MPC HC – lepší integrace s Windows 7

0

Tak ještě jednou. Snad poslední softwarová novinka tohoto týdne :). Videopřehrávač MPC HC (Media Player Classic Home Cinema) asi nemusíme dlouze představovat. Vždyť právě naše fórum (i magazín) se možná postaralo o největší popularizaci pokračovatele úspěšného MPC (autor Gabest) na českém i slovenském internetu.

Pro ostatní jen ve zkratce připomenu, že se jedná o první bezplatný přehrávač, který umí využít specializovaných obvodů grafických karet k dekódování obrazu bez zvýšené zátěže procesoru (ten se stará pouze o zvuk a další režii). Kromě toho je velmi rychlý, s „oldschool“ vzhledem, přehledným ovládáním a mnoha možnostmi nastavení. Přitom v sobě obsahuje většinu podstatných dekodérů videa, zvuku, titulků a splitterů, proto není potřeba systém likvidovat instalací codec packů a podobných hrůz.

Přehrávač se neustále vyvíjí, poslední oficiální release na domovském webu je v1.3.1249 z 28. 8. 2009. Nás ale zajímá především SVN verze, které i několikrát denně překládají ze zdrojových kódů na stránkách XvidVideo.ru. Poměrně čerstvý release (1423 z 19. 12.) přehrávač lépe integruje do Windows 7. V hlavním panelu se tak kromě preview videa v reálném čase objevily i ovládací prvky a samotná ikonka ukazuje aktuální pozici ve videu (podobně jako při kopírování souborů).

Ve starších vydáních zhruba měsíc zpět došlo k vylepšení stability 64bitové verze, české i slovenské lokalizace, přibyla podpora HW dekodérů Broadcomu (dneska v některých miniboocích, do budoucna se spekuluje o nasazení v chystané generaci Atomů), umí zachytávat video z kompatibilních TV tunerů s BDA ovladači, pomocí pluginu MediaInfo zobrazuje detailní informace o souborech a spoustu dalších funkcí/oprav.

To vše v 4MB balíčku. Zkrátka, tam kde ostatní přehrávače končí, MPC HC začíná (nadsázka). Aktuální SVN verze stahujte přes tento rozcestník, kterým se můžete dostat k variantám s instalátorem nebo bez, 32b nebo 64b, či jen samotným DirectShow filtrům pro použití v jiných přehrávačích.

MPC HC – lepší integrace s Windows 7
Ohodnoťte tento článek!