MPAA vítězí: isoHunt skončí a provozovatel musí zaplatit 110 milionů dolarů

0

Jeden z nejslavnějších torrentových vyhledávačů už brzy skončí. Americká filmová asociace MPAA se dohodla s Kanaďanem Garym Fungem, který isoHunt založil a nadále vede, že web odstaví a studiím zaplatí 110 milionů dolarů. V dohodě (najdete ji na Scribd.com) stojí, že Fung musí kromě isoHuntu zavřít také weby podtropolis.com, torrentbox.com a ed2k-it.com.

isoHunt po deseti letech skončí
isoHunt po deseti letech skončí

Fung na svém blogu píše o lítosti nad tím, že jeho dítě musí umřít. Web běžel 10,5 roku, což je v době internetu hodně dlouhá doba. Prý už ale pracuje na nových projektech. Možná se z toho otřepe podobně jako Kim Dotcom, jemuž úřady odstavily Megaupload, ale on si našel cestu, aby začal od znova.

 

isoHunt se chytil do soudní pasti už v roce 2006, celých sedm let tak trvala odvolací kolečka a nakonec vyrovnání. Gary Fung se vždy bránil tím, že nic špatného nedělá a je chráněn podobně jako Google zákonem DMCA. Ten zbavuje provozovatele odpovědnosti za konání svých uživatelů, pokud budou s úřady spolupracovat a závadný obsah mazat.

Soudy ale měly jiný názor. isoHunt byl podle nich zdrojem obrovského porušování autorských práv. Samotný vyhledávač lidi vyzýval, aby sdíleli filmy a jiný chráněný obsah, a vybrané odkazy zvýrazňoval na hlavní stránce. Výhra MPAA je vzkazem pro ostatní podobné weby, že ani je nemusí DMCA ochránit. Úspěšnější The Pirate Bay ale i přes dlouhé soudní tahanice stále funguje a provokuje.

Na hlavní stránce isoHuntu paradoxně stále visí vzkaz z letošního ledna, kde Fung popisuje svůj boj s filmovým průmyslem, a těší se, jak jeho web bude fungovat i dalších deset let. Nic takového se ale nestane. Mimochodem: isoHunt nadále indexuje 13,7 milionu aktivních torrentů a má přes 47 milionů peerů. Celkově už sítí prošlo 285 milionů souborů o celkové velikosti přes 17 PB.

Zdroj: TorrrentFreak

Ohodnoťte tento článek!