive on Copyright in the Digital Single Market považuje za krok zpět. Podle Mozilly některé body návrhu silně ohrožují dnešní svobodu, kterou nám celosvětová počítačová síť nabízí. Filtrováno by totiž podle Mozilly v případě přijetí návrhu zákona mohlo být prakticky cokoli, včetně ryze nekomerčního obsahu.

Na nesvobodném internetu by vinou vágní formulace mohly být blokovány také rodinné fotografie. Změny by mohly postihnout sdílení informací – nebylo by možné legálně automaticky sdílet ani části článků. Provozovatelé zprostředkovatelských služeb by přišli o svou dosavadní ochranu, takže by patrně museli kontrolovat všechen publikovaný obsah, aby nedošlo k porušení autorského práva nelegálním sdílením.

Internet

Na webech by tak zřejmě nastoupila silná moderace, což by se dotklo i služeb jako Wikipedia, DeviantArt, aukčních portálů, ale také videí na YouTubu, komentářů na Facebooku apod. Podle nového autorského zákona by texty a datasety směly těžit jen vědecké instituce. To by efektivně svázalo ruce nezávislým vědkyním a vědcům, novinářům a novinářkám, knihovnicím a knihovníkům apod.

Zpomalení inovací a omezení konkurence se Mozille nezamlouvá a vyzývá všechny, jimž záleží na svobodném internetu, aby oslovili Evropský parlament, resp. jednotlivé členy a členky. Nezávislá organizace vytvořila web changecopyright.org, kde najdete více informací a nápovědu, jak postupovat dál. Kdybyste chtěli, můžete svépomocí zkusit oslovit např. české europoslankyně a europoslance.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář