Mozilla zruší nejdříve neúspěšný komunikátor Hello a pak většinu Social API

0

Již víme, že Mozilla v posledním vydání Firefoxu nasadila pro první skupinu uživatelů a uživatelek novou architekturu Electrolysis, jež zatím zkouší chod prohlížeče bez doplňků (se staršími doplňky si Electrolysis ani nerozumí). Rovněž v něm funguje řada doplňků určených pro Chrome. Také víme, jak bude vypadat nasazování dalších funkcí v nadcházejících měsících. Série oznámení tím ale neskončila.

V záplavě novinek jsme se nevěnovali oznámení menšího charakteru. Hned ve Firefoxu 49 si budete moct všimnout, že v něm chybí Hello. Hello se objevil již v prosinci 2014 ve Firefoxu 34 a šlo o zvláštní komunikační nástroj. Jak jsme ale zjistili, měl své mouchy a čas potvrdil, že pro něj na trhu nebylo místo. Komunikačních služeb máme spoustu a nová malá služba, byť třeba zajímavě řešená, nemá šanci se prosadit.

Videochat funguje, pouze kvalita není tak dobrá jako např. ve Skypu
Hello začal jako služba pro videochat

Proto se později Hello proměnil a zaměřil se na sdílení panelů, zatímco kontakty byly odstraněny. Stal se i samostatným doplňkem, díky čemuž jej jednak bylo možné odebrat, jednak se mohl rozvíjet nezávisle na prohlížeči. Mozilla ale již v Bugzille řeší odstranění této služby.

Jak informuje Michal Stanke na webu  Mozilla.cz, Bugzilla prozrazuje konec také dalších části prohlížeče, na které Mozilla v posledních letech pracovala. Nezisková organizace končí se svým Social API,  které z Firefoxu tvořilo platformu pro integraci různých webových služeb. Jednu chvíli v okně prohlížeče přímo běžel i chat z Facebooku. Tímto krokem Mozilla naváže přímo na odebrání Hello.

Podle všeho nebude API odebráno kompletně, jen z velké části. Zrušena bude např. podpora chatovacích oken, jež vyžíval pouze Hello. Pryč půjde i postranní lišta, kterou sice některé doplňky třetích stran používají, ale uživatelská základna je zanedbatelná. Ke změnám dojde na úrovni nočních sestavení hned, jak bude zrušen Hello. Co zůstane, bude sdílení. Zní to rozumně, člověk čas od času chce sdílet např. odkazy na weby e-mailem či na sociální sítě, byť to můžeme dělat i jinými způsoby.

Sociální Firefox 17 nastupuje

via gHacks Tech News | Mozilla.cz

Mozilla zruší nejdříve neúspěšný komunikátor Hello a pak většinu Social API

Ohodnoťte tento článek!