Mrkněte na mapu světelného znečištění. Ideální podmínky pro sledování hvězd již v ČR nejsou

0
Milky Way Mléčná dráha
Ilustrační foto (autor: EvgeniT / Pixabay)

Kvůli pozorování vzdálených hvězd a astrofotografii byste měli vyrazit do ciziny. Podle Nového světového atlasu umělého jasu noční oblohy od Fabia Falchiho jsou lepší podmínky v Rakousku nebo na východě Slovenska. V Česku je tradičně nejméně znečištěna Šumava.

Zvláštní českou mapku světelného znečištění s využitím Falchiho dat najdete na této stránce. Ke stažení tam máte velkou obrázkovou mapu se zakreslenými oblastmi s různými poměry umělého a přírodního jasu noční oblohy. Pro přehlednost jsou na mapě vidět i hranice krajů a názvy obcí nad 4000 obyvatel.

Česká mapa světelného znečištění (zdroj: SvětelnéZnečištění.cz)
Česká mapa světelného znečištění (zdroj: SvětelnéZnečištění.cz)

Světelné znečištění (nebo také rušivé světlo) vzniká především ve městech. Pouliční lampy, auta, parkoviště, nasvícené billboardy nebo památky září světlo i směrem vzhůru, kde jej rozptýlí atmosféra a tento umělý jas zakryje vzdálené nebo slabé hvězdy. Na nejtmavších místech světa je vidět až 4000 hvězd, na nejtmavších u nás je jich jen polovina.

A to je na tom Česko ještě relativně dobře. Sever Itálie, Benelux, okolí Londýna nebo severoanglických měst je znečištěno mnohem více a na velkých plochách. Ve středu Evropy je ale také jeden obří flek, a to mezi polskými Katovicemi a naší Ostravou.

Více informací najdete na těchto stránkách:

 

Ohodnoťte tento článek!