Mozilla zkrátí délku vývojového cyklu a končí s Firefoxem Developer Edition

Tat větev totiž nebyla příliš přínosná.

0
Firefox Aurora
Ilustrační foto

Článek původně vyšel na webu Mozilla.cz, jeho autorem je Michal Stanke. Text prošel redakčními úpravami. V souladu s požadavky autora zde článek zveřejňujeme pod licencí CC BY-SA 3.0.

S vydáním Firefoxu 53 příští týden se rozloučíme s Developer Edition, jenž býval dříve pojmenovaný jako Aurora. Perioda a plán vydání jednotlivých verzí zůstane beze změny, zkrácena však bude doba přidávání nových funkcí z nočních verzí do finálních vydání prohlížeče.

Dosud se každá nová funkce jak první objevila v nočních sestaveních (Nightly), v době vydání další verze prohlížeče se posunula do zmiňované Developer Edition, při dalším vydání po 6–8 týdnech se funkce objevila v betaverzi a pak postoupila do finálního vydání Firefoxu. Běžným způsobem to trvá z nočních verzí do finálního vydání třikrát 6–8 týdnů, což je zhruba půl roku.

Protože jsou noční sestavení dlouhodobě relativně stabilní a většina chyb je objevena buď rovnou v nich, případně až později v betě, byl tak jeden cyklus navíc skoro zbytečný. Z toho důvodu bude současně s vydáním Firefoxu 53 zrušena Developer Edition. Betaverze pak bude mít číslo 54 a verze 55 zůstane ještě na úrovni nočních sestavení. Až vyjde v červnu Firefox 54, půjde verze 55 rovnou do kanálu betaverzí a nočním sestavením se stane verze 56.

Firefox Developer Edition skončí
Firefox Developer Edition skončí

Otázky a odpovědi

Co mám dělat, pokud Firefox Aurora používám?

Nemusíte dělat vůbec nic. Pokud používáte Firefox Developer Edition na počítači, při aktualizaci na další verzi dostanete automaticky betaverzi. Nightly není natolik stabilní, abyste tento kanál jako webový vývojář či vývojářka používali. Developer Edition pro Android je ale jiný případ, přičemž tito uživatelky a uživatelé se naopak pomocí aktualizace přesunou na noční sestavení. Každopádně ani na počítači ani na telefonu se nemusíte o nic starat.

Neznamená to méně času na vyladění chyb před finální verzí?

Ano, ale v Developer Edition se na moc chyb nepřicházelo. Většina byla odhalena v betaverzích prohlížeče.

Chci pomoci s testováním, co mám dělat?

Testování nových verzí je velmi záslužná práce. Stačí jenom stáhnout betaverzi a nechat zapnuté odesílání telemetrie. Pokud jste dobrodružnější povahy a umíte sami řešit problémy s Firefoxem, můžete zkusit i noční verze.

Jak bude dál fungovat lokalizace?

Při překladech pracujeme převážně s Firefoxem Developer Edition, o který přijdeme. Začneme tak na nich průběžně pracovat už od nočních verzí. Brzy nám Mozilla umožní snáze opravovat případné chyby a překlepy už betě, takže se ve výsledku nová vylepšení překladů dostanou do finálních verzí dříve.

Ohodnoťte tento článek!